Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Pociąg przejechał przez przejazd przy podniesionych szlabanach. Co na to PKP?

14.01.2020 19:00 | 2 komentarze | żet

Jaki był powód przejazdu składu technicznego przez przejazd kolejowy przy podniesionych szlabanach? Czy kierowcom groziło niebezpieczeństwo? Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych zapewnili nas, że zachowano wszystkie niezbędne procedury bezpieczeństwa.

Pociąg przejechał przez przejazd przy podniesionych szlabanach. Co na to PKP?
Kadr z filmu, na który natrafiliśmy na Facebooku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Natrafiliśmy w internecie na film, którego autor przestrzega przed "nowoczesnymi przejazdami kolejowymi" w gminie Kuźnia Raciborska, czyli przejazdami, na których rogatki zamykane są automatycznie. Na filmie widać skład techniczny, który przejeżdża przez przejazd kolejowy w Siedliskach (gmina Kuźnia Raciborska, pow. raciborski) przy podniesionych szlabanach. Do zdarzenia doszło 12 stycznia 2020 r. przed godz. 15.00. Zwróciliśmy się do PKP PLK z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji.

- Na linii kolejowej od Kuźni Raciborskiej w kierunku Nędzy, przez około dwie godziny trwały zaplanowane prace sieciowe. Linia jest dwutorowa, po jednym torze pociągi kursowały zgodnie z rozkładem jazdy i czujnik oraz zabezpieczenia na przejeździe działały normalnie. Na drugim torze, na czas prowadzenia prac sieciowych, zostały wyłączone czujniki zamykające rogatki na przejeździe kolejowo-drogowym w Siedliskach. W przeciwnym przypadku, rogatki byłyby zamknięte przez cały czas wykonywania robót - wyjaśnia Katarzyna Głowacka z PKP PLK.

Dalej przedstawicielka PKP PLK informuje, że na czas prac wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Pociągi przejeżdżały z mniejszą prędkością, maszyniści podawali sygnał dźwiękowy "baczność" przed wjechaniem na przejazd. Ponadto w czasie przejeżdżania pociągu sieciowego przejazd był dodatkowo strzeżony przez kierownika pociągu.