Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Patrol

Gang fałszerzy rozbity przez Straż Graniczną w Raciborzu. Fałszowali dokumenty na masową skalę

19.01.2016 08:37 | 2 komentarze | żet

Kolejny akt oskarżenia w sprawie rozbitej przez funkcjonariuszy Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizowanej grupy przestępczej.

Gang fałszerzy rozbity przez Straż Graniczną w Raciborzu. Fałszowali dokumenty na masową skalę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W minionym tygodniu Prokuratura Apelacyjna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach kolejny akt oskarżenia przeciwko osobom działającym w grupie przestępczej, która zajmowała się fałszowaniem dokumentów.

Przypomnijmy, W lutym 2011 roku funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili gang fałszerzy dokumentów, który działał na terenie Śląska. Przeprowadzone na szeroką skalę przez Straż Graniczną działania doprowadziły do przerwania procederu fałszowania i rozprowadzania różnego rodzaju dokumentów. Zatrzymano wówczas 18 osób, zlikwidowano nielegalne drukarnie, zabezpieczono sprzęt wykorzystywany w procesie fałszowania oraz podrobione dokumenty i urzędowe pieczęcie.

Zaczęło się od cudzoziemców

Na ślad działania na Śląsku osób, które w sposób zorganizowany i na dużą skalę zajmują się podrabianiem dokumentów funkcjonariusze Straży Granicznej trafili w trakcie analizy ujawnianych przypadków posługiwania się przez cudzoziemców fałszywymi dokumentami. Prowadzone czynności i zebrane w ich trakcie informacje wskazywały, że ich produkcja odbywała się na terenie Śląska, a dokumenty przeznaczone dla cudzoziemców są tylko niewielką częścią przestępczej działalności.

Tysiące dokumentów i pieczątek

W trakcie czynności i prowadzonego śledztwa na 67 komputerach ujawniono 42 tys. różnych dokumentów, z których ponad 2300 było już wydrukowanych. Ujawniono również 3000 różnych pieczątek i stempli, które były używane w trakcie procesu fałszowania. Wśród nich pieczęcie urzędowe: np. szkół, urzędów miast, urzędów wojewódzkich, urzędów skarbowych, wojewody, dyrektorów szkół, urzędu celnego, i wiele innych.

Akt oskarżenia obejmuje kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Poprzednio Prokuratura Apelacyjna w Katowicach skierowała w tej sprawie kilka aktów oskarżenia, łącznie przeciwko 40 oskarżonym, z których 35. zostało już prawomocnie skazanych za zarzucane im czyny z art.258 §1 kk i z art.270 §1 kk.

źródło: SG, oprac. żet