Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W lesie odpadów więcej niż grzybów

Sezon na grzybobranie w pełni. Grzybami w tym roku obrodziło. Niestety również odpadkami, które zostawiamy podczas wizyt w lesie. Wielu z nas wciąż nie potrafi się nauczyć, że w lesie należy za sobą posprzątać.

W lesie odpadów więcej niż grzybów

Pewne nadleśnictwo - Łupawa z Pomorza - nie składa jednak broni w kwestii edukacji leśnej. Tym razem postanowiło poedukować ludzi odwiedzających las w temacie... "Jak robić kupę w lesie". Krótka instrukcja mówi, żeby wejść głęboko w las, zerwać kawałek mchu i rozgarnąć liście, zrobić co należy, papier zostawić razem z kupą, następnie wszystko przykryć usuniętym wcześniej z tego miejsca mchem i liśćmi.

Akcja nieprzypadkowo ruszyła akurat teraz, mamy wszakże pełnię sezonu na grzyby. Co widać na leśnych parkingach i drogach dojazdowych do lasów, które są oblężone przez pojazdy fanów grzybobrania. Oblężenie lasów widać również po tym, co w nich zostawiają "grzybiarze" (w cudzysłowiu, bo z prawdziwymi grzybiarzami mają niewiele wspólnego). I to nie kupy są problemem. Jesienią w lesie można zaobserwować wzmożenie drobnych śmieci: aluminiowych puszek po piwie i innych napojach, szklanych i plastikowych butelek, papierków po słodyczach i czipsach. Trudno zrozumieć co mają w głowach ludzie, którzy idą do lasu z puszką piwa czy coli, po których to spożyciu puszkę ciskają następnie między drzewa. W każdym razie prawdziwy grzybiarz tak nie zrobi, choćby dlatego, że wróci do lasu i chce ten las widzieć czystym, a nie zaśmieconym.

Takich odpadów w lesie jest mnóstwo. Nasilenie widoczne jest zwłaszcza jesienią.

Dlatego choć intencja nadleśnictwa dotycząca tematu kup wydaje się jasna, to jednak większym problemem są odpadki natury niebiologicznej. Bo kupę, nawet nieprawidłowo zakrytą, w końcu przerobią żuki gnojarze i inni czyściciele lasu. Co najwyżej możemy w nią wdepnąć i ubrudzić sobie but, choć przyznajmy, że większą szansę na podobny finał mamy na miejskim skwerze czy na wiejskim poboczu, nierzadko szczodrze usłanych psimi akurat kupami. Plastik zaś będzie leżał i leżał, aż nie zlituje się nad lasem kolejna wycieczka szkolna, odwiedzająca go w ramach "Sprzątania ziemi".

Artur Marcisz

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Instrybutor (146.185. * .62) 04.10.2022 19:38

Czy redaktor moglby poprawic interpunkcje?
Oczy bola, jak sie te redaktorskie pierdy czyta,

Proponuje zatrudniac osoby z dobrym swiadectwem ukonczenia szkoly podstawowej.

~Kotek12 (185.220. * .57) 04.10.2022 13:18

Zapytajcie na przykład JZK, gdzi wywożą oni i firmy kamieniarskie wykonujące usługi na cmentarzu komunalnym, gruz i inne odpady powstające podczas prowadzoych prac.