Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wody Polskie przejmą wrota

Ewa Gawęda, radna sejmiku województwa śląskiego zapewniła na sesji Rady Gminy w Gorzycach, że sprawa wrót przeciwpowodziowych w Olzie jest załatwiona.

Wody Polskie przejmą wrota

Radna przypomniała, że na wniosek sołtysa Olzy w miejscowości tej w marcu odbyła się kolejna wizja lokalna, dotycząca przyszłości wrót przeciwpowodziowych na rzece Olzie. Znajdują się one w pobliżu nasypu i toru kolejowego w Olzie. – Wrota przeciwpowodziowe zostały przekazane kolei, ale kolej stwierdziła, że do jej zadań nie należy remont urządzeń przeciwpowodziowych i zajmowanie się nimi. Chodziło nam o to, by przekazać wrota instytucji, która takimi sprawami się zajmuje, chodzi o Polskie Wody. Na wizji lokalnej doszło do wstępnego porozumienia. Po wizji, wspólnie z moim mężem Adamem Gawędą, napisaliśmy pisma interwencyjne do odpowiednich ministrów. Oni się tym tematem zajęli i obecnie trwa procedura przejmowania wrót przeciwpowodziowych przez Wody Polskie – powiedziała Ewa Gawęda, wyrażając przy tym nadzieję, że dzięki temu Olza będzie zabezpieczona od powodzi. Jej słowa potwierdza przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie w Gliwicach. – Rzeczywiście jesteśmy na etapie procedury przejęcie urządzeń w Olzie. Obecnie czekamy na wskazanie ścieżki przez wojewodę, która prowadzić będzie do przejęcia wrót przeciwpowodziowych – mówi Linda Hofman z Wód Polskich w Gliwicach (dawniej RZGW Gliwice).

Przypomnijmy, Józef Sosnecki, sołtys Olzy, wielokrotnie wskazywał na zły stan wrót przeciwpowodziowych, przez co Olza w jego opinii zagrożona jest większym ryzykiem zalania, w razie ewentualnego wzrostu stanu rzeki Olzy. Co prawda PKP PLK przeprowadziło remont wrót, ale w opinii Sosneckiego, zakres prac nie był wystarczający. – Praktycznie od 1997 r. nic nie zrobiono z niecką odprowadzającą wodę, która jest zarośnięta i zaszlamiona, zaś same wrota nie są wystarczająco szczelne, co pokazało się w 2017 r. kiedy woda nieco się podniosła i wrota ją po prostu przepuszczały – mówi Sosnecki.

PKP PLK wielokrotnie z kolei zwracało uwagę na to, że zadaniem tej instytucji nie jest dbanie o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a same wrota znajdują się na terenie Skarbu Państwa i sprawą zabezpieczeń przeciwpowodziowych powinny zająć się instytucje państwowe, w tym celu powołane. Wszystko wskazuje na to, że długa batalia o poprawę bezpieczeństwa, zaczęła zmierzać ku pozytywnemu końcowi. Choć trzeba zaznaczyć, że przejęcie wrót to dopiero początek. – Dla zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa konieczna jest przebudowa zawala oraz zabudowa śluzy, podobnej do tej, która znajduje się w polderze Buków – uważa Sosnecki.

(art)

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jaki (83.26. * .58) 12.05.2019 11:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo Ewa Gawęda!