Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kiedyś politycy przywozili miliony na drogi. Dzisiaj rozdają drobne na dresy dla dzieci

Pijarowe spektakle w wykonaniu naszych parlamentarzystów są coraz bardziej groteskowe. Nadchodzi moment, w którym rachunek za bilety lotnicze i kolejowe naszych wybrańców będzie większy niż kwoty wypisane na niebieskich czekach.

Kiedyś politycy przywozili miliony na drogi. Dzisiaj rozdają drobne na dresy dla dzieci
Na zdjęciu posłanka Teresa Glenc. Dalej stoją: europosłanka Izabela Kloc, poseł Grzegorz Matusiak, poseł Adam Gawęda.

Parlamentarzyści PiS i Solidarnej Polski dbają o to, by mieszkańcy nie zapomnieli o ich dobroczynnym wpływie na życie. Fotografowanie się z czekami, przekazywanie kluczyków do karetek i wozów strażackich, przecinanie wstęg wyremontowanych dróg stało się normą w ostatnich latach. Przynajmniej w naszym regionie, który - delikatnie mówiąc - nie był rozpieszczany przez poprzedników obecnej władzy. Przekaz był jasny:

Może i wieszają na nas psy w Brukseli, pewnie też popełniamy błędy, ale jesteśmy skuteczni. Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach!

Czasami było śmiesznie. Bo jak tu się nie uśmiechnąć, słysząc od strażaków-ochotników, że już trzeci raz dostają kluczyki do tego samego wozu? Albo biorąc udział w kolejnym otwarciu zbiornika Racibórz. Mimo to nowy wóz to dla niewielkiej OSP historyczne wydarzenie. Tak jak otwarcie zbiornika, na który tysiące osób czekało ponad 20 lat. Trudno, jeśli taka ma być cena, to niech się grzeją w blasku tych inwestycji nawet pięć razy. Można przymknąć oko, na któryś z kolei pr-owy spektakl.

Jednak wszystko wskazuje na to, że Eldorado powoli się kończy. Pieniędzy z KPO nie ma (i chyba już nie będzie). Zanosi się na batalię o pieniądze z nowego budżetu UE. Coraz trudniej znaleźć chętnych na zakup obligacji. Okazji do przecinania wstęg będzie coraz mniej, a kwoty na czekach będą robić coraz mniejsze wrażenie.

Przedsmak tego mieliśmy podczas wręczania promes dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Pięciu polityków - europosłanka, senatorka, posłanki i posłowie - przyjechali, żeby przekazać... 46,5 tys. zł. Do podziału na 11 drużyn. Wychodzi nieco ponad 4,2 tys. zł na drużynę*. Czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje profesjonalne ubranie strażaka. No dobrze, dzieci nie gaszą pożarów. Na dresy i hydronetki powinno wystarczyć.

Pozostaje czekać na moment, w którym koszty podróży polityków zaczną przewyższać kwoty wypisane na czekach. Tyle że wtedy nie będzie śmiesznie, ale żenująco. I raczej nikt nie przymknie na to oka. A już na pewno nie strażacy, którzy wybrali służbę Bogu na chwałę i bliźniemu na ratunek, a nie politykę.

Wojciech Żołneczko


* To przykład z Wodzisławia Śl. Przy okazji wręczono tam również promesy dla OSP z Jastrzębia-Zdroju (21,5 tys. zł do podziału na 4 drużyny) i Żor (22,5 tys. zł do podziału na 5 drużyn). Pisaliśmy o tym tutaj: Młodzieżowe drużyny OSP z Wodzisławia, Żor i Jastrzębia otrzymały dofinansowanie z MSWiA [ZDJĘCIA]. Było też 170 tys. zł dla 39 drużyn z powiatu raciborskiego: 620 młodych strażaków z Raciborszczyzny zyska nowy sprzęt. „To jest siła” i 161 tys. zł zł dla 31 drużyn z Rybnika i powiatu rybnickiego: Młodzieżowe drużyny pożarnicze z Rybnika i powiatu rybnickiego otrzymały dofinansowanie z MSWiA [ZDJĘCIA].

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Teresa Glenc

Poseł na Sejm

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_nizej (188.137. * .69) 30.10.2022 21:00

Popieram. Droga na Grodzisko . Odkąd pamiętam wyglądała jak ser. Wreszcie da się tam jechać. Odcinek Pszowskiej między os. Dąbrówki a Kokoszycami - wymiana warstwy wierzchniej trwała TRZY DNI. Prace były na okrągło i w nocy. Takich przykładów jest ogrom ale ta "żenada" tego nigdy nie pojmie.

~doŻenada (188.137. * .10) 30.10.2022 20:30

Na furmankę to powinno się ciebie przesadzić, kłamiesz bezczelnie pomyśl zanim coś napiszesz. Ale po kolei droga z Rydułtów do Raciborza, droga z Jastrzębia do Wodzisławia, droga z Kokoszyc do Syryni. droga z Syryni do Gorzyc to tylko te drogi. którymi codziennie jeżdżę a jest jeszcze bardzo dużo dróg zrobionych w ostatnich latach w Raciborzu. Rybniku i Żorach. A ty wyjeżdżasz z żenadą . żenadą to jest twój poziom wiedzy , czy obiektywizmu a najpewniej jedno i drugie.

~Żenada (46.205. * .234) 30.10.2022 19:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Może gdzieś w Polsce tak ale u nas jest ale u nas jedna wielka katastrofa,rozjeżdzone drogi lokalne przez tiry rozwożące kamienie najpierw na autostradę pózniej z polderu,teraz z hałd z Pszowa i Rydułtów a nasi posłowie z pis-u jedzą kołocz na dożynkach!
Dobrze,że ten pis się kończy bo za chwilę będziemy jeździc furmankami

~Podroznik (46.204. * .8) 30.10.2022 11:57
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Panie Redaktorze. Tytuł się Panu nie udał. Gdyby Pan jeździł po kraju tyle ile ja to by Pan się mocno zdziwił ile w ostatnich latach zostało wyremontowanych lub zbudowanych praktycznie od nowa dróg lokalnych. Często są to drogi które bez remontu trwały tak długo że nie nadawały się do użytkowania. Ilość tego typu inwestycji jest ogromna. Jeśli mi Pan nie wierzy to proszę się przekonać osobiście.

~doniżej (188.137. * .10) 30.10.2022 11:14
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Czy wam nie jest wstyd krytykujecie starania się o pieniądze dla młodych strażaków a wcale jakoś wam nie przeszkadza, że posłowie z innych opcji są w ogóle nie widoczni, / no może poza posłem Gadowskim/

~słusznaobserwacja (83.26. * .58) 29.10.2022 22:41
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

W punkt, panie redaktorze... A może by tak następnym razem o takich pierd... jak wręczanie cudzych pieniędzy w ogóle nie informować?

~wioska (5.184. * .153) 28.10.2022 23:47
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

No Matusiak robi, załatwia żeby ekspresy jeździły przez Jastrzębie, bo podobno wodzisławianom przeszkadzają pociągi.

~lando (188.137. * .64) 28.10.2022 21:51
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

@elektryk a dlaczego Matusiak robi tylko coś dla Jastrzębia, a nie może zrobić czegoś dla Wodzisławia? Przecież jest posłem całego okręgu 30 w tym Wodzisławia.

wnikliwy 28.10.2022 21:33
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

elektryk 28.10.2022 20:29
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Matusiak, którego nie za bardzo lubię, to choć coś stara się dla Jastrzębia zrobić. A nasze orły z Wodzisławia, to się tylko żrą, kto ma być szefem struktur powiatowym. Czyli wolą żreć się kto ma przewodzić kilkunastu dziadkom, niż skupić się na pomocy w rozwoju miasta. Na koniec do Wnikliwego parę słów: Nowiny nie są TVP, czy Obajtkowe gazetki. Tu nie prowadzi się tępej propagandy. Prawdę napisali, że chwalenie się 40 tys. dla strażaków to żenua. Nic więcej.

~Niestety (46.205. * .234) 28.10.2022 20:28
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Te wasze posły na dożynkach są na pierwszym miejscu a szpitala uratować nie potrafią!!!
Ja na gawedow nie głosowałem wiec nie mam do nich pretensji bo wiedziałem że tak będzie!
Ale ci co na nich głosowali niech mają pretensje tylko do siebie
Dzisiaj znowu przez pisowski nierząd straciliśmy bezpowrotnie 30mln euro za które nie jeden szpital można by uratować !
Ech już nawet pisać się nie chce…..

~Kornelin (46.134. * .87) 28.10.2022 20:22
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

PiS się powoli kończy. Stracą władzę po wyborach.

wnikliwy 28.10.2022 18:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nowiny nie politykujcie, piszcie co w naszym regionie dobrego,ale też złego,bo widać że macie z tym problem,pewnie zablokujecie,bo to tylko potraficie

~powiatowiec (46.134. * .28) 28.10.2022 16:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To nie tak Panie Redaktorze. Skuteczni politycy załatwiają także (a może nawet: zwłaszcza) teraz miliony dla Rybnika, Jastrzębia, Raciborza, Żor.... a dla Wodzisławia Śl. są tylko ochłapy, z którymi nieudacznicy jeszcze mają czelność się lansować, licząc że tutejszy ciemny lud to kupi. To nie do wiary, powiat chyba nigdy nie miał jeszcze dwoje posłów i senatorki z partii rządzącej - a jest gorzej niż kiedykolwiek. Wychodzi na to, że lepiej na cudzego głosować, bo prędzej coś zrobi dla nas niż swój. Cała nieświęta trójca z nazwiskami na G. - WIELKIE ROZCZAROWANIE. Nigdy już nie dostaniecie mojego głosu!

~juchać_sip (5.184. * .71) 28.10.2022 16:52
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

ten obecny rzad jest tak skuteczny że

30 mln euro — tyle wynosi kolejna transza pieniędzy, jaką Polsce potrąciła z należnych nam funduszy Komisja Europejska. Jest to wynik niewykonania od roku postanowienia TSUE w sprawie dotyczącej Sądu Najwyższego.

~do_niżej (5.184. * .76) 28.10.2022 14:32
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

jak czyja wina ?
wina to co głoszą od 7 lat w klubie pis
nogę złamała kózka WINA TUSKA .......
nie ma pieniędzy z UE czyżby to znowu ta kózka ????
NIE TO WINA TUSKA !

~KtoZgadnie (94.254. * .108) 28.10.2022 12:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyja to wina że tracimy teraz z UE miliardy tak bardzo potrzebnych ludziom pieniędzy ?

~Do_nizej (94.254. * .108) 28.10.2022 12:41
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

To se wychodź my nie zamierzamy!

~12345_123 (5.184. * .76) 28.10.2022 12:41
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

"Może i wieszają na nas psy w Brukseli, pewnie też popełniamy błędy, ale jesteśmy skuteczni. Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach!"

na wybory pójdę i zagłosuję tak !!!!!!
***** ***

~Oczyotworzcie (87.101. * .96) 28.10.2022 12:29
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Trzeba wyjść z tej chorej UE jak najszybciej.

~Koniec_pisu_bliski (94.254. * .108) 28.10.2022 11:59
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

I nagle pieniędzy pis-owi brakło ???
Ciekawe czy będzie jeszcze ktoś na ten cały pis głosował bo raczej wątpię
Przez te kilka lat doprowadzili kraj do ruiny,prawie wyszli z Europy,skłócili ludzi,zniszczyli tvp,trójkę i masę innych rzeczy!

~August (188.137. * .144) 28.10.2022 11:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Widać ,że kampania wyborcza się zaczęła trzeba za 3000 zł kupić wyborców.