Wtorek, 12 listopada 2019

imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora

RSS

30.01.2017 09:33 | 0 komentarzy | ż

Z powodu przekroczenia norm jakości powietrza oraz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz województwa i samorządowego przewoźnika – pociągami Kolei Śląskich można 30 stycznia podróżować bezpłatnie.

Koleje Śląskie za darmo. Przez smog
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z takiej możliwości można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach – wyjątek stanowi przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin. Zamiast biletu wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

Nie tylko paliwo...

– Mamy nadzieję, że naszym tropem pójdą inni organizatorzy transportu publicznego i w ten sposób wspólnymi siłami ograniczymy kolejną przyczynę złego stanu powietrza w naszym regionie –mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa. – Decyzja o darmowych przejazdach z uwagi na smog jest dla nas szczególnie ważna obecnie, kiedy trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. To kolejny sposób, by zwrócić uwagę, że niska emisja jest palącym problemem, a do jej ograniczenia każdy z nas może się przyczynić na różne sposoby. Nie tylko dbając o jakość paliwa używanego do ogrzewania mieszkania zimą, ale także poprzez wybór bardziej ekologicznego środka transportu – przekonuje marszałek Saługa.

Bezpiecznie i ekologicznie

W okresie złego stanu jakości powietrza przedstawiciele Kolei Śląskich zgodnie podkreślają jedną z najważniejszych zalet transportu kolejowego - ekologiczność. – Zazwyczaj zwracamy szczególną uwagę na to, że pociąg, obok samolotu, to najbezpieczniejszy środek komunikacji. W obecnej sytuacji jednak warto podkreślić, że transport kolejowy sprzyja środowisku. Do zamiany auta na pociąg zachęcamy przez cały rok. Teraz jednak, w momencie gdy stan powietrza w naszym regionie pogorszył się, apelujemy o to szczególnie mocno – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. – Oczywiście sama rezygnacja z jazdy samochodem nie rozwiąże problemu. Ale każdy, najmniejszy nawet krok, by przeciwdziałać tej sytuacji jest na wagę złota. Stąd nasza propozycja. – tłumaczy.

Ciekawy pomysł

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. – Transport samochodowy w miastach ma znaczący udział w zjawisku smogu. Ocenia się go na kilkanaście do nawet kilkudziesięciu procent. Każda inicjatywa służąca poprawie stanu powietrza jest cenna i ważna. W wielu miastach Europy ogranicza się na różne sposoby ruch samochodowy w sytuacji alarmu smogowego. Propozycja bezpłatnej kolei jest niewątpliwie nowatorskim i ciekawym pomysłem. Tym sposobem Koleje Śląskie włączają się także do potrzebnych działań, aby uczynić miasto przyjaznym dla ludzi, a nie samochodów – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

źródło: Koleje Śląskie, oprac. żet