Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na końcu Polski koniec świata. Wielka woda zatopiła maleńkie Owsiszcze

W Owsiszczach niemal każdy dom mógłby ubiegać się o tytuł najpiękniejszej zagrody województwa śląskiego. Okolica jest piękna, pagórkowata. Ludzie są serdeczni i otwarci, chętni do rozmowy. Jednak teraz wszyscy zaprzątnięci są tylko jedną myślą: jak to wszystko posprzątać? W ciągu dwóch dni wieś dwukrotnie została zalana wskutek gwałtownych opadów. - Tu nie ma co płakać, tu trzeba pracować - mówi Józef Lasak. O tym jak niewielka, licząca 750 mieszkańców wieś radzi sobie z tym wielkim problemem przeczytacie w reportażu Wojciecha Żołneczki i Pawła Okulowskiego.

Na końcu Polski koniec świata. Wielka woda zatopiła maleńkie Owsiszcze
Gdy mieszkańcy Owsiszcz uporali się ze skutkami nawałnicy z 12 maja, 13 maja po południu przyszła jeszcze większa woda. Dziś na ulicach miejscowości zalega kilkunastocentymetrowa warstwa błota. Błoto jest też na prywatnych posesjach, w piwnicach, garażach, kotłowniach... wszędzie.

Oberwania chmury dzień po dniu

"To był horror". "Nawet w 1997 roku nie było tak źle". "Najgorszy jest ten maras" - mówią mieszkańcy Owsiszcz w gminie Krzyżanowice. Miejscowość ucierpiała wskutek gwałtownych opadów deszczu 12 maja. Wspierani przez strażaków mieszkańcy przez kilkanaście godzin usuwali wodę i błoto z posesji, piwnic i garaży. Zmordowani, urobieni po łokcie, nie zdążyli odpocząć, gdy 13 maja po południu przyszła kolejna, jeszcze gorsza w skutkach ulewa. Namoknięta ziemia nie przyjęła tak wielkiej ilości wody. Woda wypełniła, a następnie przelała się przez zbiorniki retencyjne.

- 10 lat temu było podobnie. W poniedziałek przyszła woda, zalało nas. Na drugi dzień wszystko wysprzątaliśmy, a w środę znowu nas zalało. Ledwo co posprzątaliśmy, to w niedzielę zalało nas trzeci raz. Mam nadzieję, że w tym roku tego trzeciego razu nie będzie - mówi Józef Lasak z Owsiszcz.

- Zbiorniki zadziałały prawidłowo. Przyjęły maksymalną ilość wody, ale potem wszystko przelało się górą - mówi Piotr Minkina, radny i sołtys Owsiszcz. Zmieszana z ziemią woda wdarła się do centrum miejscowości. - To się nie da opisać. Tutaj, za tymi domami, płynęła rzeka - relacjonuje Marek Margraf, mieszkaniec wsi. - Tak jeszcze nigdy nie było. Ani w 1997 roku, ani w 2010 roku, ani w 2013 - dodaje sołtys Minkina. 

W Owsiszczach woda zalała nawet remizę ochotniczej straży pożarnej.

- Byliśmy w Tworkowie na urodzinach mojej mamy. Sąsiedzi dzwonią, że nas zalewa. Jak przyjechaliśmy, to już nie było co ratować. Na podwórku mieliśmy 20 centymetrów wody, to samo w garażu - dodaje Krystian Stuchly.

- Niech pan popatrzy, tutaj wlewała się woda, to była taka siła, że poprzestawiała te skrzynki z kartoflami - mówi z kolei Józef Irzik. To przedstawiciel starszego pokolenia. - Mi jest 75 lat, ale takiego czegoś jeszcze nie przeżyłech - dodaje pan Józef.

Józef Irzik pokazuje, dokąd sięgała woda w kotłowni jego domu. Nowy piec nie nadaje się do użytku. Zamókł również opał. - Wszystkiemu winne są zasiewy do skraju pola, bez pozostawienia pasa zieleni - twierdzi mieszkaniec wsi.

Błoto jest wszędzie

Najgorsze jest błoto. Wszędzie go pełno. - W 1997 roku też nas zalało, ale wtedy to była tylko woda. Teraz wszędzie jest bagno - mówi Aleksander Gębski z Owsiszcz.

Trwa wielkie sprzątanie wsi. Jak to na Śląsku, porządek musi być. - Tu nie ma co płakać, tu trzeba pracować - mówi Józef Lasak. W porządkach pomagają mu zięć, jego ojciec i brat, a także żona i syn. - Szczęście, że udało nam się wyjechać autami i przeparkować je trochę wyżej, bo straty byłyby większe - dodaje pan Józef.

Zwały błota zalegające na ulicach Owsiszcz są systematycznie usuwane.

Mamy pracowitych ludzi i ofiarnych strażków

W Owsiszczach nikt nie załamuje rąk. Nie tak tutaj załatwia się sprawy. Kto ma dom na wzniesieniu i uniknął zalania, pomaga tym, którym się nie poszczęściło.

- Wczoraj pomagałem i dzisiaj też będę pomagać. Mój tata jest w straży pożarnej. To dla nas coś naturalnego - mówi 19-letni Kamil Wolek.

- Mała wioska, to trzeba sobie pomagać, mówią Andrzej Kupic i Paweł Wilpert.

- Woda rwała na wszystkie końce, ale mamy pracowitych ludzi i ofiarnych strażaków - dodaje pani Urszula Fas. Z pomocą rodziny udało jej się uratować dom przed zalaniem. - Braliśmy wszystko, co było pod ręką - worki z piaskiem, deski, folie - relacjonują krewni pani Urszuli.

W nocy z 12 na 13 maja w Owsiszczach pracowało 10 zastępów strażaków. 13 maja na miejsce kierowano kolejne zastępy strażaków. - Dziękujemy im wszystkim za to, że pomagali nam i nadal pomagają. Niektórzy przyjechali do nas z daleka, nawet z Rudy Kozielskiej. Gmina stanęła na wysokości zadania, dowieziono dla nich napoje i posiłki. Dziękujemy też firmom, które udostępniły sprzęt do sprzątania tego wszystkiego - mówi sołtys Owsiszcz Piotr Minkina (pierwszy po lewej stronie).

Choć mieskańcy Owsiszcz są umęczeni pracą, uśmiechają się. Oni po prostu wiedzą, że wspólnymi siłami uporają się z każdą przeciwnością losu.

Wojciech Żołneczko | Paweł Okulowski


Zobacz również:

Ludzie

Piotr Minkina

Radny gminy Krzyżanowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mieszkaniecwsi (46.134. * .40) 14.05.2021 19:34

W owsiszczach na wojska polskiego byly 3 stawy gmina wykupila teren i zrobila suche zbiorniki przeciwpowodziowe no ale gmina udostępniła jeden ze stawow i jest zalany i zarybiony, by byl pusty to tyle blota na wsi nima. A tak przebrały wszystkie i sa skutki. Jak jest zbiornik to mo byc suchy.