Piątek, 19 lipca 2019

imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

RSS

Patrol

Nocne zawody strażackie Ognik 2016, czyli bierzemy przykład z Bolesławia

10.08.2016 07:16 | 0 komentarzy | żet

Racibórz idzie w ślady Bolesławia i organizuje nocne zawody strażackie. Mówi o nich mł. kpt. Mateusz Wyrba z raciborskiej straży pożarnej.

Nocne zawody strażackie Ognik 2016, czyli bierzemy przykład z Bolesławia
Mateusz Wyrba, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas tegorocznego strażackiego Memoriału po raz pierwszy zostaną rozegrane nocne zawody pożarnicze. Skąd pomysł na ten nowy punkt programu?

Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego to szeroka impreza - koncerty, streetball, wędkowanie, graffiti, rajd rowerowy... W tym wszystkim brakowało czegoś typowo strażackiego. Pomysł wyszedł od strażaków-ochotników. To oni mówili nam, że w Czechach zawody sportowo-pożarnicze organizowane są w ramach specjalnej ligi. Pytali nas, czy czegoś podobnego nie można byłoby zrobić u nas. Postanowiliśmy pomóc im w zaprezentowaniu swoich umiejętnoości. Stąd pomysł na organizację nocnych zawodów strażackich - na wzór tych, które są rozgrywane w Bolesławiu.

Spodziewaliście się wielkiego zainteresowania uczestników. Czy dlatego wprowadziliście specjalne obostrzenia w regulaminie?

Zależało nam, żeby w zawodach mogli wystartować przede wszystkim strażacy z powiatu raciborskiego i to z myślą o nich napisaliśmy regulamin uczestnictwa. W pierwszej kolejności rozpatrywaliśmy więc zgłoszenia zwycięzców zawodów gminnych, następnie drużyn biorących udział w zawodach w Bolesławiu. Myślę, że żadnego dodatkowego losowania nie trzeba będzie robić, bo wpłynęło do nas tyle zgłoszeń, ile mieliśmy miejsc (25 drużyn - red.).

Czy takie zawdowy nie są imprezą tylko dla strażaków i ludzi z ich środowiska?

W żadnym razie. Takie zawody są bardzo widowiskowe. Myślę, że ludzie którzy nigdy nie widzieli strażaków-ochotników w akcji będą pod wrażeniem umiejętności jakie prezentują. Konkurencja jest bardzo widowiskowa - to rozciągnięcie linii gaśniczej, czyli takie gaszenie pożaru, ale bez ognia. Warto przyjść i zobaczyć rywalizację ludzi, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców Raciborza i powiatu raciborskiego. Liczymy na wysoką frekwencję.


Zawody rozpoczną się 20 sierpnia około godz. 22.00 na płycie stadionu OSiR w Raciborzu, po koncercie gwiazdy wieczoru grupy Fancy (twórcy przeboju "Flames of Love").