Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy jest susza czy jest deszcz ziemie w Sławikowie dają obfite plony [Dożynki 2022]

Z koroną, chlebem i 6-letnimi dziewczynkami w mini-Johnie Deerze ruszył poranny korowód w Sławikowie (gmina Rudnik). Wyszedł z domu kultury i skierował do pobliskiej świątyni, gdzie rolników i parafian przywitał proboszcz Joachim Augustyniok. W korowodzie przejechało kilka maszyn rolniczych.

Czy jest susza czy jest deszcz ziemie w Sławikowie dają obfite plony [Dożynki 2022]
Starostowie dożynek ze Sławikowa - Gerard Ficoń i Dorota Krybus

Materiał wideo:

Gerard Ficoń i Dorota Krybus zostali tegorocznymi starostami dożynkowymi w Sławikowie. To miejscowi gospodarze, ale rolnicy małorolni. Pan Gerard ma 10 ha pola i prowadzi firmę budowlaną. Areał po rodzicach powiększył dokupując ziemię. Ficoń uprawia pszenicę i kukurydzę. Pierwszą już zebrał i na plony nie narzeka. Zbiór kukurydzy też zapowiada się bardzo dobrze.

- Czy u nas jest sucho czy mokro to naszym ziemiom odpowiadają obydwa warunki pogodowe - zachwala pan Gerard.

Razem z panią Dorotą Krybus zadebiutowali w roli starostów. Oboje zasiadają także w radzie sołeckiej i parafialnej. Starościna uprawiała pole przez 30 lat, teraz przepisała je córce. Zbiory przeznaczali na potrzeby własnego gospodarstwa. - To była pszenica, ziemniaki, także buraki cukrowe - wymieniła D. Krybus.

- Dziś rolnicy albo mają po 100 i więcej hektarów, albo ich nie ma na wsi. Takie czasy. Coraz to mniej jest chętnych do takich rolniczych świąt. Kto tylko może musi tę tradycję dożynek podtrzymywał, bo inaczej za chwilę to wszystko umrze. Owszem, we wiosce są wielcy gospodarze, ale oni nie czują by się włączyć w organizację. Jednak teraz się czasy zmieniają, wracają przydomowe ogródki warzywne. Jeden rok wszystko zmienił - przyznał pan Gerard.

Dorota Krybus stworzyła koronę dożynkową dla Sławikowa. Po raz pierwszy. Z pszenicy, owsa i hostii oraz odrobiny chleba dożynkowego. Bochenek takiego chleba starostowie nieśli do kościoła. Przywieziono go z piekarni w Łanach.

Korowód do kościoła w Sławikowie pokazaliśmy na żywo. Pod świątynią rozmawialiśmy z proboszczem Joachimem Augustyniokiem.

Orkiestra prowadząca korowód to muzycy z okolic Wodzisławia Śląskiego. Przewodził im Zygmunt Matuszek. Co się grywa na dożynkach: w korowodzie głównie marsze, a w kościele pieśni towarzyszące dożynkom - Pobłogosław Jezu drogi czy Z twoich rąk żyjemy. Na festynach gra się utwory biesiadne, coś do tańca i posłuchania.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].