Piątek, 14 grudnia 2018

imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

RSS

Patrol

Kiedyś wykroczenie, dziś przestępstwo! Raciborska policja ostrzega kierowców

17.02.2018 09:45 | 0 komentarzy | żet

- Od 2017 roku obowiązują nowe uregulowania prawne. Jedno z nich określa odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co można trafić do więzienia nawet na 5 lat i stracić prawo jazdy na lat 15. Druga nowelizacja dotyczy kodeksu drogowego i daje policji wyraźne uprawnienie do dokonywania kontroli trzeźwości - informuje kom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu.

Kiedyś wykroczenie, dziś przestępstwo! Raciborska policja ostrzega kierowców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Choć nowe uregulowania prawne obowiązują już ponad pół roku, policjanci wciąż narafiają kierowców, którzy zapominają o ich przestrzeganiu. Za raciborską policją przypominamy, że 1 czerwca2017 roku wprowadzono do kodeksu karnego nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 178 b, który stanowi:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Poza tym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat. Tak więc czyn będący dawniej wykroczeniem dziś jest przestępstwem, za które grożą wyżej wymienione kary.

Do kodeksu drogowego dodano również przepis rozwiewający wątpliwości, co do kontroli stanu trzeźwości. Art. 129 brzmi:

W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

źródło: KPP Racibórz, oprac. ż