Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Patrol

Po dziesięć tysięcy złotych kary dla szoferów z Ubera

06.04.2017 11:04 | 5 komentarzy | acz

W sobotni wieczór 1 kwietnia inspektorzy z WITD w Katowicach przeprowadzili niezwykle skuteczną akcję kontrolną skierowaną przeciw nielegalnym przewozom osób.

Po dziesięć tysięcy złotych kary dla szoferów z Ubera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dużym uproszczeniu Uber to usługa, dzięki której każdy może stać się taksówkarzem i podwozić chętnych za cenę niższą niż tradycyjne taksówki. Swoje usługi w Uber może oferować właściwie każdy kto osiągnął odpowiedni wiek i ma samochód. Chętni zamawiają taksówki poprzez instalowaną w komóce aplikację. Usługa cieszy się ogromna popularnością w innych krajach, w Polsce jest jednak nielegalna.

Tym razem kontrole odbywały się na terenie miasta Gliwice. W ciągu zaledwie kilku godzin wyeliminowano z ruchu aż 7 „pseudotaksówek” używających aplikacji firmy UBER. We wszystkich przypadkach inspektorzy stwierdzili, że wykonywany jest zarobkowy przewóz osób bez wymaganej licencji. Ponadto pojazdy nie spełniały kryterium ustawowego wymaganego w tego typu przewozach, mało tego: zdarzył się pojazd 2-drzwiowy! Inny samochód z kolei był zarejestrowany na 9 osób. Żaden ze skontrolowanych pojazdów nie miał kasy fiskalnej. Wszystkie te kontrole zakończyły się wszczęciem postępowań administracyjnych, które zakończą się karą wysokości 10 tysięcy złotych.

Inspektorzy skontrolowali też 10 innych pojazdów, którymi wykonywano przewozy TAXI, tam jednak naruszenia były znacznie drobniejsze: zatrzymano 1 dowód rejestracyjny z uwagi na zły stan techniczny samochodu oraz nałożono 3 mandaty karne w wysokości 50 zł każdy – 1 za zły stan techniczny i 2 za brak wymaganego dokumentu.