Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polskie koleje, niemieckie doświadczenia

Międzynarodowa konferencja na temat transportu przyciągnęła tłumy ekspertów do stolicy Górnego Śląska.

Polskie koleje, niemieckie doświadczenia

Niemieccy eksperci przyjechali do Katowic dyskutować o transporcie kolejowym. Wszystko za sprawą polsko-niemieckiej konferencji „Innowacje i bezpieczeństwo w transporcie kolejowym. Zarządzanie i technika”. 2 grudnia hotel Qubus opanowali najważniejsi polscy i niemieccy eksperci z branży kolejowej. Tematów do dyskusji było dużo. Eksperci zastanawiali się m.in. czy doświadczenia niemieckie w obszarze zarządzania bezpieczeństwem można wdrożyć w Polsce?

W takcie 5-godzinnego spotkania polscy i niemieccy profesorzy dyskutowali nad wspólnymi rozwiązaniami w zakresie transportu kolejowego. Spotkanie stanowiło duży krok w rozwoju Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem. Konferencję zorganizowali: Południowy Klaster Kolejowy, firma OTTIMA plus Sp. z o.o. i BTS Rail Saxony.

Na podstawie doświadczeń niemieckich i polskich podjęta została próba wypracowania inteligentnych rozwiązań w ramach rozwoju transportu kolejowego. Przedstawione były m.in. sposoby wykorzystywania przez Niemców metody Risk Score Matrix czy metody RAMS.

Wśród prelegentów biorących udział w panelach dyskusyjnych znajdowali się m.in. prof. nadzwyczajny dr hab. inż. Marek Jabłoński (Prezes Południowego Klastra Kolejowego), dr hab. inż. Adam Jabłoński (Wiceprezes Południowego Klastra Kolejowego, Katowice), Michał Zięcina (Departament Bezpieczeństwa-Wicedyrektor PKP PLK SA – Zarządzanie Infrastrukturą) czy Dr. Sebastian Pohlmann (Skeleton Technologies GmbH, Großröhrsdorf).

Podczas wystąpień w języku niemieckim organizatorzy zapewnili tłumaczenie symultaniczne.

W ten sposób, w trakcie jednego dnia Katowice stały się międzynarodową stolicą kolejnictwa.

Podczas wydarzenia poruszane były następujące tematy:

  • Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem w Niemczech
  • Zastosowanie metod i technik zarządzania w Niemczech i Polsce
  • Czy doświadczenia niemieckie w obszarze zarządzania bezpieczeństwem można wdrożyć w Polsce?
  • Analiza RAMS – jak niemieccy eksperci wykorzystują metodę RAMS do zarządzania bezpieczeństwem?
  • W jaki sposób eksperci niemieccy wykorzystują metodę Risk Score Matrix wg Normy DIN V VDE V 0831-101(2011)?

Konferencja rozpoczęła się wykładem dr hab. inż. Andrzeja Białasa z Instytutu EMAG. Omówił on wsparcie techniczne dla Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem w transporcie. Potem nadeszła pora na wyczerpujący wiele aspektów wykład Thomas’a Hahne’a (Leitung Vertrieb/Prokura AviRail Systems GmbH) „Wprowadzenie systemu wideo poprzez monitorowanie pojazdów kolejowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa”. Dr hab. inż. Adam Jabłoński (Wiceprezes firmy OTTIMA plus Sp. z o.o., Południowy Klaster Kolejowy) opowiedział o potencjałach rozwoju sektora kolejowego w województwie śląskim. Prelekcję o najlepszych praktykach w zakresie utrzymania pojazdów kolejowych przewozów pasażerskich wygłosił Robert Lehmann (Geschäftsführer Railmaint GmbH).

W drugiej części konferencji było równie ciekawie. Po krótkiej przerwie kawowej swoje przemówienie wygłosił dr hab. inż. Marek Jabłoński (Prezes firmy OTTIMA plus Sp. z o.o., Południowy Klaster Kolejowy). Prelekcja „Jak praktycznie realizować Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 402/2013 z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie wspólnej metody oceny bezpieczeństwa dla wyceny i oceny ryzyka oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 352/2009” zgromadziła na sali tłumy. Nie inaczej było przy następnych prelekcjach, które wygłosili kolejno: Dr. Martin Sommer (CERSS), Michał Zięcina (PKP PLK SA) i Hannes Große (Knorr-Bremse GmbH)

Po kilku godzinach wykładów nie zabrakło dyskusji. Polscy i niemieccy eksperci porównywali funkcjonowanie systemów transportowych w obu krajach. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

źródło: Południowy Klaster Kolejowy

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].