Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

BOŻYDAR NOSACZ: Enejda po raciborsku

Plotki mają większą moc rozprzestrzeniania się niż prawda. Nic dziwnego, że szybciej znajoma zapytała mnie czy wiem, że odwołują koncert Eneja w Raciborzu, niż informacja, która to pytanie wywołała. A informacja bazowa jest taka, że Radny Ryszard Frączek zaprotestował przeciwko temu koncertowi i wezwał do jego bojkotu, motywując to tym, że zespół nazywa się tak, jak ukraiński zbrodniarz-banderowiec, który mordował Polaków.

BOŻYDAR NOSACZ: Enejda po raciborsku
Wokalista zespołu Enej Piotr Sołoducha i radny powiatu raciborskiego Ryszard Frączek.

No więc po kolei. Z tego co wiem, koncert w ramach Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na raciborskim zamku odbędzie się zgodnie z planem, chyba że jeszcze zdąży namieszać pandemia. Zespół Enej to wprawdzie nie moja bajka muzyczna, ale wielu raciborzan pewnie chętnie się na niego wybierze. Straszenie nim ludzi uważam za grubą przesadę. O ile mi wiadomo, nazwa zespołu nie ma korzeni w nazwisku banderowca. Nawiązuje do ukraińskiego utworu, opublikowanego jeszcze w końcu XVIII wieku, autorstwa Iwana Kotlarewskiego. Utwór ów był żartobliwą parafrazą słynnej „Eneidy” starożytnego rzymskiego poety Wergiliusza. A temu radny mógłby zarzucić co najwyżej, że był poganinem. Zresztą nie miał innego wyjścia, bo Chrystus przyszedł na świat dopiero 19 lat po jego śmierci.

Kiedy, po początkowym zaskoczeniu, wróciłem z odpowiedzią do osoby pytającej mnie o rzekomo odwołany koncert, ta skomentowała sytuację krótko i bez specjalnej głębi: to są jakieś jaja! Miała oczywiście na myśli zastrzeżenia radnego, w tym publiczne łączenie koncertu jakichś młodziaków z niekwestionowaną tragedią Kresowian sprzed kilkudziesięciu lat. O której oczywiście trzeba przypominać, ale nie w sposób, który wywołuje wyłącznie irytację i działa na szkodę całej sprawy.

Wracając do „jaj”. Może ja bym diagnozę mojej rozmówczyni sformułował nieco bardziej dyplomatycznie, zwłaszcza, że nie kwestionuję dobrych intencji radnego Frączka. Jednak takie wypowiedzi ośmieszają (i tak wątły) autorytet samorządu, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy tylko utwierdzają się w przekonaniu, że rządzą nami ludzie, którzy utracili kontakt z bazą i zamiast sprawami ważnymi, zajmują się pierdołami.


Zobacz również:

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

Ludzie

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ares12 (78.31. * .32) 14.12.2021 11:06

Zbrodniarz nie nazywał się Enej. Jego imię i nazwisko to Petro Olijnyk. „Enej to jeden z jego pseudonimów, inne używane przez niego pseudonimy to „Roman”, „Serhij”. Idąc tokiem rozumowania radnego - osoby o imieniu Roman powinny je zmienić, bo przecież to promocja zbrodniarza, który nosił taki pseudonim.

~Rack (89.151. * .48) 10.12.2021 11:30

To fakt, że zajmują się pierdołami, a my im płacimy z naszych podatków!

~rossa (37.252. * .108) 08.12.2021 12:13

Powiem krótko
nadszedł kres
wszelkim smutkom!!!
Jak poranna rosa
spada na miasto
koncert Zdechłego Osa!!!