Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:
03.04.2017 18:30 | 1 komentarz | żet

Wiosną natura budzi się do życia, a strażacy... niemalże codziennie wyjeżdżają po kilka razy, aby gasić pożary traw. W większości przypadków ogień jest wzniecany celowo.

5000 złotych kary za wypalanie traw
Ubiegłoroczny pożar trawy na nieużytkach, który zagroził parkowi zamkowemu w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tylko podczas minionego weekendu strażacy z powiatu raciborskiego ugasili 5 pożarów traw. W ciągu całego roku koszty akcji gaśniczych w skali kraju idą w miliony złotych. W 2016 roku odnotowano w sumie 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Do ich ugaszenia zużyto 67 mln litrów wody.

Służby przypominają, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, niszcząc faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób a 81 zostało rannych.

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5000 zł. Jeśli pożar wymknie się spod kontroli i zagrozi życiu lub zdrowiu ludzkiemu, wówczas rozpatrywany jest jako przestępstwo, za którego popełnienie grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.