Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

BOŻYDAR NOSACZ: Atak dronów w Brzeziu

W Rybniku terror Kuczery (wiadomo, że jest od Tuska), a w Raciborzu... tak po ludzku - zapowiedziana kontrola, w wietrzny dzień, rano.

BOŻYDAR NOSACZ: Atak dronów w Brzeziu

W Brzeziu odbył się ostatnio kabaret pt. „Atak dronów”. Niestety, wstęp był tylko za zaproszeniami. Podobno wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i wrócili z imprezy bardzo zadowoleni. Ponieważ takie ograniczanie dostępu do wartościowej i pouczającej rozrywki (na dodatek finansowanej z pieniędzy podatnika) uważam za nieetyczne, postanowiłem chociaż opublikować ramowy scenariusz przygotowań i samego spektaklu, żeby szersza publiczność też się mogła pośmiać. Oczywiście udało mi się go zdobyć nieoficjalnie, a jeśli okazałoby się, że to jest tzw. „fejk”, to z góry przepraszam.

Scena nr 1 (ktoś rozmawia z kimś, gdzieś w urzędzie, a może w straży miejskiej, może w grudniu, albo na początku stycznia):

- Kurde, zróbmy coś, bo od nowego roku nie wolno palić w starych piecach i zaraz się do nas media przychrzanią, że nic nie robimy.

- Eee, luzik, powie się, że stawiamy najpierw na „edukację i działania informacyjne”*, a karanie w społeczeństwie obywatelskim to ostateczna ostateczność.

- A jak jakiś upierdliwy pismak zapyta, czy na edukację to nie było czasu przez ostatnie 3 lata, a teraz to już trzeba ostrzej? Bo jak ktoś przez tyle lat nie zrozumiał, że grzanie kopciuchem szkodzi, to już chyba nie zrozumie?

- Hmm…to się wystawi Wacławczyka i on powie, że w urzędzie jest dopiero od paru miesięcy, nie odpowiada za poprzedników, a w Portugalii nauczył się jak skutecznie edukować ludzi i chce teraz spróbować w praktyce.

Scena nr 2 (ktoś rozmawia z kimś, gdzieś w urzędzie, a może w straży miejskiej, może w grudniu, albo na początku stycznia):

- Kurde, na fejsie piszą, że Kuczera w Rybniku** to przez dwa dni skontrolował ponad 100 domów i wystawił kupę mandatów za kopcenie starymi piecami. Może jednak też coś zróbmy?

- No, dooobra…. To może polatamy dronami, co to analizują dym z komina. Ludzie lubią oglądać takie filmiki. Podłoży się muzyczkę z „Czasu Apokalipsy” i będzie hicior w sieci. Największy syf był dotąd chyba w Brzeziu, co nie, to może tam pojechać?

- Tylko, że w Brzeziu to te drony całkiem zgłupieją, bo tam jeszcze dodatkowo śmierdzi z wysypiska. No i jak akurat tam nawystawiamy mandatów, to sąsiedzi wywiozą Koniecznego*** na taczkach…

- Racja, trzeba to jeszcze dobrze przemyśleć…

Scena nr 3 (ktoś rozmawia z kimś, gdzieś w urzędzie, a może w straży miejskiej, może w grudniu, albo na początku stycznia):

- To dobra, zostaje jednak to Brzezie, ale zgodnie z naszą taktyką („edukację i działania informacyjne”) robimy kontrolę za-po-wie-dzianą. Prezydent zapowie ją na konferencji, ksiądz ogłosi z ambony, itp. I najlepiej puśćmy te drony tak ok. 9 rano, żeby ludzie zdążyli się wyspać i na luzie piece wygasić przed pójściem do roboty.

- A jak mimo to te drony coś wyczują?

- No to wtedy oczywiście edukacja i działania informacyjne… A potem wiosna i kto tam będzie o jakichś piecach myślał, jak bochenek chleba zdrożeje do 15 zł. Zresztą, myślmy pozytywnie, dron równie dobrze może przecież wychwycić ten smród z wysypiska.

- A wysypisko zimą też śmierdzi?

- Jaką zimą!? Nie ma już zim, ocieplenie klimatu mamy przecież, lodowce topnieją na Grenlandii, nie słyszeliście?

Scena nr 4 (rozmawiają uczestnicy kontroli powietrza w Brzeziu przy pomocy dronów, czyli urzędnicy, strażnicy miejscy i inni):

- Niesłychane, na dworze minus 4, a tu żadnego dymu z kominów, żadnej smużki nawet, powietrze jak w Ciechocinku, cisza, spokój…

- No i proszę, co mogą zdziałać skuteczne działania informacyjne! Czemu ten Kuczera tak nie robi, tylko od razu terror, prześladowania…

- Wiadomo, przecież on jest od Tuska…

* Prezydent Dariusz Polowy na konferencji prasowej 12 stycznia 2022: „Na początek roku stawiam na edukację i działania informacyjne, ale wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzimy, jak drony mogą wspomagać naszą walkę o czyste powietrze.

** Chodzi o prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę

***Wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny mieszka w Brzeziu


Zobacz również:

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 20.01.2022 20:36

Chiny, Rosja, USA, Indie i jeszcze kilka krajów ma te normy głęboko w d... Nam każą być eko, a sami zatruwają na potęgę, dodajmy do tego kraje (głównie Afryka) gdzie wydobywa się surowce do akumulatorów litowych, smartfonów - gdzie do oczyszczenia używa się związków arsenu, rtęci i "utylizuje" się te odpady w rzekach czy wylewa na polach (gdzie są ci wszyscy wrzeszczący ekolodzy???) - kilka krajów ma tak zatrutą ziemię że cała Europa musiała by palić węglem przez 500 lat aby spowodować te same szkody w środowisku. Podobnie naturalne erupcje wulkanów... A te auta elektryczne? - tu jest tylko przeniesienie źródła emisji zanieczyszczeń do elektrowni (atomowych, węglowych, solarnych, wiatraków, turbin wodnych) - tak, te ekologiczne wiatraki mają nieprzetwarzalne łopaty (z którymi nie wiadomo co robić - Tylko Niemcy zakopią do 2025 roku ponad 60 tysięcy ton łopat i podobną ilość paneli fotowoltaicznych). A kilka krajów już boryka się z utylizacją elektryków (więc zalegają na placach 4-6 letnie auta z uszkodzonymi akumulatorami - gdzie koszt wymiany akumulatora sięga ceny nowego auta).

~cha_dron (178.43. * .171) 18.01.2022 09:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Niech gonią tych co smrodzą, dronami, czołgami, zółwiami tropiącymi, czym tam chcą, tylko na poważnie, a nie tak jak jest opisane w artykulke.

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 17.01.2022 22:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wystarczy na tyczkach gęsto rozwiesić sznurki (żyłki) wokół dachu/komina - i niech się martwi operator drona (jak się mu zaplącze) - a żeby pomiar był prawidłowy - czujnik MUSI być praktycznie przy wylocie komina. Równie skuteczną metodą są zakłócacze sygnału radiowego dronów - tanie (ok 150 zł) i skuteczne (dron wraca do punktu wyjścia albo operator traci nad nim kontrolę). Dobre jest też (ale nieco kosztowne) ASG (wiatrówka jest za słaba). (czytałem o pomyśle użycia lampy z mikrofalówki - trochę niebezpieczne - ale ugotuje elektronikę drona).

~Polowykabaret (94.254. * .116) 17.01.2022 21:10
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Tak cala ta prezydentura to kanaret!