Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Patrol

Ostry zakręt zbiera żniwo

06.08.2018 07:00 | 0 komentarzy | art

Jeden z zakrętów na ul. Powstańców Śląskich okazuje się dla niektórych kierowców sporym wyzwaniem, z którym nie zawsze sobie radzą. - Tu co jakiś czas wypada auto. Albo ląduje w rowie, albo uderza w ogrodzenia. Takich sytuacji było już tak wiele, że po dwudziestej przestałem liczyć – mówi mieszkaniec ulicy Powstańców.

Ostry zakręt zbiera żniwo
Efekty zdarzenia drogowego z listopada ubiegłego roku. Kierowca tego volkswagena wypadł z zakrętu i uderzył w betonowy przepust.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Feralny zakręt znajduje się nieopodal skrzyżowania ul. Powstańców, która jest drogą powiatową z ul. Mickiewicza, która jest drogą gminną i z odnogą ul. Powstańców. To jakieś 800 m od zjazdu z autostrady i 400 metrów od miejscowej szkoły. Droga kilka lat temu została gruntownie wyremontowana i jest równa jak stół. Zapędy kierowców powinna studzić jednak nie tylko świadomość tego, że poruszają się w terenie zabudowanym, ale również bardzo ostre zakręty, których jest tu kilka. Jeden z nich okazuje się dla kierowców nie lada wyzwaniem, właśnie ten w okolicy skrzyżowania Powstańców z Mickiewicza. Ostatnie zdarzenie drogowe miało tu miejsce 18 lipca. Opel astra wyleciał z drogi, odbił się od przepustu, przekoziołkował i zatrzymał się na pasie zieleni tuż obok słupa energetycznego. To po tym wydarzeniu do naszej redakcji zwrócił się jeden z mieszkańców, prosząc o nagłośnienie tematu. - Bo z tym trzeba coś zrobić, nim w końcu dojdzie tu do jakiejś tragedii – mówi. I wylicza: - W lipcu 2016 roku wypadło auto, w listopadzie 2017 roku kolejne, facet o 5. rano jechał do pracy, wypadł z zakrętu i uderzył w betonowy przepust, tak że wyrwało go z butów i biegał po drodze w szoku bez obuwia. Teraz 18 lipca kolejny wypadek, po którym interweniowała tu straż, policja i karetka. Wcześniej też w rowie wylądowało tu wiele aut. Po dwudziestym przestałem liczyć – mówi mężczyzna, który mieszka w tym miejscu od ponad 30 lat. O tym, że nie przesadza świadczą okoliczne ogrodzenia i przydomowe drzewa oraz krzewy, noszące ślady uszkodzeń. Ostatni wypadek, jego przebieg został nagrany. Jeden z mieszkańców zdecydował się bowiem zamontować na swoim budynku kamerę skierowaną na zakręt.

Nagranie koziołkującego auta

Na nagraniu widać, jak najpierw od strony węzła autostrady jedzie białe auto, które wymija się z jadącym od strony Godowa oplem. Od razu po wyminięciu się aut, opel zaczyna obracać się wokół własnej osi, wpada na przeciwny pas, wylatuje z drogi i uderza przednim prawym kołem w betonowy przepust, w wyniku czego koziołkuje, zatrzymując się ostatecznie na mostku, tuż obok ogrodzenia jednego z domów. - Niewykluczone, że białe auto jechało zbyt szybko, szerokim łukiem, zmuszając opla do ucieczki ze swojego pasa. Opel odbił się od krawężnika, a jego kierowca w tym momencie stracił panowanie nad autem – uważa właściciel nagrania. Twierdzi, że wielu kierowców zjeżdżając z autostrady, zapomina, że jest na drodze powiatowej w terenie zabudowanym. - I gnają szybko, choć im się pewnie wydaje, że nie tak bardzo – uważa nasz rozmówca.