środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Patrol

W Rogowie paliła się sadza w kominie

11.01.2017 09:15 | 1 komentarz | art

W poniedziałek 9 stycznia, w późnych godzinach wieczornych doszło do zapalenia sadzy w kominie domu przy ul. Polnej w Rogowie. 

W Rogowie paliła się sadza w kominie
Fot. facebook.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W akcji gaszenia pożaru brała jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Wodzisławia oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Rogowa. Jak poinformowali na swoim profilu społecznościowym strażacy z Rogowa, wyjazd alarmowy do pożaru miał miejsce o godz. 22.49. 

Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Jak informuje portal strazacki.pl podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.