środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Patrol

Podsumowanie świątecznych dni na rybnickich drogach

03.11.2017 15:14 | 0 komentarzy | acz

Trzech nietrzeźwych kierujących, pięćdziesiąt pięć kolizji i trzy wypadki, w których trzy osoby zostały ranne – tak wygląda bilans akcji "Znicz 2017" na drogach Rybnika i powiatu rybnickiego.

Podsumowanie świątecznych dni na rybnickich drogach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Policyjna akcja rozpoczęła się w piątek, 27 października i trwała do czwartku, 2 listopada. W tym czasie prawie 200 policjantów z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy oraz blisko 550 policjantów innych pionów, wspieranych przez strażników miejskich, czuwało nad bezpieczeństwem uczestników ruchu na drogach miasta i powiatu oraz osób odwiedzających groby swoich bliskich.

1 listopada mundurowi rybnickiej komendy oraz komisariatów, patrolowali okolice cmentarzy i parkingów, dbając o mienie i bezpieczeństwo odwiedzających je osób. Policjanci ruchu drogowego czuwali nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, kierowali ruchem ulicznym, bowiem przy największych cmentarzach w mieście i powiecie zmieniła się organizacja ruchu. Policjantów wspomagali funkcjonariusze Straży Miejskiej. Na trasach wylotowych z miasta można było spotkać więcej patroli. Ich głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, a także jego płynności na głównych ciągach komunikacyjnych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Stróże prawa kontrolowali także stan techniczny pojazdów oraz przyglądali się zachowaniom pieszych uczestników ruchu drogowego.

Wykorzystując spory ruch w rejonie rybnickich cmentarzy, policjanci przeprowadzili akcję profilaktyczno-edukacyjną. Mundurowi zwracali uwagę pieszym, że to właśnie oni jako najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. W związku z tym dzieci, dorośli oraz seniorzy otrzymywali od policjantów opaski odblaskowe przekazane przez Urząd Miasta Rybnik.

W trakcie przedłużonego weekendu, na drogach miasta i powiatu doszło do trzech wypadków, w których trzy osoby zostały ranne. Odnotowano natomiast więcej niż w ubiegłym roku kolizji, których było 55, podczas gdy w roku 2016 – 43. Niestety, pomimo licznych apeli, policjanci rybnickiej komendy zatrzymali 3 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu, podczas gdy w rok wcześniej było ich 6. Niejednokrotnie kierowcy po zakrapianym obiedzie, czy kolacji, podróżują z całą swoją rodziną, która zgadza się na to, że pijany za kierownicą naraża ich życie i zdrowie, stanowi też zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jako pasażerowie i świadkowie nie bądźmy obojętni i nie tolerujmy takich sytuacji! Nie pozwalajmy osobom po alkoholu zasiadać za kierownicą! Kierowcy stwarzający zagrożenie nie mogli liczyć na żadną taryfę ulgową. Wszelkie wykroczenia karane były surowymi mandatami.