Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Patrol

Śląsk rozbrojony: coraz mniej broni w śląskich domach

30.09.2014 08:55 | 0 komentarzy | acz

W śląskich domach znajduje się coraz mniej broni. Komenda wojewódzka wydaje coraz mniej pozwoleń, lawinowo wzrasta również liczba postępowań mających na celu cofnięcie tych już wydanych.

Śląsk rozbrojony: coraz mniej broni w śląskich domach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wydał w 2013 roku 334 pozwolenia na broń palną. To o 31 mniej niż rok wcześniej i o 109 mniej niż w roku 2011. To nowe pozwolenia wydawane przez komendę. W sumie na 31 sierpnia w naszym województwie było dokładnie 16716 osób, które miały pozwolenie na broń palną. Nie każda osoba, z tej puli posiada pozwolenie na tzw. broń palna bojową. – Wśród tych osób, najwięcej, bo ponad 9 tysięcy osób posiada pozwolenie na broń palną gazową – mówi podinspektor Andrzej Gąska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ponad sześć tysięcy osób otrzymało pozwolenie na broń do celów myśliwskich a czterysta do celów sportowych.

Kto może otrzymać pozwolenie na broń palną? Każdy powyżej 21 roku życia (lub 18-letni myśliwy), niekarany, zdrowy, kto przedstawi ważną przyczynę posiadania broni, nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Za ważną przyczynę, posiadana broni uważa się na przykład stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Mogą się również ubiegać o nią sportowcy, myśliwi czy kolekcjonerzy. O ile długa lista wymagań stawianych posiadaczowi jest w miarę znana, mniej mówi się o cofaniu pozwoleń na broń. To może być cofnięte, jeśli dana osoba nie przestrzega prawa. Pozwolenie tracą osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, nadużywające alkoholu lub narkotyków, w takim stanie broń lub źle ja przechowujące. To tylko z wielu warunków jakie są każdego roku łamane przez posiadaczy broni. W 2012 Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach cofnęła 821 wydanych wcześniej pozwoleń na broń, w 2013 roku już 1919 pozwoleń. –  Każdy musi zadbać o broń i odpowiednio ją przechowywać. Wszystko regulują warunki pozwolenia i przepisy o broni  – tłumaczy podinspektor Andrzej Gąska.

Powyższe statystyki nie obejmują policjantów. Każdy z nich ma prawo zabierać broń do domu. Tam jak każdy posiadacz musi zadbać o jej odpowiednie przechowywanie. Podobnie jak inni posiadacze broni powinni ja przechowywać w metalowych szafkach zamykanych na zamki, i przytwierdzonych do podłoża lub ściany. – Jeśli policjant nie ma warunków w domu do przechowywania broni, lub nie chce jej zabierać tam z innych względów, może poprosić przełożonego o możliwość przechowywania broni w komendzie. Pobiera wówczas broń przy przyjściu do pracy i zdaje ją po służbie – tłumaczy policjant.