Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Patrol

Pożar lasu w Kuźni gasiło czternaście zastępów strażaków i dwa samoloty

23.03.2015 09:37 | 0 komentarzy | żet

Pierwszy w tym roku pożar lasu w Kuźni Raciborskiej postawił na nogi dziesiątki strażaków. Wsparcie z powietrza zapewniły dwa samoloty typu dromader. Akcja gaśnicza trwała dwie godziny. W tym czasie na terenie powiatu raciborskiego doszło do innych pożarów...

Pożar lasu w Kuźni gasiło czternaście zastępów strażaków i dwa samoloty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pożar lasu w Kuźni Raciborskiej

Miniony weekend obfitował w pożary - do najpoważniejszego doszło 21 marca o godz. 15.14 w Kuźni Raciborskiej. W akcji gaśniczej brało udział 14 zastępów straży pożarnej (2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Raciborza oraz 12 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej). Strażaków wspomagały dwa samoloty gaśnicze typu dromader. Akcja trwała do godz. 17.00, natomiast dozór pożarzyska aż do godz. 21.00.

Pożar strawił łąkę leśną oraz część lasu - w sumie 4,5 ha. Na miejscu oprócz strażaków obecny były również służby leśne oraz policja. Przypuszczalnie przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

"Sezon" na pożary traw

Strażacy gasili również liczne pożary traw.  Do dwóch tego typu zdarzeń oszło w Budziskach (20.03), Turzu (21.03), Grzegorzowicach (21.03) i Raciborzu przy ul. Nieboczowskiej, Gliwickiej i 1 Maja (21, 22.03).

Pożary w Budziskach, Turzu i Grzegorzowicach ugasili strażacy z OSP, podobnie było w Raciborzu przy ul. Nieboczowskiej. Natomiast pożarami przy Gliwickiej i 1 Maja zajęli się zawodowcy z PSP Racibórz.

Wypadki, czad, pozostałe zdarzenia

Ponadto w piątek (20.03) strażacy gasili pożar śmietnika przy ul. Arki Bożka w Kuźni Raciborskiej. Tego samego dnia zostali wezwani do budynku przy ul. Chorzowskiej w Raciborzu, gdzie zaistniało podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla.

Przypuszczenia okazały się słuszne - strażacy wezwali administrację budynku do usunięcia awarii. Natomiast dwie kobiety z objawami zatrucia czadem (18 l., 53 l.) zostały przewiziony do szpitala.

Ponadto 21 marca strażacy interweniowali na ul. Łąkowej w Raciborzu, usuwając plamę oleju z jezdni. Gdzinę później strażacy zostali wezwani na ul. Bosacką w Raciborzu, gdzie usuwali z jezdni plamę substancji ropoochodnej. Wyciek substancji był efektem zderzenia scody z peguotem. Straty w tym zdarzeniu wyniosły 10 tys. zł.

22 marca tuż po północy w Raciborzu przy ul. Opawskiej spłonęła altanka działkowa. Straty wyniosły 10 tys. zł. Tego samego dnia strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Racibórz z użyciem autodrabiny otwierali mieszkanie, w którym odnaleźli strasze, bardzo chore małżeństwo. Mężczyzna i kobieta zostali zabrani przez karetkę pogotowia.

Wojtek Żołneczko