Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolejarz w ciągłym ruchu

Europę przemierza pociągami szukając ciekawych tras i zabytkowych maszyn. Sprawdza nowinki techniczne, odkrywa połączeniowe absurdy i kolekcjonuje pamiątki związane z koleją. Taki jest pomysł Bernarda Cembrzyńskiego na emeryturę.

Kolejarz w ciągłym ruchu

Kiedy mały Bernard zbudował na pracach technicznych skrzyżowanie świetlne, nie przypuszczał, że automatyką i ruchem kolejowym będzie się zajmował w przyszłości. Ale to właśnie z myślą o niej rodzice zdecydowali, że będzie się uczył w Technikum Kolejowym w Gliwicach. We wrześniu 1966 roku, tak jak inni koledzy, dostał kolejowy mundur, w którym od razu poczuł się lepiej. – Nie miał żadnych dystynkcji, ale dodawał splendoru. Robiliśmy sobie nieraz z chłopakami żarty. Gdy szła jakaś fajna dziewczyna, ruszaliśmy za nią w tych mundurach gęsiego. Frustracja u panien była ogromna – opowiada ze śmiechem pan Cembrzyński, który codziennie z Ornontowic do Gliwic dojeżdżał pociągiem. – Na tamtej trasie jeździły wtedy parowozy TKT 48, TY 42 z drewnianymi wagonami – wymienia jednym tchem mój rozmówca.

Pierwsze doświadczenia zawodowe pan Bernard zdobywał jako monter urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego w Orzeszu, gdzie  pozostał do 1977 roku. – To był ważny dla mnie rok, bo ożeniłem się i przeprowadziłem do Zawady Książęcej, skąd pochodziła moja mama. Zacząłem też nową pracę w Odcinku Sygnałowym w Raciborzu – wyjaśnia. Po 2 latach został zastępcą starszego zawiadowcy w Odcinku Urządzeń Sterowania Ruchem w Raciborzu. Później awansował na kierownika nadzoru liniowego. – Kiedy zaczynałem pracę, kolej miała najlepiej rozwiniętą sieć łączności. Na każdym większym węźle kolejowym działały automatyczne telekomunikacyjne stacje – opowiada pan Bernard, który jako funkcyjny pracownik kolei dostał pierwszy w Zawadzie Książęcej domowy telefon służbowy. – To był tzw. radiowy system łączności abonenckiej: antena na dachu, skrzynka w pokoju i aparat telefoniczny. Po wykręceniu zera mogłem się z niego połączyć z całym okręgiem katowickim. Skorzystali wszyscy sąsiedzi. Dzwonili po weterynarza gdy zachorowała krowa, po milicję gdy się bracia pobili i po pogotowie, gdy się zbliżał poród – wyjaśnia kolejarz i dodaje, że nie tylko łączność była na wysokim poziomie. – Najlepsze urządzenia, z jakimi miałem do czynienia to elektromechaniczne nastawnice niemieckiej firmy Siemens & Halske z 1912 roku, które pracują na nastawniach w Raciborzu do dziś. Były przez nas wielokrotnie przebudowywane, ale wciąż zapewniają bezpieczny ruch pociągów – podkreśla.

Największym zawodowym sukcesem pana Bernarda było uzyskanie państwowych uprawnień budowlanych, dzięki którym został inspektorem diagnostą urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego i urządzeń łączności. To było w pełni samodzielne stanowisko, które, obok zbierania pamiątek związanych z koleją, dawało panu Cembrzyńskiemu sporo satysfakcji.

Przygoda kolekcjonerska zaczęła się przypadkowo, podczas rozbiórki budynku ekspedycji kolejowej i magazynu handlowego na stacji Racibórz Studzienna. Okazało się, że w piwnicy zamurowano wiele historycznych pamiątek, które pan Bernard odnalazł i postanowił zachować. Dziś główne miejsce w jego zbiorach zajmują niemieckie bilety kolejowe, druki, dokumenty i gazety. Jest też amerykański telefon firmy Western Electric z 1904 roku, który jeszcze w latach 60. był używany na kolei. Najciekawsze egzemplarze to pochodzący z 15 marca 1945 roku bilet z Wojnowic do Krzanowic lub Studziennej i bilet żołnierski trzeciej klasy z Rudyszwałdu do Raciborza. – Pamiętam, że gdy dojeżdżałem w latach 60. do szkoły, zakupione bilety jednorazowe trzeba było po wyjściu z pociągu oddawać konduktorowi lub wrzucać je do przeznaczonej na to skrzynki, która znajdowała się na stacji. W ten sposób odbywała się taka podwójna kontrola – opowiada pan Bernard, który mimo przejścia na emeryturę nawet na chwilę nie zwalnia. Pokazuje mi zdjęcia z uroczystości 150-lecia kolei w Rybniku, ostatniego przejazdu pociągu na linii Racibórz Markowice – Pszów i żałuje, że gdzieś mu się zapodziały te ze 110-lecia linii Suchdol n. Odrą – Budisov n. Budisovkou. W wakacje przemierza razem z żoną Europę w poszukiwaniu kolejowych ciekawostek. Parowozem pokonał odcinek z Karlshrue do Bad Herrenalb i 29 kilometrów wąskotorówką z Osoblahy do Třemešná. Odkrył też, że 19-kilometrowy odcinek z Głuchołaz do Nysy można przejechać koleją tylko przez terytorium Republiki Czeskiej. I nie ma w tym nic dziwnego, że jak ktoś całe życie przepracował w kolejowym ruchu, to nie usiedzi już na miejscu.

Katarzyna Gruchot

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
strichol 06.09.2014 17:21

Brawa dla pana Cembrzyńskiego.jest ok.Życzę zdrowia i jeszcze raz zdrowia......