Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Enej raz jeszcze. Ryszard Frączek odpowiada Bożydarowi Nosaczowi

- Zespól Enej, jego pierwszy skład to w większości absolwenci Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, gdzie dyrektorem była Maria Olga Sycz, wnuczka Ołeksandra Sycza, członka OUN UPA skazanego w 1947 przez polski sąd na karę śmierci za działalność w UPA, złagodzoną w tym samym roku na karę 15 lat pozbawienia wolności - pisze radny powiatu raciborskiego Ryszard Frączek.

Enej raz jeszcze. Ryszard Frączek odpowiada Bożydarowi Nosaczowi
Bożydar Nosacz, radny powiatowy Ryszard Frączek.

Opowiedź na felieton Pana Bożydara "Enejda po raciborsku"

Czytam Pana dowcipne felietony. Jednak ten ostatni „Enejda po raciborsku” nie jest zabawny bo dotyczy zranień ludzi których w różny sposób dotyka ludobójstwo na Kresach. Pisze Pan powołując się na plotki zasłyszane. Nie zauważyłam na łamach Nowin Raciborskich tekstów dotyczących tematów miasta i powiatu, co pewnie trudne jest do pogodzenia z uwagi na dobrą współpracę z samorządem. Nie pisze Pan o budowie słodowni i jej skutkach za sumę blisko 20 milionów złotych. Nie przeczytałem rzetelnej informacji o Jarmarku Bożonarodzeniowym. Odeszła w niepamięć nie zbadana do dzisiaj oczyszczalnia ścieków.

MOWA NIENAWIŚĆI

Chciałbym się jednak skupić na wspomnianym felietonie „Enejda po raciborsku” na podstawie rzekomo wypowiedzianych przez mnie słów podczas sesji Rady Powiatu. Cały tekst jest do wglądu w siedzibie sekretariatu rady. Ale po kolei. Otóż nieprawdą jest co Pan napisał, że zaprotestowałem przeciwko zespołowi Enej. Również niezgodne z prawdą że „Straszyłem nim ludzi”. Jako pisarz i badacz Kresów prowadzę szerokie przyjazne stosunki z Ukraińcami. I na tym polega Pana mowa nienawiści, że wkładając nie moje słowa w Pana tekst wywołuje Pana emocje zdrapuje rany ludzkim którzy jeszcze wciąż mają niezagojone.

Poprosiłem Pana Starostę, który jest podwładnym Rady Powiaty, aby nas informował o takich planach. Osobiście jestem przeciwnikiem wydawania miliona złotych na Jarmark Bożonarodzeniowy (z czego znaczną część finansuje Marszałek Woj. Ślaskiego), na program przygotowany na szybko w ostatniej chwili, bez udziałów rady i propozycji mieszkańców.

KONTROWERSYJNY TELEDYSK

UPA nacjonaliści ukraińscy zamordowali w latach 1939-1947 blisko 200 tysięcy Polaków. O metodach trudno pisać. Znamy je z filmu Wołyń. Co piaty Raciborzanin ma korzenie kresowe. Jeszcze żyją świadkowie tych mordów. To oni zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję w tej sprawie. Moja interwencja nie polegała na protestach, oskarżaniu Starosty. Przedstawiłem w zapytaniach prośbę tych Raciborzan, poprosiłem o wcześniejsze konsultacje, aby nie przypominano tym ludziom przeżytej traumy.

Zespół Enej śpiewa w większości piękne piosenki. Ale po przeanalizowaniu tekstów nasuwa się wiele zapytań. Oto Link do teledysku "Symetryczno Liryczna",

Teledysk, pokazuje wyraźne aluzje do ataków UPA na polskie wioski. Bez żadnego bowiem związku z tekstem piosenki znaleźć tam można m.in. następujące obrazy: wioska przed wschodem słońca, tłum wyłaniający się zza wzgórza zmierzający do wioski, podżeganie ognia rąbanie siekierą, nabijanie widłami podczas tańca w stodole pełnej ludzi. Nie widłami czterozębnymi stosowanymi w rolnictwie, ale trójzóbem symbolem UPA. Nasuwa się pytanie czy to tylko zbieg okoliczności.

ENEJ CZY „ENEJ”

Zespól Enej, jego pierwszy skład to w większości absolwenci Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, gdzie dyrektorem była Maria Olga Sycz, wnuczka Ołeksandra Sycza, członka OUN UPA skazanego w 1947 przez polski sąd na karę śmierci za działalność w UPA, złagodzoną w tym samym roku na karę 15 lat pozbawienia wolności.

Tak zgodzę się z Panem, że członkowie zespołu odżegnują się publicznie od Petro Fedorowycza Olijnyka ps. „Enej”, członka OUN, pułkownik UPA, który w 1943 roku kierował mordami ludności polskiej na Wołyniu. Początkowo tłumaczyli się tak:

Zespół powstawał w klimacie folkowym, ukraińskim, a więc potrzebna była wtedy nazwa, Ktoś dał hasło "Enej", wszyscy zaakceptowali i tak już pozostało-mówili założyciele zespołu.

Dzisiaj zespół mówi już inaczej „Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie”. Kozacy nigdy nie byli Ukraińcami ale tu odsyłam do historii.

Były szef wrocławskiego Wydawnictwa Ossolineum Wojciech Karwacki tak pisze na moim profilu facebooka "I tu radny Ryszard Frączek ma rację. Skojarzenia jednoznaczne i zamierzone przez twórców. Czyli chciano sprawdzić jak wrażliwe jest młode pokolenie i jak zareaguje na ukryty przekaz w teledysku. A w konsekwencji czy już zapomnieliśmy o "dobroczynnej Ukrainie".

NIEWIEDZA NIE JEST USPRAWIEDLIWIENIEM

Pan pisząc nawiązuje do ukraińskiego utworu, opublikowanego jeszcze w końcu XVIII wieku, autorstwa Iwana Kotlarewskiego. Niewiedza nie jest usprawiedliwieniem. Ukraina Panie Redaktorze powstała w 1918 roku wcześniej nie było takiego narodu. Tereny dzisiejszej Ukrainy nazywały się I Rzeczypospolita. Mieszkańcami dzisiejszej Ukrainy byli Rusini (nie mylić z Rosjanami). Nasi ojcowie nazwali sąsiadów właśnie Rusinami. Dzisiejsi niektórzy Ukraińscy naukowcy dokumentują, że Jan Sobieski urodzony w Olecku k. Lwowa to Ukrainiec, Jezus Chrystus to też Ukrainiec, Jan Paweł II tez Ukrainiec. Czy Pan też się pod tym podpisze, myślę, że nie. A posługiwanie się wikipedią może służyć do wiedzy potocznej ale nie dziennikarskiej.

I podsumowując poważnemu dziennikarzowi nie przystoi bazować na plotkach. Informuję Pana, że nie protestowałem przeciwko Enejowi. Reprezentowałem tylko tych prosi mnie o interwencję.

Nie pójdę na koncert tak powiedziałem, ale wyjaśniłem to wyżej dlaczego i jeszcze przytoczyłem na sesji opowieść mojego taty. Kiedy w 1939 roku polscy chłopcy w orzełkach na czapkach przedzierali się do Rumuni w okolicach Stryja na Kresach byli wyłapywani przez chłopów rezunów Ukraińców. Zamknięto ich w chałupie. Tata przesz szpary widział jak tymi trójzębnymi widłami dźgali, znęcali się, wyłupywali oczy, aż polscy żołnierze w bólu umierali. O tym Pan nie napisał.

Z poważaniem
Ryszard Fraczek


Zobacz również:


Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~GłebokiTrans (89.151. * .212) 15.12.2021 14:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Frączek brnie coraz głębiej. Taką interpretacją teledysku zawstydziłby samego Freuda! Szkoda, że nie wspominał, że na jednym z kadrów jest smagany batem baran, bo przez przypadek (?) mógłby to odnieść do siebie. Niezły ubaw musi być na co dzień w takim powiatowym towarzystwie...

~Babka (10.0. * .200) 14.12.2021 20:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zarąbiście grali i tyle!

wieje_halny 14.12.2021 12:15
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jeszcze czyjś ciekawy komentarz pod tamtym artykułem. Nie sprawdzałem czy info jest w 100 proc. prawdziwe.~ares12 (78.31. * .32) 1 godzinę temu
Zbrodniarz nie nazywał się Enej. Jego imię i nazwisko to Petro Olijnyk. „Enej to jeden z jego pseudonimów, inne używane przez niego pseudonimy to „Roman”, „Serhij”. Idąc tokiem rozumowania radnego - osoby o imieniu Roman powinny je zmienić, bo przecież to promocja zbrodniarza, który nosił taki pseudonim.

wieje_halny 14.12.2021 12:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

PO jakiego grzyba dajecie takie odpowiedzi, co nie mają nic wspólnego z odpowiedzią, a tylko są to jakieś luźne wynurzenia na różne tematy, bez sensu i szkodzące na dodatek.

~fanklubprezesa (46.223. * .234) 14.12.2021 11:49
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

W każdej ludzkiej grupie - różnych rad nie wyłączając - zawsze znajdzie się jakiś smutny pajac. Jedna rada ma Klimę, inna Frączka. Inny wesołek z Kremla też twierdzi,że Ukrainy nie ma.

~homersimpson (78.31. * .34) 14.12.2021 11:23
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Traumy leczy się u psychologa, a nie na portalu informacyjnym.
Redakcji Nowin należy się warn za publikację tego typu treści. To nie jest polemika...

~Racik57 (46.134. * .206) 14.12.2021 11:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ma Pan odwagę na sesji mówić to co się często po kątach mówi, w wielu innych sprawach. Radni są od tego by kontrolować każdy wydatek i działanie, a rada może tak chcieć mieć skrojony budżet by każde 100 zł. było wskazane na co ma być wydane i tak ma zostać wykonane przez organ wykonawczy czyli zarząd. Radnych wybrali mieszkańcy a starostę i zarząd wybrała rada.

~JK_SRC (195.66. * .10) 14.12.2021 11:00
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

I kto tu dzieli narody? Najlepiej nie wybaczyć? Tak po chrześcijańsku należy chyba wybaczać ale należy pamiętać. Już boję się IV Rzeszy. Czy to tylko tak narracja? Nacjonalistyczna?

~Eneasz (5.173. * .26) 14.12.2021 10:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Się popłakałem. :)

~MisiekK (178.43. * .125) 14.12.2021 10:38
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Panie Ryszardzie, wyluzuj pan.

~TAJEMNICZY_ (83.30. * .98) 14.12.2021 10:13
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Panie Ryszardzie, rób Pan z nimi porządek!