Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Wąskie gardło" na trasie do Czech [WEBKRYTYKA]

W latach 2014-2016 wyremontowano linię kolejową 158 Rybnik Towarowy – Chałupki, najkrótszy i najszybszy łącznik z GOP i ROW do Czech. Od tego czasu jednak sporo rzeczy wymaga poprawy - pisze nasz Czytelnik. 

"Wąskie gardło" na trasie do Czech [WEBKRYTYKA]
Czy odbudowa mijanki w Czyżowicach zwiększyłaby przepustowość na trasie Wodzisław - Chałupki i dalej do Bohumina?

"Wąskie gardło" na trasie do Czech [WEBKRYTYKA]

Kiedy przystępowano do remontu linii Rybnik-Wodzisław-Chałupki, pasażerski ruch kolejowy na odcinku Wodzisław-Chałupki był zawieszony. Remont uzasadniano tym czy jakieś pociągi pasażerskie powrócą na tą trasę. Podnoszone wtedy głosy miłośników kolei o tym, że na linii trzeba również odbudować mijankę w Czyżowicach, gdyż niebawem linia utraci przepustowość i zdolność trasowania nią kolejnych pociągów. Głosy te były jednak tłumione. PKP odpowiadało, że trzeba zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie tą trasą wśród przewoźników i wtedy pomyśli się co dalej… Dziś po nieomal 10 latach wiemy, że chęć przewoźników do jazdy linią 158 przez Rybnik i Wodzisław do Czech jest ogromna. Koleje Śląskie, PKP Intercity, Leo Express, a wcześniej również PKP Przewozy Regionalne korzystali z tej linii po remoncie. Ponadto przewoźnicy towarowi równie chętnie wybierali ten najkrótszy łącznik z GOP i ROW do Czech i często można było widzieć pociągi z węglem, koksem, kontenery, platformy samochodowe itd. na tej trasie. Oczywiście oni są ostatni w kolejce i jadą tylko wtedy, kiedy to jest możliwe. W ostatnich latach za dnia jest to praktycznie bardzo trudne (z uwagi na ciągły ruch pociągów pasażerskich).

Nie jest więc tak, że to, co dziś jeździ linią 158 jest wszystkim, co może lub chce po niej jeździć. Chęci są dużo większe niż obecne możliwości. Linią chcą jeździć zarówno przewoźnicy pasażerscy, jak i towarowi, sęk w tym, że ma ona ograniczoną przepustowość. Wąskim gardłem jest odcinek Wodzisław-Olza, gdzie na całej długości między Olzą a Wodzisławiem jednocześnie może znajdować się tylko jeden pociąg. Dopiero gdy dojedzie on odpowiednio do Olzy lub Wodzisławia – może ruszyć w drogę kolejny. Powoduje to, że trasą tą nie można planować tylu pociągów (szczególnie towarowych, ale i osobowych) ilu chcieliby przewoźnicy.

Problem znany jest od kilku lat. Rozwiązaniem byłaby odbudowa mijanki (posterunku ruchu) w Czyżowicach, w połowie drogi między Wodzisławiem a Czechami. Wtedy przepustowość linii wzrosłaby niemal dwukrotnie. Można by wtedy zaplanować więcej pociągów zarówno osobowych, jak i towarowych, ponadto w istniejących obecnie rozkładach jazdy umożliwiałaby ona redukcję opóźnień i krótsze postoje.

Obecnie ze względu na oddanie do ruchu niebawem nowego przystanku Wodzisław Śląski – Centrum, fatalna już przepustowość LK158 jeszcze się pogorszy. Pociągi z Wodzisławia do Chałupek będą zatrzymywać się na nowym przystanku, co wydłuży ich przejazd do Olzy, a tym samym czas, kiedy kolejny pociąg będzie mógł przejechać linią. Ponadto możliwe, że ograniczona zostanie tam prędkość, co jeszcze bardziej obniży przepustowość linii 158.

Dziś dochodzi więc do paradoksów komunikacyjnych, kiedy pociągi towarowe ze stacji Radlin Marcel (KWK, Koksownia) do Czech jadą przez Racibórz 59 kilometrów, zamiast linią przez Wodzisław 23 kilometry! Pociągi nad polskie morze w jedną stronę jadą przez Racibórz, w drugą przez Wodzisław. Przepustowość na LK158 za dnia jest wyczerpana. Dziś już praktycznie nie widać tutaj pociągów z samochodami, kontenerami, węglem czy koksem.

Pociągi Kolei Śląskich i Intercity jadące w równych odstępach (6-7 minut za sobą) na długości całej trasy od Katowic do Wodzisławia - po dojedzie do Wodzisławia muszą się zatrzymać i czekać, ponieważ czas przejazdu z Wodzisławia do Olzy jest większy niż owe 6-7 minut. Oznacza to, że pierwszy pociąg musi dojechać do Olzy (co zajmuje jakieś 12 minut) po czym może ruszyć ten drugi, czekając niepotrzebnie w Wodzisławiu.

Wąskie gardło na trasie Wodzisław Śląski – Olza powinno być jak najszybciej zlikwidowane, a tym bardziej przy planach budowy CPK i dodaniu kolejnego węzła w Wodzisławiu już za kilka lat. Jednakże od czasu oddania linii w 2016 r. PKP PLK jak i Ministerstwo Infrastruktury nie kwapią się do poprawy przepustowości zatłoczonej LK158. Problemem jest również brak aktywności lokalnych polityków i samorządów w celu poprawy przepustowości LK158.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ktoś w końcu uzna za zasadną odbudowę zlikwidowanej (nie tak w końcu dawno temu) mijanki w Czyżowicach i problem wąskiego gardła na międzynarodowej linii kolejowej do Czech częściowo zniknie. Obecnie linia ta jest sztucznie tłumiona, właśnie przez brak odbudowy wszystkich zaprojektowanych dawniej posterunków ruchu od Katowic do Ostrawy (a w sumie to tylko tego jednego posterunku ruchu – bo pozostałe, jak np. mijankę w Łaziskach Bradzie odbudowano). Smutne jest to, że w dobie prężnego rozwoju kolei w Polsce, inwestycjach którymi chwali się PKP za wiele milionów złotych, często na liniach z dużo mniejszym ruchem osobowym i towarowym, nikt nie znajduje czasu, chęci i pieniędzy dla odbudowania potrzebnej tutaj na LK158 mijanki. Patrząc na cały stan kolei w powiecie wodzisławskim zaczynam wierzyć w to, że Państwo Polskie to zadanie po prostu przerasta…

Zły stan infrastruktury kolejowej w powiecie wodzisławskim dopełnia obraz zarastającej samosiejkami stacji Wodzisław Śląski, na której nieczynnych jest obecnie wiele torów (8,10,12,14,16,18,20,26,28,30,32). Przynajmniej część z nich wymaga remontu i przywrócenia do ruchu. Czy brak remontu torów w Wodzisławiu Śląskim i brak odbudowy mijanki w Czyżowicach to przypadek? Chciałoby się w to wierzyć... W każdym razie, na działania poprawiające infrastrukturę kolejową w powiecie wodzisławskim na Górnym Śląsku wciąż czekamy.


Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

409 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
aus 13 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tą linią dawno powinien iść cały ruch z koksów na Czechy.

~gagarin (188.137. * .64) 16 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

expert -Wiem bo tam pracuję w pobliżu tych torów, skracam sobie tam drogę, brakuje tam podkładów, mimo że szlak jest w miarę remontowany

~gamon (188.79. * .232) 19 godzin temu

tam tylko diesle jeżdżą!

aus 22 godziny temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Linia Marcel-Wodzisław po remoncie Rubau została otwarta z ograniczoną przepustowością st. Wodzisław (zamiast 5 torów tylko 2). Następnie przez kilka lat jeździły nią pociągi towarowe. Później coraz mniej bo jak pisał znany tutaj miłośnik kolei Artur, były problemy z obsadą nastawni na KM1. Poza tym w 2022 remontowano jeden z tych dwóch torów czynnych (24) a w tym toku drugi (22), więc nie bylo jak jeździć. Tarcze ostrzegawczą nawet wygaszono. Teraz po remoncie torów 22 i 24 znowu są dwa tory do jej dyspozycji (powinny być jeszcze ze dwa kolejne) i być może w końcu przywrócą nią jazdy przynjamniej w wybrane dni i godziny w tygodniu.

expert 24.09.2023 21:17

@gagarin skąd wiesz że nie ma podkładów? Z tego co ja widziałem tą linię (oczywiście fragmentarycznie) to jest utrzymana całkiem dobrze.

~Hanys1 (80.238. * .39) 24.09.2023 17:05
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

"Remont uzasadniano tym czy jakieś pociągi pasażerskie powrócą na tą trasę." Po dopuszczacie analfabetów do publikacji tekstów?

~gagarin (188.137. * .64) 24.09.2023 15:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Szlak jest w stosunkowo w kiepskim stanie, mnóstwo podkładów do wymiany, bo albo ich brak, albo są w fatalnym stanie, ale widać że niektóre podkłady są nowe, czyli coś na tym szlaku robią.Plany są aby ją z elektryfikować i puszczać jako sieć główną na Wodzisław, bo podobno Rybnik już nie daje rady, pazerstwo go dobiło.

expert 24.09.2023 14:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Raczej przejazd techniczny utrzymania linii. Ale może jakieś jazdy w końcu ruszą, bo jest lobbing na to żeby w końcu ta bezkolizyjna obwodnica kolejowa funkcjonowała. Zobaczymy.

aus 24.09.2023 10:53
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

O to dobra wiadomość. Może chcą przywrócić tak ruch, choć częściowo po remontach torów 22 i 24.

~gagarin (188.137. * .64) 23.09.2023 06:09
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Wczoraj rano o godzinie 8, jakaś drezyna jechała szlakiem z Marcela na Wodzisław, wracała pół godziny później.
Kto z was się dziś wybiera do Bohumina, bo Czechy robią zlot koleii, zarówno współczesnych jak i zabytkowych.

aus 22.09.2023 16:16

Gdzie czynne, może zrobione ale nie że czynne hehe

~gamon (188.79. * .232) 22.09.2023 11:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

to już czynne jest

aus 22.09.2023 09:26

Jakieś prace są na Wodzisław Centrum czy już gotowe wszystko? Ciekawe kiedy to otworzą?

~artefaks (46.204. * .120) 19.09.2023 00:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

jak podały media w rybniku jest od 1ooo do 15oo wszelkiej maści żuli od bezdomnych po parkingowych naciągaczy. ta kumulacja to też pewnie prestiż. tak samo jak prestiżem jest pokaźna ilość emigrantów pracująca przy tynkowaniu budynków czy innych prostych pracach. ostatnio też wróble cwierkają że multikino w plazie jest przewidywane do zamknięcia. a jeszcze inne wróble cwierkają że cała plaza może być w przyszłości zamknięta. no ale przecież ta żulernia nie będzie tam klientelą. :-)

Arteks 18.09.2023 22:25

@gagarin - gdyby ta spółka pojawiła się w Rybniku i w każdym innym śląskim mieście 20-25 lat temu i ogłosiła chęć budowę nowej kopalni to byłaby witana pewnie z orkiestrą, kołoczem i kwiatami ale... dzisiejszy Rybnik nie potrzebuje nowej kopalni. Żadne wieśniactwo tylko oznaka miejskiej dojrzałości naszego prezydenta! Mieszkańcy też nie chcieli nowej kopalni. Kopalnie dają stabilne miejsca pracy i dobre wypłaty ale nie mają przyszłości! Marszałek naszego województwa ogłosił przecież, że wyobraża sobie odejście od ogrzewania węglem już do 2030 roku... Zauważ, że w bogatszych krajach typu Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania też było pełno kopalń i... wszystkie zniknęły. Czy tamtejsze miasta lub mieszkańcy cierpią z tego powodu głód? Ba... ściągają migrantów także z Polski bo ciągle brakuje rąk do pracy. To nie jest XIX wiek że istniały tylko huty, kopalnie i fabryki. Teraz mnóstwo ludzi pracuje w innych branżach... Jeden salon samochodowy z ASO to 40-60 miejsc pracy, a takich salonów w Rybniku jest z 10... To tylko taki przykład na zmiany jakie zaszły. A ile ludzi pracuje w usługach typu internet, IT, telekomunikacja, ośrodki badawcze, przeglądy, utrzymanie itd Ile w Rybniku tysięcy ludzi pracuje przy ociepleniach, nowych budowach, na drogach itd Dzisiaj naprawdę nie trzeba dobrze zarabiać pracując na kopalni czy przy produkcji... Żyjesz niestety przeszłością.

@MGol - te dane mogą się trochę różnić bo ty z kolei zawyżasz Rybnikowi bo nie stracił 13 tysięcy tylko 7. Urząd Miasta w Rybniku podał, że mamy obecnie ok. 10 tysięcy Ukraińców w mieście więc możliwe, że liczba ludności Rybnika jest większa niż w rekordowych latach 90. Tylko oni nie wchodzą do statystyk, a jest ich naprawdę na każdym kroku. Ostatnio spotkałem grupę ukraińskiej młodzieży grającej w siatkówkę na boisku w parku - wszyscy porozumiewali się po ukraińsku.

MGol 18.09.2023 20:44

Arteksie jeśli już piszesz o utracie ludności to miasto Wodzisław w 1990 miało ponad 113 tysięcy, a w 1992 przypuszczam, że koło 115 (ale tu strzelam), więc utrata wynosi koło 67 tysięcy ale bierzmy pod uwagę, że odłączyły się 3 miasta i gmina więc zdecydowana większość bierze się stąd. Teraz pytanie ile tysięcy odłączyło się wtedy od Wodzisławia? Czy to było dobre? Gdzie jest teraz Pszów? Marklowice na tym zyskały ale czy Rydułtowy i Radlin też? Pozostawiam do oceny mieszkańców. Niestety wtedy liczyły się stołki a najgorsze to, że stare dziady siedzą po 30 lat na stołkach w powiecie.
Rybnik stracił koło 13 tysięcy bo miał 143 tysiące ( jednak gdyby dzielnie z kopalniami wtedy się odłączyły a pomysł taki wtedy był to Rybnik miałby podobną ilość ludności jak Jastrzębie,( Boguszowice, Chwałowice, Niedobczyce itp. ), które również miało włączone tereny do miasta, z tym, że to głównie były wsie a tereny kopalń były na terenie budowanego miasta. Jastrzębie również straciło więcej bo przynajmniej 25 tysięcy.

Jak wyliczyłeś, że Katowice straciły 120 tysięcy?


Nim zaczniesz pisać te wszystkie glorie to przypomnę ci, że na początku XX wieku Rybnik był miastem liczącym mniej niż 10 tysięcy. To również zlepek wsi i dzielni, które moim zdaniem były mądrzejsze ale to tylko moje zdanie bo uważam, że duży może więcej.

~gagarin (188.137. * .64) 18.09.2023 19:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A że godomy o koleii, a tyn wongiel też trza czymś z paruszowca wyciognyć, a czym jak innym, jak koleją, ale nima gruby, nima cugów....

~gagarin (188.137. * .64) 18.09.2023 18:31

Arteks -Zresztą przeżytek czy też nie, zapotrzebowanie jest, to się fedruje i sprzedaje, człowiek się rozwija, giełdy staroci to też sprzedawane są stare rzeczy a ludzi tam masa, pieniądze się na takim czymś robi, był inwestor na kopalnię? Był a Rybnik mu powiedział sp..aj, typowi wieśniacy. Gdyby kiedyś na Śląsku rządził Prezydent Rybnika, to nie powstała by żadna kopalnia na Śląsku z jego myśleniem, żadnego rozwoju Rybnik by nie miał. Arteks,powiedź sam że ci nie żal takiej zmarnowanej szansy na rozwój Rybnika przez twojego Prezydenta, co kielicha musiał za moc wklepać

~gagarin (188.137. * .64) 18.09.2023 18:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks , państwowe kopalnie z przestarzałymi technologiami krytykują, jestem za prywatyzacją, bo to jedynie da im rozwój i przyszłość. Rybnik miał prawdziwego asa w rękawie, mało które miasto może się pochwalić ogromnym złożem węgla pod lasem, tuż obok miasta. Czy węgiel, to przeżytek? Jak by nie patrząc, nasza energia na tym oparta, zachód buduje elektrownie węglowe, podobnie jak cały świat, złoża na świecie tego surowca jest najwięcej na świecie, kryzys energetyczna daje o sobie znać. A teraz pomyśl logicznie, gdybyście mieli mądrego gospodarza i by powiedział tak, dla Rybnika, niech powstanie nowoczesna kopalnia i niech fedruje rybnicki węgiel, czy wtedy był byś przeciwny i krytykował byś Prezydenta, czy raczej walił byś mu pochwały i zachwalał byś tą inwestycję ile wlezie i wyróżniał Rybnik, że będzie miał nowoczesną kopalnię, masę kasę, miejsc pracy itp.

Arteks 18.09.2023 17:28

@ja11 - jeśli Wodzisław narzeka na "wąskie gardło" w kontekście linii kolejowej nr 158 która funkcjonuje i przewozi sporo pasażerów i ładunków to powiedz jak nazwać sytuację Jastrzębia? "wąska d..a", "zadupie komunikacyjne", "dziura zabita dechami", "wiocha", "pipidówka komunikacyjna"? ;P

Arteks 18.09.2023 17:26

@gagarin - ty jesteś jak stara gawędziara która plecie trzy po trzy... Raz zachwycasz się kopalniami, a innym razem krytykujesz ledwo zipiące kopalnie... Raz krytykujesz miasta i zachwalasz wsie, innym razem odwrotnie. Raz zachwalasz bloki a innym razem chałupy z piecami... Czy kopalnie w XXI wieku mają przyszłość? Wątpię... Jeśli nie przyjmowano by nowych ludzi do kopalń to za 20 lat w naturalny i kompletnie bezbolesny sposób można by je zamknąć. Owszem kopalnie to były kiedyś znamienite zakłady ale czasy się zmieniły, a popyt na węgiel będzie spadał. Szwedzi wymyślili już nawet technologie które wkrótce zastąpią węgiel koksujący. W Katowicach prędzej zamkną kopalnie niż w Rybniku bo mają bardziej wyczerpujące się złoża. Nie posiłkuj się problemem depopulacji bo dotyczy on każdego miasta w Polsce poza Wrocławiem, Krakowem i Warszawą. Pochwalmy Rybnik za najmniejszą utratę ludności bo stracił tylko 7 tysięcy. Wodzisław stracił 62 tysiące (nie tylko przez rozpad), Jastrzębie 22 tysiące, a Katowice to rekordzista - 120 tysięcy... Myślę, że to jest związane z tym, że Rybnik ma swój klimat. Ludzie są z nim bardziej związani niż np. katowiczanie i w dodatku dość dobrze poradził sobie z transformacją gospodarczą. Jeśli ktoś się z Rybnika wyprowadza to przeważnie do powiatu SRB ale przecież w jego miejsce się ktoś wprowadza... Możliwe, że spadek ludności w Rybniku i Katowicach zatrzymają co raz ciekawsze inwestycje deweloperskie i migranci. W Jastrzębiu i powiecie SWD takich inwestycji nie ma... i raczej nie będzie bo nie ma popytu. Domów też się mało buduje w porównaniu np. do powiatu SRB czy mikołowskiego. Nie ma nawet szeregowców tak popularnych w podmiejskich dzielnicach Katowic, Gliwic, Rybnika, Bielska...

~gagarin (188.137. * .64) 18.09.2023 16:41

Arteks , brakuje wam nowoczesnej kopalnii, nowoczesnego przemysłu, która dała by Rybnikowi rozwój na przyszłe pokolenie, Rybniczanie mogli by pracować za dobre pieniądze a potem ich dzieci, miasto miało by masę kasy z podatków, ale niestety macie najgorszego prezydenta chyba w całej Polsce, chce Rybnik cofnąć do lat 2000, kiedy to normalne było że po kielichu wsiadało się za kółko, widać że tęskni za tymi czasami. Mieliście szansę na prawdziwy rozwój, zaprzepaściliście to, dlatego też w dalszym ciągu młodzi Rybniczanie będą te miasto opuszczać i szukać dobrobytu w innych miastach, abo za granicą.

~Ja11 (31.0. * .4) 18.09.2023 15:18

No tak ty jesteś zaradny bo mieszkasz w króliczoku na osiedlu w Rybniku, normalnie człowiek sukcesu.

Arteks 18.09.2023 12:56

@expert - od nowego rozkładu jazdy który wejdzie w życie w grudniu. Mam pytanie czy perony przystanku Wodzisław Centrum będą równie krótkie jak Wodzisław Śląski? Wie ktoś? @ja11 - mi zdrowia nie brakuje ale tobie brakuje życiowej zaradności. Twoi zaradni rówieśnicy już dawno poza Jastrzębiem.

~Ja11 (31.0. * .4) 18.09.2023 12:29

Ty nie masz tylko jednej rzeczy, zdrowia. Współczuję

Arteks 18.09.2023 10:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@węgorzmorski - ale nas jest z powiatem 200 tysięcy!!! I my sobie świetnie zapełnimy miasto. Natomiast z Jastrzębia jedyne połączenia komunikacją autobusową są tam gdzie... jeździ najwięcej jastrzębian czyli Wodzisław i Rybnik. Niesłychanym obciachem jest to, że z Jastrzębia po wszystko trzeba jeździć poza Jastrzębie nawet... żeby się napić dobrej kawy czy pospacerować po Rynku albo wsiąść do pociągu. Normalne miasta takie coś mają. Wsie niestety nie.

Arteks 18.09.2023 09:49

@Ja11 - w Jastrzębiu brak miejskości, brak centrum, brak dworca, brak Sanepidu, brak ZUS, brak restauracji, brak biurowców, brak kardiologii w szpitalu, brak prywatnej kliniki, brak wielu poradni w tym np. alergologii, brak kultury, brak deptaków, brak krajobrazów, brak rozrywki, brak zabytków, brak porządnej oferty handlowej w tym sklepów które są w czymś normalnym Rybniku czy Katowicach np. Agata, Auchan, Kler, Media-Markt, Merkury, Decathlon itd), brak multikin, brak teatru, brak Sądu Okręgowego, brak Państwowego Inspektoratu Pracy, brak KAS, brak pracy dla ludzi z wyższym wykształceniem, brak rozgłośni radiowej, brak instytucji ponadlokalnych, brak szkół wyższych, brak renomowanych liceów, brak ośrodka adopcyjnego, brak miejskich gmachów. Poza kopalniami nic się nie wyróżnia gospodarczo. Brak przedsiębiorczości wśród mieszkańców. W miejscowości która jest uzależniona od aut wielkim brakiem musi być... brak salonów samochodowych, a przez to serwisów ASO z do których trzeba jeździć z nowymi autami. Jest wiele w Polsce miejscowości odciętych od kolei ale mają przynajmniej sprawny transport autobusowy np. Łomża, Piekary Śląskie, Knurów a Jastrzębie - dawny dworzec autobusowy stał się... ogrzewalnią dla bezdomnych i jest czynny do 15.00... Jastrzębie nie ma żadnych rozpoznawalnych ludzi bo każdy ambitny ucieka z tego grajdołka przed zrobieniem kariery. Prawdziwy jastrzębianin traktuje swoją miejscowość tak jak okolica - czyli jako większą WIEŚ w której odbywają się dożynki i są sołtysi. Ty jesteś absolutnym wyjątkiem... Pasuje ci taki minimalizm? Na pewno nikogo byś do takiego koszmarnego miejsca nie zaprosił bo we wnętrzu jest ci wstyd.

expert 18.09.2023 09:11

Od kiedy pociągi będą zatrzymywać się na Wodzisław-Centrum? Są jakieś ustalenia?

~Ja11 (84.234. * .121) 17.09.2023 05:47
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

W Jastrzębiu nie ma problemu Rybnika, jest niezauważalny. Największy kontakt to samochody na ich rejestracjach sterczące pod naszymi zakładami pracy. Po poważne sprawy jeździ się do Katowic, na niepoważne do Ostrawy ,hihi. Reszta jest na miejscu.

~Węgorzmorski (46.204. * .120) 16.09.2023 16:56
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Rybnikersi to stan umysłu. Jak macie gdzieś jechać to do Gliwic czy Bielska a nie do tej rybnej osady

~korpo (46.134. * .255) 16.09.2023 16:21
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Dokładnie. Rybnikersy próbowali załatwiać, żeby pośpiechy nie zatrzymywały się w Wodzisławiu, bo sobie już lata temu, dawno temu ustalili strategię, że będą stolicą regionu, i tylko ich dworzec ma być ważny i znaczący. Jak tylko mogą starają się szkodzić, bardzo im się nie podoba, że dużo pasażerów korzysta z pociągów w Wodzisławiu, bo gdyby się pośpiechy nie zatrzymywałym, to wszyscy by musieli jeździć do Rybnika.

~Pukpukczyleciznamipilot (91.192. * .96) 16.09.2023 13:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

#aus_ raczysz żartować. Jakby siedziba PKP była w Rybniku to już dawno w Wodziu by torów nie było . To byś potem wspierał jadąc tam na dworzec.

~Ja11 (31.0. * .182) 16.09.2023 12:35
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Wszystkie inwestycje w regionie które wspomagają jego zrównoważony rozwój są potrzebne i godne wsparcia.

aus 16.09.2023 11:40
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Oj tam oj tam. Ja lubię czasami popisać z Arteksem, szczególnie na tematy zbieżne i wspólnego interesu. Takim na pewno jest mijanka w Czyżowicach i kiedyś drugi tor do Czech. Poza tym na remontcie stacji w Wodzisławiu tez mogłoby zależeć Rybnikowi bo możemy być już tylko wspierająca stacją dla rybnickiego węzła. Silniejszy Wodzisław będzie wspierał węzeł kolejowy w Rybniku i to powinni zrozumiec w końcu w PKP PLK.

~TytusAndronikus (46.204. * .22) 15.09.2023 22:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A propos Paruszowca to tam zawsze musiał być dworzec bo to było komunistyczne prestiżowe osiedle. Teraz to starzy ludzie tam mieszkają i menele w opuszczonych chałupach ale napinka im pewnie została. Bo jak taki Artefaks z króliczoka może się napinać...

~korpoludek (46.134. * .255) 15.09.2023 20:48

Te tłumy na dworcu to głodny lud pracujący z okolicznych wsi korzystający z zapierającej dech oferty kolei w celu dojazdu do wypasionych biurowców czołowych światowych korporacji na rybnickim paruszowcu xD

~gagarin (188.137. * .64) 15.09.2023 20:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks to trochę przypomina tego dyktatora z Korei Północnej, oni też wszystko mają, jest dobrobyt i niczego nie potrzebują, żyją w raju, wszystko mają, jak mówi ich przywódca. Podobnie z Rybnikiem według Arteksa, po co opuszczać Rybnik, skoro wszystko tam jest, nawet pijanego prezydenta na drodze spotkacie, który jako dyktator zabroni rozwojowi Rybnika i nie dopuści do wybudowania kopalni, która dała by rozwój Rybnikowi, ale po co, skoro wszystko jest.Zastanawia tylko fakt że na pociągi relacji S7 i S71 codziennie rano tłumy są na dworcu w Rybniku a w godzinach popołudniowych te same pociągi z tymi tłumami ludźmi wracają, pytanie po co, skoro w Rybniku wszystko jest, to po co jechać gdzie indziej, po za Rybnik?

~gamon (188.79. * .232) 15.09.2023 10:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

szkoda z nim pisać, najpierw ukrywał sie pod jakimś tam nickiem, ale kiedy go zdemaskowano, powrócił do Arteksa, a wszyscy wiedzą kim on jest naprawdę. Zresztą powinien tutaj o mijance i LK158 rozmawiać a nie o Rybniku, bo akurat sam Rybnik mało co mnie interesuje. Od 3 lat tam nie byłem, ahhh sory byłem, ale w sumie w Niedobczycach i tylko korzystając z obwodnicy od Paryża do Żor. Poza tym omijam zakorkowany Rybnik jak się tylko da. Wam też polecam omijanie Rybnika wtedy wszystkie inne miasta na tym dobrze wyjdą. pozdro

~Ja11 (84.234. * .121) 15.09.2023 06:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gagarin on tego nie zrozumie, ja też pochodzę z Katowic i zawsze gdy czytam jego opowieści o Rybniku to zastanawiam się o jakiej miejscowości on pisze, bo na pewno nie o tej mieścinie którą czasami widuję, ale tak jemu się wydaje że wszyscy marzą o mieszkaniu w tej pipidówie, tylko jakoś tego nie widać. Ale pamiętaj on jeden biurowiec,przerobiony ze starego komunistycznego i salooon Toyoty. Haha

~gagarin (188.137. * .64) 15.09.2023 05:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks, pochodzę z Katowic, w Wodzisławskim się ochajtałem, co w tym dla ciebie niezrozumiałego, z stąd też pochodzi mój ojciec. Ja wiem że dla ciebie mentalność wiejska, pozwala jedynie hajtać się z kimś z tej samej wsi,ewentualnie z sąsiedniej, ale ludzie czasem dalej się przemieszczają , niż po Rybniku. Ludzie z Rybnika nie koniecznie muszą się wiązać z kimś z Rybnika, ale pewnie nie piszesz że to nie prawda, że żaden Rybniczan by nie zmienił swojego miejsca zamieszkania i nie ochajtał by się z kimś z SWD.... Idź lepiej zwiedzać i podziwiać Rybnickie kościoły....