Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Patrol

Kontrole inspekcji na drogach. Problemy w co drugim autobusie

22.01.2018 18:51 | 0 komentarzy | acz

Dzieci i młodzież ze Śląska na zimowe ferie muszą zaczekać jeszcze prawie dwa tygodnie, jednak w innych województwach zimowa przerwa w nauce trwa już od 13 stycznia 2018 r. Dlatego inspektorzy z WITD w Katowicach rozpoczęli akcję kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. 

Kontrole inspekcji na drogach. Problemy w co drugim autobusie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sobotnie przedpołudnie w krótkim czasie przeprowadzili ponad 20 kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież.Niestety wyniki kontroli nie były tak optymistyczne, jak przed rokiem, a ilość nieprawidłowości i naruszeń zaskoczyła kontrolujących. Przewoźnicy najwyraźniej wyszli z założenia, że skoro na Śląsku jeszcze nie ma ferii, to kontroli też nie będzie. Nic bardziej mylnego. Inspektorzy transportu drogowego, jako wyspecjalizowana służba w zakresie kontroli przewozu drogowego, rozpoczęli już kontrole autokarów z młodymi wczasowiczami i będą ją kontynuować aż do zakończenia ferii w całym kraju.

Podczas sobotniej akcji na 21 skontrolowanych autobusów nałożono aż 12 mandatów karnych i wszczęto dwa postępowania administracyjne. Pojazdy nie posiadały wymaganego dla przewozu dzieci oznakowania. Stwierdzono też, że jeden z kierowców nie rejestrował swojego czasu pracy podczas części pokonanej trasy – chciał „zaoszczędzić” czas, ale nie udało mu się zaoszczędzić pieniędzy – nierejestrowanie aktywności kierowcy podczas wykonywania przewozu drogowego wiąże się bowiem z mandatem karnym dla kierowcy wynoszącym aż 2 tysiące złotych. Oprócz kierowcy spore koszty poniesie także jego szef, wobec którego inspektorzy wszczęli postępowanie administracyjne.

Dwóch kierowców przewożących dzieci ukarano za przekroczenie prędkości. Kontrolujący mieli też zastrzeżenia do stanu technicznego autobusów – zatrzymali dwa dowody rejestracyjne, a jeden z pojazdów nie został dopuszczony do dalszej jazdy. Luzy układu kierowniczego i wycieki płynów eksploatacyjnych były zbyt duże, aby dzieci mogły całkowicie bezpiecznie jechać dalej. Musiały one zaczekać na pojazd zastępczy, który przed wyruszeniem na górską drogę, również został sprawdzony.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w drodze na wypoczynek zachęcamy do zgłaszania autokarów do kontroli przed wyjazdem.