Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zobacz, jak prezentuje się (prawie) gotowa Wieża Eiffla w Rybniku

Wielu kierowców jadących dziś przez Rybnik drogą krajową nr 78 zaskoczył pewnie widok, jaki zobaczyli na jednym z rond na ul. Wodzisławskiej. Od wczoraj stoi tam bowiem 15-metrowa replika wieży Eiffla… 

Zobacz, jak prezentuje się (prawie) gotowa Wieża Eiffla w Rybniku
Jak wam się podoba nowe rondo?

Ta oryginalna dekoracja ronda „Niedobczyce-Paryż” to pomysł mieszkańców dzielnicy Niedobczyce, zgłoszony do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pomysł, wyceniony na 90 tys. zł znalazł uznanie wśród głosujących na niego 1645 rybniczan. 

M.Koczy

Instalacja, która właśnie stanęła na niedobczyckim rondzie zrealizowana została w trybie zaprojektuj i wybuduj, kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Brakującą kwotę udało się wygospodarować z budżetu miasta. Dodatkowe koszty zagospodarowania ronda zdecydowali się również pokryć sponsorzy z rybnickich firm – szczegółowe rozliczenia znane będą po zakończeniu prac. 

Podświetlana instalacja wieży, zgodnie z założeniami jej pomysłodawców, będzie punktem orientacyjnym wjazdu na Drogę Regionalną Racibórz-Pszczyna. Nazwa ma odzwierciedlać jej powiązanie z pobliskim osiedlem Paryż. 

M.Koczy

Konstrukcja, o łącznym ciężarze blisko 8t, składa się z około 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych; fundament - 62m3 betonu – o łącznym ciężarze 127t.

Ostateczne zagospodarowanie całości ronda, czyli montaż oświetlenia wieży i nasadzenia zieleni, potrwa do września.

Skąd pomysł na replikę wieży Eiffla w Rybniku? Paryż to zwyczajowa nazwa części rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Pochodzenie owych paryskich nawiązań obrosło prawdziwą legendą wśród mieszkańców tej części miasta. Dość powiedzieć, że nie wszystkie skojarzenia można nazwać przyzwoitymi…

M.Koczy

Warto również dodać, że ciągoty Rybnika do „wielkiego świata” można znaleźć zarówno w formalnych nazwach dzielnic – Meksyk i Maroko-Nowiny, jak i w zwyczajowych określeniach osiedli mieszkaniowych – Pekin i Manhattan (w dzielnicy Boguszowice Osiedle), czy właśnie niedobczycki Paryż.  

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].