Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Na dworzec wrócili robotnicy i... złomiarze

01.09.2015 08:32 | 0 komentarzy | acz

W należącym do Starostwa Powiatowego w Rybniku zabytkowym dworcu kolejowym w Suminie znów pojawiły się ekipy remontowe. Przed budynkiem ma stanąć zabytkowa lokomotywa, o ile wcześniej nie rozkradną jej złomiarze.

Na dworzec wrócili robotnicy i... złomiarze
Tu ma docelowo stanąć zabytkowa lokomotywa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wąskotorówka już stoi przed budynkiem, jednak nie w docelowym miejscu. Urzędnicy postawili ją na razie na uboczu, bo starostwo formalnie nie jest jeszcze jej właścicielem. Lokomotywę ukryto na razie przed wzrokiem gapiów, jednak już wypatrzyli ją złomiarze. Pod osłoną nocy zdemontowano z niej elementy zaczepów. – Miejsce nie jest fortunne, bo na stacji chwilowo nie ma światła. Szkoda takiej ciuchci – mówią mieszkańcy Suminy.

Starostwo stara się uatrakcyjniać teren licząc między innymi na wsparcie unijne. Plac przed dworcem już został częściowo ogrodzony, teraz robotnicy zajmują się wnętrzem dworca. – Na początku roku została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa oraz wykonano zewnętrzne prace związane z termomodernizacją elewacji. Obecnie trwają prace remontowe wewnątrz budynku, które pozwolą na jego zagospodarowanie oraz dostosowanie go pod ewentualne ubieganie się o dofinansowanie z programów zewnętrznych – wylicza Sonia Fojcik-Hałacz ze Starostwa Powiatowego w Rybniku.

– W ubiegłym roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Wokół rzeki Suminy” dofinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która swój początek ma właśnie obok budynku dawnego dworca PKP. – Wszystkie te działania mają służyć rewitalizowaniu terenu, tak aby mieszkańcy mieli szerszy dostęp do zielonych terenów Powiatu Rybnickiego i mogli podziwiać piękno przyrody – zapewnia urzędniczka. Jeden z pomysłów przewidywał utworzenie w tym miejscu wypożyczalni rowerów, jednak sposób w jaki ostatecznie ma zostać zagospodarowany dworzec nie został przesądzony. Z pewnością ma służyć obsłudze ruchu turystycznego i służyć mieszkańcom powiatu.

Starostwo myślało również o stworzeniu w rejonie dworca siłowni pod chmurką i uruchomieniu hotspota, czyli dostępu do internetu. Z tego ostatniego pomysłu na razie się wycofano, choć internet na dworcu w Suminie jest, bo przebiegają tędy wysokowydajne łącza światłowodowe należące jeszcze niedawno do kolejowej TK Telekom a dziś Netii.


(acz)