Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkanka Rud reaguje na apel burmistrza Machy do babć: Jestem zaszokowana

List, który trafił do redakcji Nowin to pokłosie wywiadu z Pawłem Machą, burmistrzem Kuźni Raciborskiej, jaki przeprowadziliśmy w sprawie pomysłu grupy inicjatywnej, dążącej do wybudowania w Rudach przedszkola i żłobka.

Mieszkanka Rud reaguje na apel burmistrza Machy do babć: Jestem zaszokowana
– Skrócony staż pracy o 10 lat spowoduje, że emerytury będą bardzo niskie więc „etatowe Babcie” ponownie zgłoszą się po świadczenia do MOPS-u, czy te pieniądze też są już zarezerwowane w budżecie gminy? – pyta mieszkanka (zdjęcie poglądowe)

Burmistrz Macha pytany przez nas w wywiadzie, jak zapatruje się na budowę żłobka w sołectwie, odpowiedział:

– Na chwilę obecną mamy jeden prywatny żłobek, który ma możliwości rozwoju. Jeżeli komuś zależy, to może skorzystać z jego usług. Budowa gminnego żłobka musi być „szyta pod wymiar”, czyli odpowiadać na konkretne zapotrzebowanie; choć w tym przypadku mówimy o łączeniu funkcji: żłobkowej i przedszkolnej przez jedną placówkę, która miałaby powstać. Choć ja jestem tradycjonalistą, uważam, że babcia jest najlepszą instytucją, która może zaopiekować się naszym dzieckiem. Apeluję więc do babć: nie zapominajcie o swojej funkcji w społeczeństwie.

Ostatnie zdanie spotkało się z reakcją mieszkanki Rud.

– Przeciętnie kobieta zostaje babcią około 50 roku życia, czyli wg. pana burmistrza powinna rzucić pracę po około 30 latach pracy i zająć się wnukami. Rozumiem, że pan burmistrz nie ma pieniędzy na budowę żłobka i przedszkola, ale zarezerwował już pieniądze na zasiłki z MOPS-u dla niepracujących babć na najbliższe 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego przez „etatowe Babcie”. Skrócony staż pracy o 10 lat spowoduje, że emerytury będą bardzo niskie więc „etatowe Babcie” ponownie zgłoszą się po świadczenia do MOPS-u, czy te pieniądze też są już zarezerwowane w budżecie gminy? – czytamy w korespondencji do redakcji Nowin, podpisanej przez „pracującą Babcię Ewę” (nazwisko mieszkanki do wiadomości redakcji).

Pełną treść listu publikujemy w poniższym załączniku:

List (kliknij w aktywny link)

Czytaj również: 


Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (83.26. * .219) 06.06.2021 14:43

@Pytajnik - uważajcie na Rybnik i trzymajcie się od niego z daleka ! Jeśli nie daj Boże w jakikolwiek sposób Rudy zbliżą się do Rybnika to będzie początek końca Waszej samorządności a także dotychczasowego komfortu życia w Rudach ! Rybnik zrobi z Was przedmieścia i wyciśnie jak cytrynkę. Urzeczywistnione zostaną wszystkie parszywe plany uprzemysłowienia w efekcie czego Rudy będą się stopniowo zamieniały w rybnicki Paryż, Meksyk czy Pekin. Z resztą Rybnik do tego właśnie dąży ponieważ jest to jedyny sposób by mógł zapewnić sobie dominację na górnośląskim południu w następnych latach. Oni doskonale wiedzą że górnictwo które zapewnia im dobrobyt niebawem się skończy i już teraz podejmują działania które zapewnią im pozycję lidera w regionie bez przemysłu wydobywczego. Tak się stało z Wodzisławiem Śląskim po 1989 roku który przed patotransfirmacją był jednym z największych i najbogatszych miast na czechosłowackim pograniczu. Niestety wszystkie jego zakłady zostały unicestwione przez silniejsze lobby z Rybnika a likwidowano nawet te najnowocześniejsze które przynosiły zysk ponieważ były konkurencyjne dla tych rybnickich. W efekcie od 1992 do 2001 roku Wodzisław Śląski zjechał po równi pochyłej i od 2001 praktycznie nic nie znaczył. Światełko w tunelu rozbłysło dopiero w tym roku za sprawą Eko - Okien które rozpoczynają pierwszą od 1989 roku inwestycję ! W efekcie wszystkie wodzisławskie fora i panele dyskusyjne opanowane zostały przez troli i hejerów z Rybnika którzy robią co mogą by umniejszyć rolę tej inwestycji. I nie jest to przypadek ! W Rybniku i Jastrzębiu karty rozdają górnicze lobby jednak ich czas został już policzony co tylko determinuje mafijne działania w celu utrzymania eldorado. Nawet Nowiny.pl kasują wszystkie moje wpisy w innych tematach które poruszały ten problem. Nie dajcie się Rudy !

~Ad_Vocem (37.30. * .106) 06.06.2021 14:12

Panie Burmistrzu, milczenie jest złotem. Może i intencje miał pan dobre, ale wyszło niemądrze.

~BabciaPaulina (109.241. * .97) 05.06.2021 22:03

Babcia może pomóc przy wnukach ale.to nie obowiązek
Babcie też mają swoje życie.

~Ania222 (62.102. * .68) 22.05.2021 13:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wybraliście sobie gościa co mu słoma z butów wychodzi to teraz się bawcie!

~felekkartofelek (85.198. * .90) 21.05.2021 07:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo dla Babci !!!
Odwołać burmistrza!!!

~pytajnik (5.184. * .76) 19.05.2021 19:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Też macie wrażenie, że te hajowanie sie w Rudach jest po to, żeby szykować grunkt pod wciskanie Rud do Rybnika?