Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowa tradycja w Wodzisławiu Śl.? Nowo narodzone dzieci będą miały na drugie imię Wawrzyniec?

Z okazji minionego święta patrona miasta narodzi się w Wodzisławiu Śl. nowa tradycja? - Z automatu każdy, kto się tutaj urodzi, powinien mieć na drugie imię Wawrzyniec - padło podczas wczorajszych obchodów.

Nowa tradycja w Wodzisławiu Śl.? Nowo narodzone dzieci będą miały na drugie imię Wawrzyniec?
Figura św. Wawrzyńca w górnej pierzei wodzisławskiego rynku.

Dokładnie wczoraj (10.08) przypadło wspomnienie św. Wawrzyńca – patrona Wodzisławia Śl. Z tej okazji w murach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców miasta. Podczas niejRomanowi Juzkowi wręczono specjalne wyróżnienie – statuetkę Złotego Wawrzyna. O wydarzeniu pisaliśmy w artykule pn. Działacz społeczny otrzymał statuetkę Złotego Wawrzyna. "Jestem niezwykle wzruszony". Z okazji święta nie zabrakło także życzeń z okazji przypadającego święta. 

Jako pierwszy złożył je prezydent Mieczysław Kieca. - Jesteśmy w roku, w którym obchodzimy jubileusz 200-setnej rocznicy pożaru, jaki strawił Wodzisław Śl. Dzięki zapałowi, charyzmie ówczesnych mieszkańców, miasto udało się odbudować. Wiele lat później przychodziły inne klęski i katastrofy. Mimo to ponownie dzięki charyzmie i zaangażowaniu wodzisławian miasto za każdym razem podnosiło się. Chciałbym życzyć nam wszytskim, abyśmy za przykładem św. Wawrzyńca mieli w sobie dużo dobroci i siły, by w chwili kiedy potkniemy się i upadniemy, byśmy dali rade się podnieść - mówił włodarz.

Głos zabrała także biorąca udział w wydarzeniu senator Ewa Gawęda. - Cieszę się, że przez te wszystkie lata pamięć o św. Wawrzyńcu nie zginęła i nadal tę tradycję kultywujecie. Wierzę w to, że w przyszłym roku będzie tu o wiele więcej ludzi, którzy będą chcieli podziękować mu za opiekę nad miastem. Życzę wam drodzy mieszkańcy, żeby w tym mieście żyło wam się dobrze, a miastu - żeby dynamicznie się rozwijało - mówiła.

Dziekan ks. Janusz Badura, który odprawił modlitwę przy figurze św. Wawrzyńca, także zabrał głos. - Rozmawiając z laureatem nagrody Złotego Wawrzyna zauważył, że na drugie imię ma właśnie Wawrzyniec. Z automatu każdy, kto się tutaj urodzi, powinien mieć na drugie imię Wawrzyniec. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Myślę, że byłaby to uzasadniona tradycja - mówił z przymrużeniem oka co rozbawiło i wywołało uśmiech na twarzach zebranych.

Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].