Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mszana zadbała o grób Ofiar Marszu Śmierci

Dziś, tj. 29 listopada na cmentarzu parafialnym w Mszanie odbyła się uroczystość związana z zakończenie przebudowy otoczenia grobu Ofiar Marszu Śmierci ze stycznia 1945 r. Była to zarazem okazja do podsumowania projektu "Ku pamięci".

Mszana zadbała o grób Ofiar Marszu Śmierci

Projekt zrealizowały wspólnie Gmina Mszana oraz parafia pw. św Jerzego w Mszanie, przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zbiorowej mogile na cmentarzu w Mszanie pochowano 33 ofiary Marszu Śmierci, które zginęły w styczniu 1945 r. na terenie Mszany, podczas ewakuacji KL Auschwitz-Birkenau i przemarszu więźniów do stacji kolejowej w Wodzisławiu Śl. W większości ofiarami byli Żydzi, toteż na uroczystości obecny był przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Katz, który odmówił nad grobem modlitwę. Wcześniej modlitwę poprowadził również ks. Marceli Rabstein

Wójt Mszany Mirosław Szymanek i przewodniczący rady gminy Andrzej Kaperczak odsłonili też tablicę historyczno-informacyjną, stojącą przy wejściu na mszańskie miejsce pamięci. W ramach projektu wykonano również nowe, dolne dojście do cmentarza, nowe ogrodzenie, lampy, granitowe znicze oraz maszty flagowe, na których podczas uroczystości powiewały flagi Polski i Izraela oraz flaga Gminy Mszana. 

W ramach projektu wykonano również kilkaset flag Polski i Mszany, które zostały rozdane mieszkańcom, a także folder informacyjny poświęcony pamięci Ofiar Marszu Śmierci, z którego dowiemy się m.in. tego, że w mogile najprawdopodobniej pochowany jest Johan Georg Friedlander, austriacki feldmarszałek z czasów I wojny światowej. 

Podsumowaniem projektu była konferencja, która po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie. W jej trakcie przypomniano postać Marii Chorowskiej, mszanianki urodzonej w 1919 r. zmarłej 90 lat później. W styczniu 1945 r. uratowała od śmierci francuskiego Żyda, który maszerował z innymi do Oświęcimia do Wodzisławia. Na konferencji obecna była córka Marii Chorowskiej, Anna Smyczek. 

Więcej o tym niezwykłym wydarzeniu napiszemy w następnym wydaniu "Nowin Wodzisławskich". 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].