Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Grzegorz Matusiak (ur. 24 lutego 1961 r. w Jaworznie) – polski samorządowiec, inżynier, przewodniczący rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju w latach 2010–2011, poseł na Sejm VII kadencji.

Z wykształcenia inżynier automatyk, ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Został pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka. W 1989 wstąpił do NSZZ "Solidarność". Przez kilkanaście lat przewodniczył zarządowi osiedla Zofiówka.

Działał w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski. W wyborach samorządowych w 2006 i w 2010 był wybierany do rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju. W 2010 kandydował jednocześnie bez powodzenia na urząd prezydenta tego miasta, przegrywając w pierwszej turze. Objął następnie funkcję przewodniczącego rady miejskiej VI kadencji. W 2011 wystartował w wyborach parlamentarnych (również jako przedstawiciel PiS). Uzyskał mandat poselski, otrzymując 6889 głosów w okręgu rybnickim.

Jest żonaty, ma syna.

Zofiówka, dzień czwarty. Odnaleziono wszystkich górników [TEKST AKTUALIZOWANY]  

Czwarty dzień akcji ratunkowej na kopalni KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Ratownicy odnaleźli wszystkich zaginionych górników.

AKTUALIZACJA

Ustawa covidowa trafiła do kosza. Sprawdź, kto zagłosował tak jak prezes PiS Jarosław Kaczyński, a kto się wyłamał 

Zainicjowany przez posłów PiS projekt został odrzucony przy współudziale parlamentarzystów... Zjednoczonej Prawicy.

AKTUALIZACJA

Samorządowcy ostrzegają: Obcięcie pieniędzy na język niemiecki grozi nawet zamykaniem szkół. Wiceminister Woś mówi z kolei, że subwencja została urealniona 

- W całym Subregionie Zachodnim podejmujemy mocne działania, aby parlamentarzystom pokazać, że to błąd - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój decyzję o obniżeniu prawie 40 mln zł subwencji dla samorządów terytorialnych na nauczanie języka niemieckiego, jako mniejszościowego. Kornowac to jedna z gmin należących...

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu 

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu posłowie pochylili się nad zmianami w prawie oświatowym. Nowela wprowadza m.in. większe uprawnienia dla kuratorów oświaty i reguluje kwestię nauczania zdalnego. Zmiany ustawy budziły kontrowersje wśród nauczycieli oraz obawy o możliwość odwoływania dyrektorów szkół bez wypowiedzenia umowy. Jak...

Oni nie boją się igieł. Krwiodawcy uhonorowani podczas gali w Domu Zdrojowym [ZDJĘCIA]  

W Domu Zdrojowym odbyła się uroczysta akademia PCK z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce.

Apelują o zbadanie wpływu czeskiej elektrowni Detmarovice na nasze środowisko 

Czy i w jakim stopniu elektrownia w czeskich Dziećmorowicach wpływa na stan środowiska w powiecie wodzisławskim? Tego nikt tak naprawdę w Polsce nie wie. I może, jak przekonują niektórzy samorządowcy i mieszkańcy, czas najwyższy to sprawdzić.

Budować mur, wzywać NATO czy wpuszczać migrantów? Co o kryzysie na wschodniej granicy sądzą nasi parlamentarzyści? 

Na wschodniej granicy Polski narasta kryzys, wywołany przez Białoruś, która według ekspertów, rozpętała wojnę hybrydową, używają do tego imigrantów, specjalnie w tym celu ściąganych na Białoruś z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afganistanu. Poprosiliśmy o komentarze do tej sprawy polityków z naszego regionu, zarówno tych związanych...

Jastrzębski PiS i GSM już nie będą się szkalować i sądzić. Podpisali porozumienie 

Zakończył się wieloletni konflikt przedstawicieli jastrzębskiego obozu PiS oraz Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, kierowanej przez Gerarda Weycherta. Strony zgodziły się zakończyć toczące się sprawy sądowe polubownie.

Syn posła wiceprezesem PEC Tychy, bo spełniał wymagania formalne 

Niedawno poruszyliśmy temat uchwały sanacyjnej PiS oraz zapytaliśmy parlamentarzystów o powiązania ich najbliższej rodziny ze spółkami skarbu państwa. Wysłaliśmy do spółki Tauron Ciepło pytania dot. Nikodema Matusiaka, syna posła Grzegorza Matusiaka. Tauron Ciepło bowiem rekomendował syna posła na stanowisko wiceprezesa PEC Tychy...

Czy rodziny naszych posłów są w zarządach spółek Skarbu Państwa? Pytamy parlamentarzystów z naszego regionu czy podlegają uchwale PiS o nepotyzmie 

Czy członkowie Pani/Pana najbliższej rodziny są zatrudnieni w spółkach Skarbu Państwa lub pełnią w tych spółkach funkcje jako członkowie zarzadu lub rady nadzorczej? - to jedno z pytań, które skierowaliśmy do parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy z naszego regionu. Większość z nich odpowiedziała przecząco, ale byli i tacy, którzy...

AKTUALIZACJA

Powstanie nowa linia kolejowa z Katowic do Ostrawy. Dzięki temu Jastrzębie-Zdrój powróci na kolejową mapę Polski 

We wtorek 20 lipca w Jastrzębiu-Zdroju podpisana została umowa na studium wykonalności nowej linii kolejowej Katowice-Ostrawa, która ma objąć także Jastrzębie-Zdrój, największe miasto w Polsce bez linii kolejowych. To duży krok w stronę powrotu do miasta kolei.

Henryk Sławik uhonorowany pomnikiem w Szerokiej. Kim był? [ZDJĘCIA]  

Choć ławeczka, na której znajduje się pomnik Henryka Sławika, juz od pewnego czasu stoi przy kościele w Szerokiej, jej uroczyste odsłonięcie - przesunięte z powodu pandemicznych obostrzeń - odbyło się 16 lipca, dzień po urodzinach bohatera.

Zabawa w kotka i myszkę  

O tym, że Niemcy otworzyli w ubiegłym roku nową elektrownię węglową już wspominałem w jednym z moich felietonów . Uważam jednak, że najnowsza inwestycja energetyczna Berlina zasługuje na więcej uwagi. Po jej uruchomieniu nikt nie powinien mieć wątpliwości, że idea ochrony klimatu nie ma większych szans w zderzeniu z energetycznym...

WebKrytyka - zdaniem czytelników

Felieton: Nieznośna lekkość likwidacji  

- Kolejowy projekt w naszym regionie rozwija się dynamicznie, wbrew komentarzom „ekspertów”, że jest to jedynie polityczna hucpa PiS-u, obliczona na efekt propagandowy - o sprawie rozwoju kolei oraz decyzjach podejmowanych wiele lat temu napisał poseł Grzegorz Matusiak z Jastrzębia-Zdroju. 

WebKrytyka - zdaniem czytelników

Szpital w Jastrzębiu dostał prawie 4 mln zł dofinansowania 

Prawie 4 mln złotych – to kwota jaką jastrzębski szpital otrzymał na inwestycje. Zdecydowana większość tych środków, bo 2,8 mln zł, pochodzi z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ponad 1, 1 mln zł dołożyły władze województwa, sam szpital wyasygnował na ten cel 72 tys. Tym samym nasza placówka została zaliczona do elitarnego...

Medale, awanse i nowy wóz dla OSP Bzie - strażacy świętowali w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA]  

Z udziałem komendanta wojewódzkiego nadbryg. Jacka Kleszczewskiego, wiceministra Michała Wosia, parlamentarzystów i samorządowców odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. Apel zorganizowano w piątek 28 maja. 

Szpital w Jastrzębiu dostanie 3,5 mln zł, a Wodzisławiu 500 tys. zapowiada poseł Grzegorz Matusiak 

Poseł Grzegorz Matusiak, wiceprzewodniczący rady miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda, a także radny Michał Urgoł oraz Tomasz Pasek wzięli udział w konferencji prasowej przed biurem poselskim przy Mazowieckiej w Jastrzębiu-Zdroju. Tematem spotkania był Krajowy Fundusz Odbudowy i środki, które mają trafić dla szpitali w Jastrzębiu-Zdroju...

Zobacz więcej