Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Awaria w fabryce środków do prania. Biała substancja dostała się do Odry w Raciborzu

14.11.2017 11:02 | 1 komentarz | żet
Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:01

TEKST AKTUALIZOWANY

Ustalono źródło zanieczyszczenia Odry. Do wycieku doszło w następstwie awarii w jednym z pobliskich zakładów produkcyjnych.

Awaria w fabryce środków do prania. Biała substancja dostała się do Odry w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rankiem 14 listopada strażacy z Raciborza pojechali na ulicę 1 Maja w Raciborzu, gdzie miało dojść do skażenia Odry. Biała substancja wpływala do rzeki z wylotu kanalizacji burzowej. Jak poinformowali nas strażacy, najpierw przy użyciu papierka lakmusowego ustalono, że substancja ma odczyn neutralny i prawdopodobnie nie zagraża środowisku. Przy użyciu rękawów sorpcyjnych powstrzymano jej dopływ do rzeki. Pomocy strażakom udzielili pracownicy raciborskich wodociągów.

Na miejsce przybyli również pracownicy jednej z pobliskich firm. Poinformowali o awarii i przedostaniu się do kanalizacji substancji wykorzystywanej do produkcji środków piorących.

Próbki emulgatu pobrali również przedstawiciele policji oraz specjaliści z zastępu ratownictwa chemicznego z Bielska-Białej. Ci ostatni potwierdzili, że przedostanie się substancji do rzeki nie wpłynęło negatywnie na środowisko.

Następnie przepłukano kanalizację burzową, w której znajdowała się substancja. Działania strażaków zakończyły się po około pięciu godzinach.

Czy popełniono przestępstwo? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, którzy pod nadzorem prokuratury będą prowadzić śledztwo w tej sprawie.

Miejsce wydarzenia: