Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

(zdj. UM Wodzisławia Śląskiego)

Wodzisław zmieni Oświęcim na Auschwitz? 

W lutym na łamach „Nowin Wodzisławskich” poruszyliśmy temat wywołany przez radnego Jana Zemło. Zaapelował on, by zastanowić się nad zmianą nazwy ulicy Ofiar Oświęcimskich w Wodzisławiu.

Wodzisławianie w weekendy „bawią się” aż za bardzo 

Policyjne statystyki wyraźnie pokazują, że w czasie weekendów w Wodzisławiu rośnie liczba interwencji. W ubiegłym roku policjanci interweniowali na terenie Wodzisławia aż 3759 razy. Z tego aż 799 było interwencjami domowymi, wśród których 63 zostały zakończone sporządzeniem Niebieskiej Karty, co jest wyjątkowo przykre.

Radni z daleka od komunistów. Nie chcieli dołączyć do zespołu 

Wodzisławscy radni nie chcieli zapisać się do zespołu, który wypracuje zmiany nazw ulic w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Potrzebnych było 5 radnych. Zgodziły się tylko 4 osoby. Co dalej?

18 tysięcy złotych na kalendarze dla urzędników 

Wodzisław wydał na kalendarze dla urzędników ponad 12,8 tys. zł. Najdroższe kalendarze kosztowały 73,05 zł. Jeszcze więcej pieniędzy miasto zabezpieczyło w budżecie na zakup kalendarzy na przyszły rok.

Barbórka 2016: Spółdzielnia pielęgnuje górnicze tradycje 

Jak co roku Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW organizuje Barbórkę dla swoich mieszkańców, wśród których jest wielu byłych i obecnych górników.

W Wodzisławiu będzie kasyno? 

Do miasta wpłynęła prośba firmy Bingo Centrum o wydanie pozytywnej opinii w sprawie ulokowania w Hotelu Amadeus kasyna. Taką opinię firma musi dołączyć do wniosku do ministra finansów o wydanie koncesji na prowadzenie kasyna. 

Nadzór budowlany zajął się byłym żłobkiem 

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie wszczynał postępowanie administracyjne związane z byłym żłobkiem na Osiedlu Piastów. 

Wodzisław: Mieszkańcy bloku z Wałowej dalej będą palić węglem 

Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW chciała objąć termomodernizacją swój najstarszy blok, ale warunki finansowe zaproponowane przez WFOŚ przerosłyby możliwości mieszkańców.

Radna dostała wyrok za podrobienie podpisu, ale nie straci mandatu 

Wodzisławska radna Izabela Kalinowska złożyła w KRS wniosek - ze sfałszowanym przez siebie podpisem byłej szefowej Stowarzyszenia Nasz Wodzisław - o zmianę danych tego stowarzyszenia.

Jak można tak mieszkać? Rupiecie po sufit 

To niewyobrażalne, do jakiego stopnia można zagracić mieszkanie. W kawalerce przy ul. Przemysława 16 wolny od rupieci był tylko kawałek podłogi w przedpokoju. Ten spłachetek służył lokatorce za miejsce do spania i codziennej aktywności.

Biała dama, czyli coś więcej niż termomodernizacja 

Bloki przy ul. Wojska Polskiego zostały poddane termomodernizacji. Mieszkańców nie cieszy tylko barwna elewacja. Odczują wymierne oszczędności na ogrzewaniu. Ale Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW nie poprzestała na odnowieniu samych budynków.

47. Dni Wodzisławia: Wyjątkowy pokaz mody. Prezydent Kieca w roli modela  

Takiego pokazu mody w Wodzisławiu jeszcze nie było. 18 czerwca podczas 47. Dni Wodzisławia Śląskiego w Muzeum Miejskim i przed nim pokazano odtworzony dawny strój wodzisławski. Jednym z modeli był prezydent Mieczysław Kieca.

MZK nie ustępuje - płaćcie, albo skrócimy linie 

Nie udało się z prezydentem, to przyszła kolej na radę miasta - Międzygminny Związek Komunikacyjny oczekuje pieniędzy za autobusy jeżdżące po Wodzisławiu.

Promenada spacerowa przy studni  

W poprzednim wydaniu rubryki Osiedla pisaliśmy o rozpoczęciu prac projektowych przebudowy układu drogowego na tyłach przychodni przy ul. 26 Marca, wraz ze zwiększeniem liczby miejsc parkingowych i nowym dojazdem dla karetek. Liderem przedsięwzięcia, w które zaangażowane są miasto i powiat, jest Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW, która zobowiązała...

Będzie dojazd dla karetek i parking za przychodnią 

Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW zleciła opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi osiedlowej na tyłach przyszpitalnej poradni lekarskiej, wraz z budową nowych miejsc parkingowych i stanowisk dla karetek pogotowia. To efekt porozumienia, jakie zawarła spółdzielnia z urzędem miasta, starostwem i PSS Społem. Spółdzielnia ROW została...

Gigantyczna kara dla grafficiarza za niszczenie elewacji 

Ponad 170 tys. zł będzie musiał zapłacić grafficiarz złapany prawie dwa lata temu po zniszczeniu ekranów akustycznych wzdłuż drogi zbiorczej w Wodzisławiu Śl.

Czy radni są dostępni dla mieszkańców? 

Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides w Katowicach oraz Fundację Stefana Batorego. Ja to wygląda w powiecie wodzisławskim?

Zobacz więcej