Niedziela, 21 października 2018

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Patrol

Klasa policyjna zwiedzała Oświęcim

16.11.2017 11:21 | 0 komentarzy | acz

Wodzisławscy policjanci, wspólnie z nauczycielami oraz uczniami klasy policyjnej z Rydułtów wzięli udział w projekcie, którego głównym celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przemocy wśród młodzieży.

Klasa policyjna zwiedzała Oświęcim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Bo liczy się człowiek" to projekt profilaktyczny realizowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu, którego partnerem jest Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy młodzieży o mowie nienawiści, przemocy wynikającej z nienawiści, nietolerancji oraz kierowaniu się stereotypami. Projekt współfinansowany jest ze środków Województwa Śląskiego.

Wczoraj policjanci z Wodzisławia, nauczyciele oraz uczniowie z klasy policyjnej Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach wzięli udział w projekcie edukacyjnym "Bo liczy się człowiek". Warsztaty rozpoczęły się od zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Z pewnością obecność w takim miejscu skłania każdego odwiedzającego do refleksji nad wartością i poszanowaniem praw człowieka, w tym tego najważniejszego – prawa do życia.

Następnie, w Centrum Żydowskim, odbyły się zajęcia praktyczne, które prowadzone były przez wykwalifikowanego trenera. Młodzieży towarzyszył policyjny profilaktyk podkom. Cezary Koczy. W czasie warsztatów uczniowie mogli się dowiedzieć, w jaki sposób powstają zachowania dyskryminacyjne i jakie rządzą nimi mechanizmy. Podczas pracy indywidualnej i grupowej zwrócono uwagę, jak uprzedzenia wpływają na postrzeganie innych grup społecznych i czym jest oraz jak może mieć skutki stosowanie mowy nienawiści.

Warsztaty miały na celu uświadomienie młodzieży, jak wiele zła może wyrządzić na pozór „niewinna” mowa nienawiści czy nietolerancja oraz propagowanie postaw związanych z przeciwdziałaniem i reagowaniem na akty przemocy, nienawiści wobec drugiego człowieka. Z pewnością każdy uczestnik warsztatów wyniósł z nich coś dla siebie.