Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Samorządowcy pomachali na pożegnanie. Tak wyglądał pierwszy przejazd szybką koleją miejską

07.06.2018 12:49 | 9 komentarzy | mak

Szybka kolej miejska pomiędzy Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim miała swoją premierę. W roli pasażerów samorządowcy, przedstawiciele kolei i dziennikarze. Szczególnie samorządowcy chcieli przekonać o zaletach tego środka transportu. - Proszę spojrzeć! W tym czasie na ulicy Wodzisławskiej w Rybniku korek - relacjonował na bieżąco prezydent Piotr Kuczera, zachęcając w ten sposób do korzystania z pociągów. - Ulica Rybnicka w Wodzisławiu też zatłoczona - wtórował prezydent Mieczysław Kieca.

Samorządowcy pomachali na pożegnanie. Tak wyglądał pierwszy przejazd szybką koleją miejską
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

10 czerwca wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie dodatkowych połączeń pomiędzy Rybnikiem a Wodzisławiem, czyli tak zwana "szybka kolej miejska". Ma być szybciej, przyjemniej, a ceny konkurencyjne.

7 czerwca szybka kolei miejska miała swoją premierę. Odbył się przejazd testowy. Start z Rybnika punktualnie o godz. 10.10. Meta kilkanaście minut później na dworcu w Wodzisławiu Śląskim.

Co ciekawe, samorządowcy z Wodzisławia dotarli na jazdę testową do Rybnika nie samochodem, a pociągiem. Prezydent Mieczysław Kieca, jego zastępca Dariusz Szymczak i przewodniczący rady miasta Jan Grabowiecki wsiedli na wodzisławskim dworcu do wysłużonego i przykurzonego składu, którym dojechali do Rybnika. To było swego rodzaju "pożegnanie" ze starym typem pociągów. Teraz mają jeździć dużo nowocześniejsze.

Na pokładzie pociągu testowego - a był to trzyletni Impuls - podpisane zostały kluczowe dokumenty regulujące kolejową współpracę trzech samorządów: województwa śląskiego oraz Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

Trójstronne porozumienie oraz umowy pomiędzy miastami a województwem, jako organizatorem przewozów kolejowych, podpisali: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Przejazd z Rybnika do Wodzisławia w ramach szybkiej kolei miejskiej ma zajmować około 17 minut. Jazda próbna trwała jeszcze krócej, bo pociąg nie zatrzymywał się na każdej z mijanych stacji.

Na stacji w Wodzisławiu pociąg stał kilkanaście minut, po czym odjechał znów w kierunku Rybnika. Wodzisławscy samorządowcy zostali na peronie w swoim mieście, pomachali na pożegnanie. Teraz ich rolą jest zachęcić wodzisławian do tego, by korzystali z kolei. A jak zamierzają to zrobić? O tym wkrótce.

Ludzie:

Jan  Grabowiecki

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.