Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Patrol

Kolejny akt oskarżenia w sprawie gangu

09.01.2017 10:54 | 0 komentarzy | acz

30 grudnia do Sądu Okręgowego w Gliwicach wpłynął akt oskarżenia przeciwko 5 członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym, zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji.

Kolejny akt oskarżenia w sprawie gangu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Akt oskarżenia wobec pięciu Polaków, mieszkańców Małopolski, to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Mężczyźni podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji cudzoziemcom pochodzącym z państw arabskich. Wśród oskarżonych są zarówno organizatorzy transportu jak i kierowcy, którzy na procederze zarabiali około 1200 złotych za każdy przewóz cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej.

Wcześniej w tej sprawie zasiadło na ławie oskarżonych dwanaście osób, wśród których byli Syryjczycy i Polacy. Osobom tym zasądzono kary bezwzględnego pozbawienia wolności, kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz wysokie kary grzywny.

Grupa przestępcza działała od lipca 2014 roku na terytorium Austrii, Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec oraz Polski. Szlak przerzutu nielegalnych migrantów wiódł tzw. „szlakiem bałkańskim. Po przybyciu na terytorium Austrii, Węgier oraz Słowacji cudzoziemcy byli przerzucani do Polski i lokowani w Krakowie, w wynajętym w tym celu mieszkaniu. Następnie przy wykorzystaniu samochodów osobowych i busów byli oni przewożeni w głąb Europy Zachodniej, głównie do Danii, Niemiec i Holandii.

Do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej jej członków przyczyniła się także ścisła międzynarodowa współpraca z organami Policji Republiki Austrii, Węgier, Słowacji oraz Republiki Federalnej Niemiec.

Wniesiony do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia jest zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Prokuratury Krajowej.