Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fletowa rodzina, czyli relacja z pierwszych koncertów umuzykalniających w nowym roku szkolnym

Pierwsze koncerty umuzykalniające w roku szkolnym 2022/2023 miały miejsce w ten wtorek 20 września na sali widowiskowej RCK RDK.

Fletowa rodzina, czyli relacja z pierwszych koncertów umuzykalniających w nowym roku szkolnym
Muzycznym bohaterem spotkania był flet i jego różne odmiany. Fot. RCK

Muzycznym bohaterem spotkania był flet i jego różne odmiany. Grę na tym pięknym instrumencie zaprezentowała Agata Brachman, Na fortepianie towarzyszył jej Jakub Czekierda. Agata Brachman jest absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie pracuje w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Ponadto uczy w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Jakub Czekierda często występuje podczas naszych koncertów umuzykalniających, akompaniując na fortepianie, grał również na koncercie jubileuszowym Franciszka Borysowicza.

Każde z trzech spotkań muzycznych rozpoczęło się od muzycznej zagadki – „Preludium” G.Gershwina prezentowanego podczas ostatniego koncertu w czerwcu. Po czym następowała prezentacja fletów: poprzecznego, altowego, piccolo oraz fletu prostego. Omawiana była skala, barwa i artykulacja instrumentów.

Młodzi melomani z raciborskich szkół podstawowych klas 1-3 usłyszeli następujące utwory: „Poranek” E. Griega z Suity „Peer gynt”, „Syrinx” C. Debussy’ego, który opowiada piękną historię z mitologii greckiej o nimfie, którą chciał poślubić pół kozioł, pół-człowiek. Nimfa nie chcąc się na to zgodzić poprosiła bogów o pomoc i została zamieniona w trzcinę, z której po zerwaniu bożek wykonał instrument zwany dzisiaj „fletnią pana”, z łaciny syrinx.

Następnie prezentowane były „Serenada” F. Schuberta, przy której porównywane były barwy różnych rodzajów fletu. Jakub Czekierda zagrał improwizację nt. Bożka Pana z utworu „Syrinx”. Flet piccolo wybrzmiał przy „Polce włoskiej” S. Rachmaninowa. I tutaj pomogła bardzo publiczność, która klaskaniem o dłonie i kolana stworzyła tło muzyczne do tej prezentacji.

Dzieci niezwykle żywiołowo zareagowały na utwór „Badinerie” J.S. Bacha- suita nr 2 h-moll na flet i orkiestrę.

Zarówno muzycy, jak i prowadzący koncerty: Franciszek Borysowicz byli pod ogromnym wrażeniem interakcji z nasza młodą publicznością, która potrafiła słuchać i reagować na prezentowaną muzykę. Na koniec tradycyjnie muzykom i prowadzącemu zostały wręczone kwiaty.

Kolejny koncert już w październiku. Do zobaczenia!

źródło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].