Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na problemy - zmiana nazwy

W przyszłym roku nasza raciborska biblioteka będzie obchodzić piękny jubileusz 75-lecia istnienia. Mimo że moja złośliwa natura szuka wszędzie okazji do wbijania szpilek, to muszę uczciwie przyznać, że nasza biblioteka zdecydowanie wyróżnia się na plus wśród innych, zarówno jeśli chodzi o atrakcyjność księgozbioru, jak i różne dodatkowe propozycje, które ma dla mieszkańców. Co nie znaczy, że nie można by na urodziny sprezentować bibliotece czegoś, co pomogłoby zarówno jej pracownikom, jak i raciborzanom.

Na problemy - zmiana nazwy

Wprawdzie korzystanie z wypożyczalni książek po pandemii trochę osłabło, bo spora część czytelników niestety uwierzyła, że złapie covid od przewracania kartek, które ktoś dotykał wcześniej, ale generalnie to co się teraz dzieje na rynku powinno bibliotekom sprzyjać. Mam na myśli przede wszystkim dramatyczne wzrosty cen książek w księgarniach, spowodowane głównie galopującymi cenami papieru, ale też rosnącymi kosztami energii (koszty druku), transportu i innych elementów procesu produkcji i dystrybucji.

Działalność, problemy i potrzeby biblioteki obszernie przedstawiła dyrektor biblioteki Małgorzata Szczygielska na ostatnim posiedzeniu komisji oświaty, kultury, sportu, rekreacji i opieki społecznej. Radni chwalili, kiwali głowami z aprobatą, wśród uczestników był nawet branżowy wiceprezydent Dawid Wacławczyk, który też o bibliotekarzach wypowiedział się w samych superlatywach. Ale z konkretami gorzej, a właściwie to pojawiły się dwa. Po pierwsze pan wiceprezydent, rozwiał nadzieje na wyposażenie filii przy ul. Żorskiej w windę (z powodu dużych kosztów), co ułatwiłoby życie osobom starszym – głównym klientom biblioteki. Po drugie, zapowiedział wniosek o zmianę dotychczasowej nazwy (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla) na nową: Biblioteka Raciborska. Uzasadniając to tym, że dotychczasową nazwę jest trudno zapamiętać (Nowiny pisały o tym tutaj: Książnica zmieni nazwę na Bibliotekę Raciborską. Najwięcej czytelników ma wśród dzieci).

No cóż, ja tam prosty człowiek jestem i po zagranicznych konferencjach nie jeżdżę, ale tak sobie myślę, że jak człowiek chce wypożyczyć (przeczytać) książkę to ją wypożyczy bez względu na to, jak się biblioteka nazywa i na odwrót, żadna zmiana nazwy nie zmusi nikogo do czytania. I zawsze, jeśli już, to człek będzie chodził po prostu do „biblioteki”, bez względu na to czy będzie ona się formalnie nazywać polska, raciborska, powiatowa, gminna czy dzielnicowa. Więc może zamiast znów bić pianę na sesji, wymieniać druki, tabliczki, pieczątki, itp. skupmy się na tym, jak bibliotece, czyli jej pracownikom i czytelnikom pomóc naprawdę, a nie – nomen omen – na papierze, w pocie czoła i chaosie rozwiązując wydumane problemy.

Bożydar Nosacz

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Małgorzata Szczygielska

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ghjf (46.223. * .77) 27.11.2022 05:54

Pomysły Wacławczyka - oprócz tych w formie dachu - są jak zwykle niedorobione. Przecież sama nowa nazwa niczego nie daje. Konieczne jest przede wszystkim nowe logo.