Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kapsuła czasu na 750 lat miasta Żory - pamiątkowe zdjęcia z kapsułą oraz lista pamiątek [ZDJĘCIA]

Nie milkną echa piątkowego wydarzenia - umieszczenia dla potomnych Kapsuły Czasu w Żorach przy ul. Klimka z okazji 750-lecia Miasta Żory. Dziś prezentujemy wyczekiwane zdjęcia pamiątkowe mieszkańców z kapsułą (w galerii) oraz zdjęcia reprezentantów firm i instytucji, które złożyły do kapsuły swoje pamiątki. 

Kapsuła czasu na 750 lat miasta Żory - pamiątkowe zdjęcia z kapsułą oraz lista pamiątek [ZDJĘCIA]
Rekonstruktorzy walk historycznych z firmy Herold przy Kapsule Czasu.

Kapsuła czasu na 750 lat miasta Żory - pamiątkowe zdjęcia z kapsułą oraz lista pamiątek [ZDJĘCIA]

1. Wydawnictwo Nowiny (miesięcznik Nowiny Żorskie i portal Nowiny.pl) - Marek Kuder – Dyrektor Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny - lista porządkowa pamiątek w kapsule oraz list podpisany przez mieszkańców Żor do „Żorzan roku 2072”.

2. Urząd Miasta Żory reprezentował Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, który włożył do Kapsuły Czasu list podpisany przez władze miasta oraz pamiątkowy medal z okazji 750. lat Miasta Żory.

3. Galeria Wiślanka - reprezentowała prezes Teresa Jonas, która włożyła do Kapsuły Czasu statuetkę przedstawiającą galerię.

4. Wydawnictwo Nowiny reprezentował prezes Arkadiusz Gruchot. Do Kapsuły czasu włożył historyczne wydanie Nowin Żorskich z okazji 750-lecia założenia miasta Żory, statuetkę z nominacji portalu Nowiny.pl w konkursie SGL LOCAL PRESS dla najlepszego portalu lokalnego w Polsce, unikatowy medal RowerON 2021 - największej imprezy rowerowej w regionie oraz statuetkę konkursu „Czas na Śląskie”.

5. Miasto partnerskie Pasvalys reprezentował Gintautas Gegužinskas - Burmistrz Pasvalys włożył do kapsuły ręcznie wykonaną wstęgę z napisem Pasvalys, odznakę herbową Rejonu Pasvalys i glinianą szkatułkę, wykonaną przez uczniów Wydziału Artystycznego Szkoły Muzycznej Pasvalys.

6. Miasto partnerskie Mezőkövesd reprezentował Zoltán Vámos - Zastępca Burmistrza Mezőkövesd. Umieścił w Kapsule Czasu pamiątkową monetę z herbem Żor i Mezőkövesd.

7. Miasto partnerskie Montceau-les-Mines, reprezentowane przez Jocelyne Buchalik – radną Rady Miasta Montceau-les-Mines. Do kapsuły włożyła ona zdjęcie przedstawiające studentów jęz. polskiego, pochodzących z Montceau-les-Mines oraz ostatnie wydanie lokalnej gazety.

8. Miasto partnerskie Tetyjów. Nadiia Diachuk – Zastępca Prezydenta Miasta Tetyjów włożyła do kapsuły ręcznie wykonaną pamiątkę w barwach Ukrainy. 

9. Miasto Partnerskie Kamp-Lintfort reprezentował Dr. Christoph Müllmann - Przewodniczący Rady Miasta Kamp-Lintfort, składając do kapsuły pamiątkę ze swojej miejscowości.

10. Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia reprezentował wiceprzewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Huzarewicz, który umieścił w kapsule miód z jednej z żorskich pasiek oraz list dla przyszłego pokolenia Żorzan.

11. Senator RP Ewa Gawęda włożyła do kapsuły kubek senatorski.

12. Posła na Sejm RP Grzegorza Matusiaka reprezentował Zbigniew Supernak, który umieścił w kapsule pamiątkową broszurę.

13. Poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski złożył w Kapsule Czasu Konstytycję RP. 

14. Miejski Ośrodek Kultury w Żorach reprezentowała Elżbieta Koczar. Do kapsuły trafiły: list w butelce dla potomnych, ceramiczny wizerunek Kulturek (maskotki MOK-u) oraz miód z Pasieki Miejskiej.

15. Miejska Biblioteka Publiczna im. Otto Sterna w Żorach - placówkę reprezentowała Anna Szopa z zespołu ds. marketingu i projektów, która umieściła w pojemniku pendrive z danymi oraz książeczkę „Z Żorkiem przez Żory”.

16. Muzeum Miejskie w Żorach reprezentowali Jacek Struczyk i Marietta Kalinowska-Bujak. W kapsule złożyli zdjęcie pracowników Muzeum Miejskiego w Żorach.

17. Zakład Aktywności Zawodowej Wspólna Pasja reprezentował Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory, a do pojemnika trafiły zdjęcia z działalności zakładu oraz list. 

18. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. Dyrektor Marek Utrata włożył do Kapsuły Czasu medal z 30-lecia MOSiR, medal 15. Jubileuszowego Biegu Ulicznego oraz zdjęcie aktu przyznania MOSiR-owi nagrody Phoenix Sariensis 2022.

19. Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych reprezentował dyrektor Adam Grześkiewicz. Do kapsuły trafił list pracowników ŻCOP. 

20. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory reprezentowała Barbara Frydryk z Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny, która włożyła do pojemnika pendrive oraz kilka zalaminowanych zdjęć pamiątkowych.

21. Powiatowy Urząd Pracy w Żorach reprezentowała Zastępca Dyrektora Małgorzata Celebańska. Do Kapsuły Czasu trafiły: pendrive z filmem i prezentacją dotyczącą działalności PUP w zakresie pomocy bezrobotnym, pracodawcom i przedsiębiorcom.

22. Fundusz Górnośląski S.A. W zastępstwie wiceprezesa Funduszu Jacka Mikety pamiątki w kapsule umieścił Wiceprzewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Huzarewicz. Były to spinki mankietowe z polskimi kopalinami - węglem oraz bursztynem. 

23. Bank Spółdzielczy Żory reprezentowała Barbara Frydryk z Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny. Do kapsuły zostały włożone: Świnka Skarbonka z symbolicznym groszem na szczęście (z roku 2022) oraz pendrive z informacjami o Banku. Grosz i pendrive zostały umieszczone wewnątrz Skarbonki.

24. Salon fryzjerski GLOSS reprezentował syn właściciela Olivier Glos-Krawczyk, który umieścił w Kapsule Czasu zabytkową, przedwojenną brzytwę fryzjerską Norberta Glossa.

25. Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego. Specjalista ds. komunikacji i PR Agnieszka Filipowicz włożyła do metalowego pojemnika pendrive z filmem dokumentującym obchody 30-lecia Akademii Górnośląskiej oraz certyfikat upamiętniający rocznicę 20 lat działalności Wydziału Zamiejscowego Akademii Górnośląskiej w Żorach.

26. Szkoła Językowa „Right Now”. Właściciel szkoły Rafał Żurkowski umieścił w kapsule pendrive z materiałami o szkole.

27. "MERINO" Spółka Cywilna. Rycerz Kazimiera, Rycerz Tomasz, Rycerz Bogdan – z reprezentacją rodziny, która od 1993 roku tworzy firmę. Do kapsuły trafiła pamiątkowa tabliczka pokryta wełną.

28. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe EURO-MIX sp. z o.o. reprezentował Prokurent Dawid Briss, który włożył do kapsuły statuetkę otrzymaną od Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Węglowego za Technologię Giełdy Budownictwa i  Wyposażenia DOM dla systemu ociepleń ścian zewnętrznych budynków z zastosowaniem wełny mineralnej.

29. Filak Optyk - zakład reprezentowała Waleria Filak, współzałożycielka firmy w latach 1967r. Jako pamiątkę dla Żorzan za 50 lat włożyła do kapsuły order - najwyższe odznaczenie rzemieślnicze w Polsce - Szablę Kilińskiego (w formie małej pamiątkowej statuetki), a także pamiątkowe okulary.

30. Dachy Śmietana - firmę reprezentował Paweł Śmietana, który umieścił w metalowym pojemniku nożyce do blachy dziadka (Stefana Śmietany).

31. Mokate Sp. z o.o. i S.A., - reprezentowała Barbara Frydryk z Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny. Do kapsuły trafiła paczka Mokate Cappuccino.

32. Extral Sp. z o.o. reprezentował Mateusz Szynol z Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny, wkładając do kapsuły pamiątkowy model samochodu ciężarowego w barwach firmy Extral.

33. Radio Żory reprezentowała Redaktor Naczelna Agnieszka Kraińska, umieszczając w Kapsule Czasu płytę CD z materiałem dla mieszkańców od Redakcji, m.in. zdjęcia i list oraz kilka archiwalnych audycji.

34. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Otylii Jędrzejczak w Żorach. Kornelia Zelcer-Maleszewska z uczennicami Laurą Staniec i Anną Gajdą włożyły do pojemnika ręcznie wykonane logo szkoły, list od szkolnej społeczności oraz zdjęcie z nadania szkole imienia Otylii Jędrzejczak.

35.  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5. Do kapsuły trafiła szkatułka, pendrive z danymi oraz logo szkoły, a włożył je Zbigniew Krówka - Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Żory.

36. Towarzystwo Miłośników Miasta Żory reprezentowała prezes Maria Pałuchowska. Włożyła do kapsuły pamiątkowy medal, wykonany na 50-lecie TMMŻ.

37. Do Kapsuły Czasu Trafiły także prace laureatów konkursu Żory w 2072 roku, czyli opowiadanie i prace plastyczne. Umieścił je w pojemniku Prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot. 

38. Hufiec ZHP im. hm. Władysława Drobnego – reprezentowali druh Tomasz Górecki oraz harcerz orli, przewodnik Konrad Górecki. Włożyli do kapsuły program na 90. lecie obchodów hufca, kartę próby harcerza, plakietkę Szczepu Dębina oraz historię poszczególnych szczepów. 


Podczas uroczystości wręczono również nagrody dla laureatów konkursu "Żory w 2072 roku". 

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Waldemar Socha

Prezydent Żor

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].