Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dwadzieścia pięć lat dla zabójcy nastoletniej Sary

Dziś po blisko dwóch latach od brutalnego zabójstwa w rybnickim wydziale zamiejsowym Sądu Okręgowego w Gliwicach zapadł wyrok w sprawie mordu na dwunastoletniej Sarze Trojanowskiej. Skazany dziś Robert G. spędzi za kratami co najmniej 20 lat. Musi również zapłacić rodzinie pół miliona złotych tytułem zadośćuczynienia.

Dwadzieścia pięć lat dla zabójcy nastoletniej Sary
Robert G. demonstruje na filmie jak topił nastolatkę Fot. Adrian Czarnota / nowiny.pl

Sąd nie miał dziś wątpliwości, że to 28-letni Robert G. w sierpniu 2012 roku wykorzystał seksualnie dwunastolatkę a następnie utopił jąw stawie. Sąd skazał go na łączną karę 25 lat pozbawienia wolności i zastrzegł, że oskarżony będzie mógł zacząć starać się o opuszczenie murów zakładu karnego dopiero po dwudziestu latach odsiadki.

Dramat rozegrał się nad stawem Śmieszek w Żorach w pobliżu ulicy Pszczyńskiej. Wówczas 26-letni Robert G. zwabił tam dwunastolatkę. Oboje siedzieli pod wiaduktem, przytulali się. W pewnym momencie mężczyzna zaczął całować dziecko. Kiedy Sara zaczęła protestować i uciekać, zaczął ją gonić. Przydepnął jej spodenki, a kiedy upadła, topił w stawie. Jak sam przyznał, blisko dziesięć minut.

– Miał jeden cel, wykorzystać moje dziecko. Ona nie miała żadnych szans z dorosłym mężczyzną. Zaciągnął ją pod wiadukt, bo wiedział, że stłumi krzyki dziecka wołającego o pomoc. Kiedy koleżanki znalazły jej ciało w stawie, Sara miała takie obrażenia, że niemal nie można jej było rozpoznać – mówił ze łzami w oczach ojciec zamordowanej dziewczynki. To on nakierował policję na osobę Roberta G. - męża i ojca małego dziecka mieszkającego na tym samym osiedlu.

– Nie ma żadnej wąpliwości, że to właśnie Robert G. zabił i wykorzystał małoletnią – mówił prokurator Grzegorz Sobik z Prokuratury Rejonowej w Żorach, domagając się dla oskarżonego kary dożywotniego pozbawienia wolności. – Oskarżony morderstwa dopuścił sięw warunkach powrotu do przestęstwa. Wcześniej przebywał już w zakładzie karnym za uszkodzenie ciała. Nie przemyślał już wtedy swojego postęowania, wyszedł na wolność i popełnił zbrodnię zabójstwa. Wobec tego jakie okoliczności miałyby świadczyć za tym, aby oskarżony po odbyciu kolejnej kary znów przebywał na wolności? Według mnie żadne. Takich sprawców należy izolować od społeczeństwa, gdyż stanowią zagrożenie – mówił prokurator. Oskarżyciel domagał się również pozbawienia praw publicznych na 10 lat dla Roberta G. – Taka kara, choć nie przywróci życia dwunastoletniemu dziecku, przez rodzinę i społeczeństwo będzie uznana za jedyną i sprawiedliwą –mówił podczas mowy końcowej prokurator.

Robert G. choć początkowo przyznał się do morderstwa i wziął udział w wizji lokalnej, na której pokazał jak mordował Sarę, potem wycofał się ze swoich wyjaśnień. Twierdził, że dziewczynkę zamordowała grupa osób a on próbował ją ratować. Pełnomocnik rodziny Sary, mecenas Hanna Szuleka zwróciła uwagę na nielogiczne wyjaśnienia Roberta G. – Policja jeszcze przed jego zatrzymaniem podczas tzw. rozpytywania rozmawiała z oskarżonym. Dlaczego wówczas nie powiedział, że za zbrodnią stoją inne osoby? – pytała.

Rodzina domagała się naprawienia szkody i żądała od oskarżonego kwoty 500 tysięcy złotych.

– Jak wycenić śmierć dziecka? To kwota symboliczna, która i tak zapewne nigdy nie zostanie od oskarżonego wyegzekwowana – tłumaczyła adwokat rodziny.

Obrońca oskarżonego mecenas Jerzy Rajpert wniósł o uniewinnienie i zwrócił uwagę, że prokuraturze wystarczyło przyznanie się do winy. - Po co szukać zabójcy, skoro zatrzymany sam się przyznał. Jak w średniowieczu. Prokuratura mogła o wiele bardziej przyłożyć się do sprawy i sprawdzić czy późniejsze wyjaśnienia oskarżonego nie polegają na prawdzie. Wątpliwości jest wiele. Jaki oskarżony miałby mieć cel w zabójstwie tej zdolnej dziewczynki? Trudno oprzeć się wrażeniu, że Sara weszła do wody bez oporu i dała się chyba utopić. Na miejscu nie było śladów walki. Gdyby osoba postury Sary broniła się, na pewno zostałyby jakieś ślady. Grupie osób łatwiej byłoby ją wrzućic do wody i topić bez śladów - przekonywał.

Sam Robert G. zaczął od wyrażenia współczucia rodzinie z powodu straty córki. - Żałuję, że ja nie jestem na jej miejscu, i teraz przechodzę to co przechodzę. Idąc z Sarą nie wiedziałem co się tam stanie. Nie planowałem nic, zaufałem koledze i to mnie zgubiło. Wiem, że nikt mi nie wierzy w to co się działo na komendzie. Zmuszono mnie do przyznania się. Siedząc kilka godzin na tym krześle załamałem się. Policjanci byli wulgarni i niemili. Mieli przewagę nade mną. Brali mi jakieś wymazy spomiędzy palców. Podawałem wiele szczegółów, bo każdy by zapamiętał widziane zabójstwo. Ponoszę konsekwencje tego, że znalazłem się wtedy nas stawem Śmieszek. Nie uciekałem, byłem zagubiony. Chciałem iść na komisariat, ale się bałem. Nie pociagała mnie Sara. Swoje potrzeby zaspokajałem z żoną, mi to starczało. Nawet pornografii nie oglądałem. Zmieszano mnie z błotem. Mam córkę, i jestem normalny. Dużo nauczyłem się po pierwszej odsiadce. Wyszedłem i byłem dobrą osobą. Chciałem pomóc Sarze i ją obronić, ale nie dałem rady. Jestem młodą osobą i nie chcę spędzić reszty życia w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełniłem - zapewniał.

Sąd uznał, że zgromadzony materiał dowodowy nie budzi wątpliwości i świadczy o winie oskarżonego.

- Sąd opierał się na pierwszych wyjaśnieniach oskarżonego i zdaniem sądu to jest prawdziwa wersja zdarzeń - mówi przewodnicząca składu orzekającego sędzia Lucyna Pradelska-Staniczek.


- Zdaniem sądu wówczas oskarżony w sposób spontaniczny zrelacjonował do czego w rzeczywistości doszło. Później zmienił wyjaśnienia i zaczął kreować siebie na obrońcę Sary. Sąd przez kolejne terminy analizował, czy to może polegać na prawdzie. Analiza prowadzi do wniosku, że to pokrętna linia obrony oskarżonego. Jest oczywiste, że każdy może się bronić, jednak oskarżony decydując się na składanie wyjaśnień pomawiał osoby niewinne. To okoliczność obciążająca. Materiał dowodowy zaprzecza tej późniejszej wersji oskarżonego. Sara, wówczas niespełna trzynastoletnie dziecko, zaufała oskarżonemu i poszła z nim nad staw. Tam doszło do całowania, ale Sara zaczęła się wycofywać a później uciekać z miejsca zdarzenia. W sytuacji gdy oskarżony przez kilka minut trzymał dziecko pod wodą musi świadczyć o zamiarze bezpośrednim zabójstwa. Kara jest surowa i nie podziela wniosków stron, że adekwatna jest kara dożywotnego pozbawienia wolności. Jeśli chodzi o zadośćuczynienie, sąd zwraca uwagę, że żadna kwota dziecka rodzicom nie zwróci. Sąd przekonał się jak rodzice byli przywiązani do dziecka i jakie wiązali z nim nadzieje. To dla nich ogromny wstrząs. Świadomość śmierci będzie im towarzyszyła do końca życia - uzasadniała sędzia

Prokurator Grzegorz Sobik o wyroku.mp3

 

Robert G. wyrok przyjął bez emocji z kamienną miną. Rodzice Sary uważają, że taka kara jest zbyt łagodna. - On to zaplanował od poczatku do końca - mówi ojciec dziewczynki. Prokuratura podejmie decyzję o ewentualnej apelacji od wyroku po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Wyrok jest nieprawomocny.

Adrian Czarnota

O sprawie obszernie czytaj także tutaj:

 • http://www.nowiny.pl/91582-mord-na-dwunastolatce-topilem-ja-10-minut-nie-wiem-dlaczego.html

  6 komentarzy

  Śledź tę dyskusję
  Zapoznaj się z regulaminem
  zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
  alexxia84 27.09.2014 08:39

  Pito Wilson masz 100% racji z tymi 12 letnimi "dziećmi".Akurat uczę teraz w dwóch szóstych klasach i jednej drugiej w gimnazjum..."Dziewczynki" chcą być teraz za wszelką cenę dorosłe.Makijaż,imprezy,chłopcy,wyjścia z "przyjaciółmi",ciuchy-to w głowie mają DZIECI(nie mówię,że wszystkie ale większość,nawet te dobre ale nie chcą ostawać od kliki),wystarczy podsłuchać na pierwszym lepszym dyżurze!Zero pozytywnych wartości!Kiedyś imponowało się dobrymi ocenami,osiągnięciami w sporcie lub innej konkretnej dziedzinie!Dziś imponuje się "wypasionym" telefonem,ciuchami,gnębieniem tych co odstają i...chłopakiem.No a rodzice dalej idą w zaparte,że mają święte dzieci...

  Ben50 25.09.2014 15:06
  0

  Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

  PitoWilson 25.09.2014 14:39
  oceniono 2 razy
  2
  Zgłoś

  Oczywiście,że nie bronię tego skurw.... Tyle,że teraz 12 letnie "dzieci" Ben50,to bardzo szybko chcą być dorosłe,nie zważając na konsekwencje.Jakby moja córka malowała oczy,wogóle się malowała,to szlaban na wszystko i pełna kontrola,to jeszcze dziecko,nie musi z siebie robić małej starej!Widzę na zdjęciu,że ta dziewczynka się malowała.Kiedyś czytałem w jakimś arykule na portalach żorskich,że wysiadywała z koleżankami na ławkach a ten morderca przylazł,ją zagadał i z nim polazła.Pytam się więc po co?Dla szpanu przed koleżankami?Pisało też,że jego brat chodził z nią do klasy,a morderca mieszkał w bloku obok z ŻONĄ I DZIECKIEM.Czyli go znała,znała jego rodzinę!Po co więc z nim sama polazła pod wiadukt?Bo nie uwierzę,że miała mu pokazać drogę czy gdzie ktoś mieszka,jak z tej samej okolicy byli!Moim zdaniem,ten chłopak imponował jej wyglądem zewnętrznym,przed koleżankami miło było pokazać się z kimś starszym.Kompletny brak odpowiedzialności tej smarkuli.Facet śmieć i bydlak z wątpliwej rodziny,biednej (ponoć 7 osobowej),gdzie brat się powiesił za nie zdanie do następnej klasy.Jeżeli ojciec od razu wskazał winnego,to albo widział już córkę z tym typkiem nie raz,no albo nie wiem ale zwykle ludzie wstrzymują się od osądzania kogokolwiek nim policja nie znajdzie,ewentualnie podsuwają wytypowanych.Żal mi bardzo rodziców tego bezmyślnego "dziecka",raczej pannicy.Mordercy życzę by koledzy z paki robili z jego d... stajnię 8h w dzień i w nocy!

  Ben50 25.09.2014 08:27

  do poniżej - pomyśl kto tutaj zawinił czy to dziecko które zaufało temu bydlęciu czy to bydle !Przypomni sobie jak miałeś 12lat czy ojciec lub matka bez przerwy chodzili za tobą i czy ich polecenia wykonywałeś bez wahania !!!! itd it i na podsumowanie i bez obrazy to dotyczy każdego jest takie przysłowie " nie pamięta wół jak cielęciem był "

  PitoWilson 24.09.2014 17:46
  oceniono 2 razy
  0
  Zgłoś

  Mnie zastanawia jedno...Co 12 letnie dziecko robiło z 26 letnim facetem pod wiaduktem samo!Czy on ją dopadł jak tam przypadkowo szła?Nie!Podobno sama z nim polazła!Braki w wychowaniu dziecka,które chciało być zbyt szybko dorosłe i 26 latków sobie brało za kolegów?Żal mi rodziców ale z poprzednich artykułów wynikało,że ta dziewczyna,to dziecko samo się z tym facetem włóczyło po wsi.Jednak 12 letnie DZIECKO powinno mieć trochę więcej wyobraźni i odpowiedzialności w sobie

  Ben50 24.09.2014 10:20
  oceniono 7 razy
  7
  Zgłoś

  i co 25 lat mamy my społeczeństwo utrzymywać takie ..... w USA dla takich jest łózko i zastrzyk i po problemie ! http://pl.wikipedia.org/wiki/Kara_%C5%9Bmierci_w_Teksasie