środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Patrol

PILNE:

Trzy osoby zatrzymane po urodzinach Hitlera. W domu broń i amunicja [AKTUALIZACJA]

23.01.2018 10:00 | 44 komentarze | acz
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 13:57

TEKST AKTUALIZOWANY

W domach uczestników spotkania z okazji urodzin Adolfa Hitlera prokuratorzy znaleźli flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej, a także amunicję i broń.

Trzy osoby zatrzymane po urodzinach Hitlera. W domu broń i amunicja [AKTUALIZACJA]
Członkowie wodzisławskiego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. W ich domach znaleziono broń i amunicję oraz przedmioty o symbolice nazistowskiej Fot. TVN Superwizjer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Informacje o pierwszych zatrzymania podało Polskie Radio. Służby wkroczyły do mieszkań jeszcze w sobotę bezpośrednio po opublikowaniu materiału przez TVN i decyzji Zbigniewa Ziobry o wszczęciu śledztwa. Członkowie stowarzyszenia Duma i Nowowczesność byli kompletnie zaskoczeni i nie zdążyli ukryć nielegalnych przedmiotów. Według informacji Iinformacyjnej Agencji Radiowej, zebrane materiały mogą być przesłanką do delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, którego założyciel miał stać za organizacją obchodów rocznicy urodzin Hitlera. 

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, zatrzymane zostały trzy osoby. U jednego z uczestników neonazistowskiej imprezy znaleziono w domu broń, a u dwóch amunicję. W trakcie przeszukań prokuratorzy odkryli też przedmioty i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczyli ponadto telefony komórkowe i komputery. Będą w nich szukać ewentualnych zdjęć i nagrań z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm.

Przypomnijmy, na polecenie Prokuratora Generalnego, w związku z publikacją reportażu stacji TVN, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach w dniu 21 stycznia wszczęła śledztwo w sprawie zorganizowanych w dniu 13 maja 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz utrwalania, posiadania i prezentowania nagrań oraz przedmiotów w postaci m. in. mundurów, flag, albumu, zawierających treści propagujące wyżej wskazany ustrój. Postępowanie prowadzone jest o czyny opisanew art. 256 § 1 k.k. w zw. z art. 256 § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

Śledztwo zostało powierzone do prowadzenia katowickiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W sprawie prowadzone są czynności procesowe, w których udział biorą również funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Sprawcom grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
(acz)


Aktualizacja:

Prokuratura Krajowa potwierdza zatrzymanie trzech osób uczestniczących w neonazistowskim spotkaniu ku czci Adolfa Hitlera: Adama B., Tomasza R. i Mateusza S. pseudonim Sitas.

Przeszukane zostały lokale zajmowane przez zatrzymanych. U jednego z nich ujawniono i zabezpieczono broń i amunicję. W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono także mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ponadto telefony komórkowe i komputery. Powołani przez prokuraturę biegli będą ustalali między innymi, czy znajdują się na nich zdjęcia i nagrania z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm.

- Po doprowadzeniu zatrzymanych mężczyzn do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one publicznego propagowania nazistowskiego ustrój państwa, poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Publicznie pochwalano wówczas rządy przywódcy Rzeszy Niemieckiej, a także prezentowano i wykorzystywano rzeczy, nagrania, teksty oraz gesty zawierające treść i odwołanie do symboliki nazistowskiej. Prokurator zarzucił im popełnienie przestępstwa z art. 256 par. 1 kodeksu karnego - wylicza Joanna Smorczewska z Prokuratury Okregowej w Gliwicach.

Jednemu z podejrzanych prokurator zarzucił ponadto posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji. Chodzi o przestępstwo z art. 263 par. 2 kodeksu karnego.

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro prokuratura analizuje ponadto kwestie delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Decyzja ma związek z postępowaniem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez tę organizację.

Przedmiotem analizy będzie faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Celem jest ustalenie, czy organizacja Duma i Nowoczesność odwołuje się w swoich działaniach do metod i praktyk nazizmu, faszyzmu albo innych totalitarnych ideologii. Jeśli potwierdzą to ustalenia dowodowe, prokuratura skieruje do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia.
(acz)