Wtorek, 23 lipca 2019

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Patrol

Proces „Szatana” z Nowej Wsi rusza od nowa

25.09.2014 15:00 | 2 komentarze | acz

Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił dziś wyrok w sprawie Mateusza N., który miał zamordować starsze małżeństwo w podrybnickiej Nowej Wsi. Sprawa 24-latka trafi do sądu I instancji, który ponownie ją rozpozna.

Proces „Szatana” z Nowej Wsi rusza od nowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nad wydanym w styczniu przez rybnicki wydział zamiejscowy Sądu Okręgowego w Gliwicach wyrokiem, pochylili się dziś sędziowie Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Dzisiejsza rozprawa to efekt dwóch apelacji od poprzedniego wyroku. Od wyroku odwołał się zarówno obrońca Mateusza N. jak i prokurator.

Przypomnijmy, 22 stycznia Mateusz N. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd równocześnie zastrzegł, że mężczyzna będzie mógł starać się o opuszczenie zakładu karnego dopiero po 20 latach pozbawienia wolności. - Sąd nie miał żadnych wątpliwości wydając taki wyrok. Postępowanie przygotowawcze było poprowadzone tak dobrze, że podczas procesu mogliśmy bez trudu weryfikować dowody oraz kolejne wersje, które przedstawiał Mateusz N. - tłumaczyła sędzia Aleksandra Odoj-Jarek ze składu orzekającego.

Trzech sędziów zawodowych, którzy analizowali dziś wyrok uznali, że wina Mateusza N. nie budzi wątpliwości w przeciwieństwie do wymiaru kary. Tym samym oddalił apelację obrońcy. W pierwszym wyroku sąd przyjął, że  68-letnia Anna i 70-letni Brunon Pytlik zginęli niemal od razu i Mateusz N. nie działał ze szczególnym okrucieństwem. Przyjęto również, że jednym czynem zabito dwie osoby. – Sąd Apelacyjny w Katowicach w wydanym dziś wyroku przychylił się do apelacji oskarżyciela publicznego. Ustalenie, że jednym czynem zabito dwie osoby budzi wątpliwości sądu odwoławczego. Należy zastanowić się czy nie mamy tu do czynienia z dwoma czynami, bo przecież obie osoby nie zostały zabite równocześnie lub też z czynem ciągłym co też rodzi inną kwalifikację  – mówi sędzia Robert Kirejew z Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Te niuanse w interpretacji są bardzo ważne dla ewentualnego dożywotniego pozbawienia wolności, którego domaga się prokuratura. Sąd Apelacyjny w Katowicach zgodnie z prawem nie może Mateusza N. skazać na taką karę w postępowaniu odwoławczym. Aby ta zapadła sprawa musi ponownie wrócić do Sądu Okręgowego. – Liczba ciosów, narzędzia oraz siła z jaką uderzał sprawca nie pozostawiają wątpliwości, że było to działanie ze szczególnym okrucieństwem. Niewykluczone, że jedna z ofiar widziała jak zabijana jest druga – przekonywał dziś na sali prokurator Adam Roch z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Sąd pierwszej instancji będzie musiał jeszcze raz rozpoznać całą sprawę a styczniowy wyrok został w całości uchylony. Mateusz N. przebywa w areszcie śledczym od 2011 roku. Sąd w uchylonym dziś styczniowym wyroku poza skazaniem Mateusza N. na karę 25 lat pozbawienia wolności, zawarł dodatkowe obostrzenie, że Mateusz N. będzie mógł się starać o przedterminowe zwolnienie dopiero po 20 latach. Gdyby tego nie zrobił, oskarżony mógłby się o to ubiegać już po 15 latach odsiadki a w praktyce po 12, bo blisko trzy lata przesiedział w areszcie śledczym. Miałby wtedy czterdzieści lat.

Mateusz N. nazywany przez znajomych Szatanem, został skazany za zamordowanie 68-letniej Anny i 70-letniego Brunona Pytlików. Do tragedii doszło w czerwcu 2011 roku w Nowej Wsi w gminie Lyski. Morderca przyszedł wieczorem pożyczyć pieniądze od swoich sąsiadów. Pieniądze już trzymał w ręce, kiedy pomiędzy nim a małżeństwem najpierw doszło do kłótni a następnie do bójki. Podczas tego Mateusz N. ciężko pobił sąsiadów. Na głowie mężczyzny złamał młotek a kobiecie zmiażdżył twarz maszynką do mięsa. Po wszystkim zostawił rannych w domu. Sam zaczął oddawać pieniądze znajomym, kupił sobie również wymarzony sprzęt muzyczny.

Adrian Czarnota

O mordzie w Nowej Wsi czytaj także tutaj:
http://www.nowiny.pl/patrol/96893-szatan-z-nowej-wsi-wyjdzie-jako-czterdziestolatek.html