Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Patrol

Brakuje chętnych do pracy w straży miejskiej. Czy tylko w Wodzisławiu?

27.06.2016 07:11 | 13 komentarzy | tora

Kilka tygodni temu informowaliśmy o kłopotach z uzupełnieniem kadry Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl. Kolejne nabory nie rozwiązywały problemu. Strażnicy nie mogą liczyć, przynajmniej początkowo, na dobre zarobki.

Brakuje chętnych do pracy w straży miejskiej. Czy tylko w Wodzisławiu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczynają od pensji minimalnej 1850 zł brutto. Po około 12 miesiącach, po przeszkoleniu na młodszego strażnika dostają 2000 zł brutto, a jeśli uda im się awansować, to maksymalnie mogą liczyć na 3600 zł brutto, na stanowisku starszego inspektora. Nie ma jednak ustalonej drabinki awansów - mogą przejść na wyższy pułap po dwóch, trzech latach, lub nigdy. Stąd regularnie któryś z nich przechodzi do policji. Albo składając dokumenty naborowe do straży miejskiej jednocześnie ubiega się o pracę w policji i jeśli tam przechodzi kwalifikacyjne sitko, o straży miejskiej zapomina. W policji na dzień dobry dostaje 1600 zł na rękę, a kiedy tylko przechodzi szkolenie na policjanta, dostaje 2450 zł netto, nie licząc mundurówki i innych świadczeń.

Dwa minus jeden

Z początkiem maja kadra wodzisławskiej straży liczyła 17 osób (aby osiągnąć pełną zdolność formacja powinna liczyć 23 osoby). Przeprowadzony został kolejny nabór. Powiódł się - wpłynęło 15 podań, z czego jedno nie spełniało wymogów. Z pozostałych kandydatów po testach wybrano dwóch. Jeden z nich już został przyjęty i odbywa szkolenie, drugi czeka na podpisanie umowy o pracę. Jednak co z tego, skoro w tzw. międzyczasie inny strażnik zrezygnował. Przeszedł do policji. Jak więc łatwo policzyć kadra powiększyła się o jedną osobę.

Rybnik

Byliśmy ciekawi, czy z podobnymi problemami borykają się inne straże miejskie w regionie. Okazuje się, że w Straży Miejskiej w Rybniku pracownicy startują od 2000 zł brutto - tyle przez pierwszy rok otrzymują aplikanci. Po ukończeniu szkolenia podstawowego stawka jest podnoszona do 2300 zł. brutto. W jednostce nie ma wakatów. Nabór ogłaszany jest w razie zwolnienia się miejsca. Z reguły o pracę ubiega się od 3 do 10 osób.

Racibórz

Na większe pieniądze, niż w Wodzisławiu mogą liczyć też strażnicy miejscy w Raciborzu. Tam aplikant startuje od 2030 zł, po sześciu miesiącach dostaje 2130 zł. Potem kolejno młodszy strażnik ma 2230 zł pensji, strażnik - 2330 zł, starszy strażnik - 2430 zł, młodszy inspektor - 2630 zł, inspektor – 2730 zł, a starszy inspektor 2900 zł. - Dodatkowo każdemu pracownikowi przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, pierwszy przyznawany po 5 latach pracy w wysokości 5 proc. płacy zasadniczej, który wzrasta co roku o 1 proc., aż do uzyskania maksymalnie 20 proc. - informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Raciborza. W ostatnim naborze do SM Racibórz, prowadzonym w 2014 r., w którym szukano jednego pracownika, zgłosiło się 25 chętnych.

Rydułtowy

Straż Miejska w Rydułtowach przyjmując do pracy aplikanta płaci mu 2000 zł brutto. Po ukończeniu obowiązkowego kursu, który musi zaliczyć do roku od momentu przyjęcia, otrzymuje 2200 zł. Potem, w zależności od stażu pracy, stanowiska itd., strażnicy zarabiają od ponad 2200 zł do 3200 zł brutto. Z tym, że górne stawki mają funkcjonariusze, którzy pracują po 15 - 22 lata. Awanse na wyższe stanowiska można osiągnąć dzięki zaangażowaniu, dobrej pracy. Do naborów zgłasza się mała liczba kandydatów, dlatego nie przeprowadza się tekstów sprawnościowych.

Radlin

Straż Miejska w Radlinie ostatni nabór ogłaszała 8 lat temu. Więc trudno z radlińskiej perspektywy oceniać warunki zatrudnienia w tej jednostce. Jednak wówczas zastosowano podobne kryterium - na początku nowo zatrudniony pracownik otrzymywał minimalne wynagrodzenie, do momentu pierwszych przeszkoleń (które następuje w kilka miesięcy po zatrudnieniu). Po szkoleniu otrzymywał podwyżkę i dalej - stosownie do otrzymywanych stopni w straży - kwota zarobków była aktualizowana. Obecnie strażnicy zarabiają od 3616 zł do 4083 zł brutto. To kwoty wraz z dodatkiem stażowym.

Wokół lepiej

Widać więc, że z reguły w sąsiednich strażach miejskich płace są wyższe, niż w wodzisławskiej. Jednostki nie mają też takich problemów kadrowych, jak wodzisławska. Sytuację z pewnością poprawiłaby podwyżka płac. Wspomniał o niej podczas jednej z konferencji prasowych prezydent Mieczysław Kieca. Podwyżka musiałaby być wprowadzona dla całego urzędu miasta, ponieważ straż miejska formalnie działa jako wydział magistratu.

Zestawienie zarobków początkowych w strażach miejskich. Wszystkie kwoty brutto

  • WODZISŁAW ŚLĄSKI - 1850 zł
  • RYBNIK - 2000 zł
  • RACIBÓRZ - 2030 zł
  • RADLIN - 1850 zł
  • RYDUŁTOWY - 2000 zł

Tomasz Raudner