środa, 20 czerwca 2018

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Patrol

Przetrzymywał lwy i krokodyle [FILM]

18.04.2017 15:02 | 0 komentarzy | pm

Dwa lwy oraz trzy krokodyle, które przetrzymywane były na terenie Rybnika oraz Tarnowskich Gór, trafiły pod tymczasową opiekę specjalistów z poznańskiego ZOO.

Przetrzymywał lwy i krokodyle [FILM]
Fot. KMP Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą rybnickiej komendy wszczęli postępowanie w sprawie nabycia, przetrzymywania i hodowli w niewłaściwych warunkach oraz bez wymaganych dokumentów m.in. CITES, zwierząt szczególnie zagrożonych wyginięciem. Dwa lwy oraz trzy krokodyle, które przetrzymywane były na terenie Rybnika oraz Tarnowskich Gór, trafiły pod tymczasową opiekę specjalistów z poznańskiego ZOO.

Rybnicka policja otrzymała informację, że na jednej z posesji w Rybniku może być przetrzymywany młody lew. Ta informacja potwierdziła się. Podczas kontroli przeprowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, w której uczestniczyli policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą rybnickiej komendy oraz przedstawiciel fundacji na rzecz ochrony zwierząt, lekarz stwierdził, że zwierzę przetrzymywane jest niezgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 roku w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. W związku z tym, zwierzę zostało przekazane pod tymczasową opiekę do ZOO w Poznaniu, w celu zapewnienia właściwych warunków hodowli.

W trakcie realizacji tej sprawy okazało się, że na terenie jednej z posesji, tym razem w Tarnowskich Górach, może znajdować się kolejny lew, należący do tego samego właściciela. Podczas kolejnych czynności policjanci potwierdzili te przypuszczenia. Również w tym przypadku Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, że lew i trzy krokodyle (znalezione w Tarnowskich Górach) przetrzymywane są niezgodnie z przepisami, dlatego podjęto decyzję o przekazaniu ich pod tymczasową opiekę do ZOO. W sprawie zostały przesłuchane trzy osoby. Dokumentacja została przesłana do Prokuratury Rejonowej w Rybniku, w celu poddania analizie i ocenie zebranych materiałów oraz podjęcia dalszych czynności w tej sprawie.

(inf. KMP Rybnik)