Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Patrol

Klima pójdzie na komendę. Martwi go liczba wypadków w mieście

30.01.2017 13:00 | 1 komentarz | ma.w, żet

Czy wypadków można było uniknąć? Pyta radny Klima, odpowiada wiceszef drogówki.

Klima pójdzie na komendę. Martwi go liczba wypadków w mieście
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W lutym dojdzie do spotkania radnych miejskich z raciborską drogówką. W komendzie chcą rozmawiać o bezpieczeństwie na drogach Raciborza. Piotr Klima uważa, że w mieście jest za dużo wypadków i Racibórz jest liderem w regionie pod tym względem. - Dane z sąsiednich miasta wskazują, że tak nie jest - uspokaja Grzegorz Mederski zastępca naczelnika wydziału drogowego w komendzie z Bosackiej.

Piotr Klima wskazuje na liczne relacje ze zdarzeń drogowych w raciborskich mediach. Uważa, że tak dużej skali kolizji i wypadków jak teraz, nie było wcześniej. - Czy można było tych sytuacji uniknąć? - dopytywał funkcjonariusza raciborskiej drogówki, gdy ten gościł na posiedzeniu komisji radnych.

G. Mederski wyjaśniał radnemu, że zdarzenia drogowe są zwykle wynikiem błędu ludzkiego, a nie wynikają z winy zarządcy drogi. - Nieostrożność, niezawiniona niesprawność pojazdu są przyczynami - opowiadał. Policjant tłumaczył Klimie, że z danych jakie posiada wynika, że wypadków jest w Raciborzu tyle, co w pobliskich ośrodkach.

Radny Klima wspomniał o przejściu dla pieszych na ul. Londzina/Reymonta, drodze określanej przez niego jako wyścigowa (odrostrada). Mederski poinformował, że wie o planowanej przebudowie fragmentu szosy z pasami, w taki sposób, by piesi byli na nich bezpieczni. Teraz gdy jeden pojazd zatrzyma się przez "zebrą" bywa, że jadący drugim pasem nie staje.

Policja prowadzi rozmowy z zarządcami dróg w Raciborzu, aby przejścia dla pieszych były bardziej widoczne z drogi. Magistrat zapowiada, że doświetli "zebry". O przejściach mają informować znaki na specjalnej folii odblaskowej w kolorze szarym.

(ma.w)


W 2016 roku na drogach powiatu raciborskiego doszło do 50 wypadków drogowych. W 2015 roku wypadków było 57. Z drugiej strony w 2016 roku więcej było wypadków śmiertelnych - w sumie na naszych drogach zginęło aż osiem osób. W 2015 roku śmierć w wypadkach poniosło 6 osób.

Jeśli chodzi o liczbę osób rannych w wypadkach, to tendencja jest odwrotna - w 2015 roku rany w wypadkach odniosły 63 osoby, rok później 44.

Ponadto w 2016 roku raciborscy policjanci odnotowali 1003 kolizje drogowe (o 30 więcej niż w 2015 roku).

(żet)

Ludzie:

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz