Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zobacz, kto wystąpi na 4. Dniu Kultury Ukrainy w Rybniku

Przed nami czwarty Dzień Kultury Ukrainy – w tym roku odbędzie się on 28 sierpnia na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Dla wielu uczestników tego wydarzenia będzie to z pewnością dobra okazja, by spróbować choć na chwilę zapomnieć o wojnie trwającej za naszą wschodnią granicą.

Zobacz, kto wystąpi na 4. Dniu Kultury Ukrainy w Rybniku
Fot. Kozak System, Materiały Prasowe.

W dniu imprezy od 15.00 do 22.00 odbywać się będą warsztaty kulinarne i artystyczne, wystawy, wykłady, zabawy i animacje dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Nie zabraknie również dobrej muzyki. 

Wszystko po to, by poznać kulturę i piękne tradycje Ukrainy oraz codzienne problemy mieszkających w Polsce Ukraińców – zarówno tych, którzy wybrali Rybnik na swój nowy dom, jak i tych, starających się tutaj przeczekać działania wojenne trwające w ich ojczyźnie. 

Zapraszamy serdecznie!!! Ласкаво просимо!!!

W programie:

15.00-19.00 – Zajęcia warsztatowe i animacyjne dla dzieci i rodziców:

 • Warsztaty motania ukraińskich lalek
 • Warsztaty malowania ludowych motywów ukraińskich
 • Warsztaty wytwarzania świec
 • Warsztaty wicia wianków i wytwarzania innych tradycyjnych ozdób
 • Warsztaty zdobienia toreb
 • Punkt „fryzjerski” dla dziewczynek – warkocze „po ukraińsku”
 • Punkt malowania twarzy i tworzenia tatuaży
 • Animacje i zajęcia dla dzieci przy placu zabaw („kolorowe bańki”)

15.00-19.00 – Strefa gastronomiczna:

 • Kuchnia polowa z ukraińskim barszczem prowadzona przez ukraińskich kucharzy i  OSP Wielopole
 • Punkty degustacji tradycyjnych ukraińskich potraw (wareniki, sało, itp.)
 • Punkty prezentacji wyrobu i degustacji ukraińskich słodyczy
 • „Wodopój” prowadzony przez OSP Niewiadom

15.00-19.00 – Wystawa fotograficzna: „Oto Ukraina” połączona z wystawą prac dzieci z rybnickiego letniego „Sadoczka” 

16.00 – Wykład pani Kateryny Shapilovey: „Wojna w literaturze Ukrainy”– konieczne wcześniejsze zgłoszenia

17.00 – Panel dyskusyjny: „Piękne słowo: SOLIDARNOŚĆ” – o empatii i wsparciu w obliczu wojny 

19.00 - „Support Supportu” – występy dzieci ukraińskich i rodziców 

19.15 - Pokaz ukraińskich wyszywanek z pracowni ukraińskiej artystki Olgi Sthoghryn (Pracownia: Vizerunok) w wykonaniu ukraińskiej młodzieży 

19.30 – Koncert zespołu wokalnego Czernobriwcy 

20.30 – Koncert zespołu KOZAK SYSTEM (ukraiński zespół, reprezentujący Ukrainę na europejskich i światowych festiwalach muzycznych. W ciągu czterech lat swojego istnienia grupa wydała trzy płyty: „Шабля” - Szabla, „Пісня Самонаведення” – Pieśń Samonaprowadzenia (z Tarasem Czubajem) oraz „Живи  і люби” - Żyj i kochaj).

Więcej o zespole: http://kozaksystem.com/pl/

Ponadto:

Od 11.00 do 18.00 – namiot POLPHARMY, a w nim NIEODPŁATNE: Konsultacje kardiologiczne (badanie cholesterolu (HDL i LDL), trójglicerydów, ciśnienia tętniczego i D-dimerów). Konsultacje diabetologiczne (badanie poziomu glukozy i hemoglobiny glikowanej).

Konsultacje pulmonologiczne (badanie spirometryczne). Konsultacje okulistyczne (badanie przesiewowe w kierunku jaskry). W ramach akcji działać będzie 6 gabinetów lekarskich, gdzie lekarze specjaliści przy wsparciu pielęgniarek przeprowadzą konsultacje pacjentów. Dodatkowo zapewniony jest personel koordynujący przebieg badań na miejscu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i nie kumulowania się pacjentów pod gabinetami w ramach akcji uruchomiona zostanie specjalna recepcja z systemem numerkowym, który usprawni przebieg konsultacji.

Organizatorami imprezy są: 

Wydarzenie wspierają: Polska Misja Medyczna, POLPHARMA, OSP Niewiadom, OSP Wielopole. Imprezę poprowadzą: Mariusz Wiśniewski, Aleksander Gortat i Ałła Brożyna.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].