Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Repliki RAM, czyli broń na gumowe kule do zabawy i treningu

Obok tradycyjnych wiatrówek, markerów paintballowych i pistoletów ASG na rynku pojawiły się także repliki RAM (Real Action Marker). Cóż to za zwierzę? No i do czego może służyć? Na te, i kilka innych pytań odpowiem w poniższym artykule.

Repliki RAM, czyli broń na gumowe kule do zabawy i treningu

Replika RAM, czyli pistolety, strzelby i rewolwery bez zezwolenia

No dobrze, przejdźmy do rzeczy. RAM to repliki broń, mniej lub bardziej wiernie przypominające palne odpowiedniki. Można powiedzieć, że jest to broń na kule gumowe, choć wielu uważa, że w wypadku RAM-ów należałby raczej mówić o zabawkach na gumowe kule. Tak czy inaczej, te pistoleto- lub strzelbopodobne ustrojstwa są w stanie strzelać kilkoma typami pocisków – gumowych, aluminiowych, fluorescencyjnych, wypełnionych gazem itp.

Repliki zasilane są gazem CO2. Kulki, które do nich ładujemy mają różne kalibry – .43, .50 lub .68 cala. Ich energia nie przekracza prawnego limitu 17J, są więc dostępne bez zezwolenia. Same wiatrówki występują w formie pistoletów, rewolwerów czy strzelb. Mogą służyć do treningu strzeleckiego lub manualnego albo po prostu do rozkosznej rozwałki. Przyjrzymy się bliżej ich działaniu.

A jeśli chcecie zobaczyć je naprawdę z bliska, wejdźcie na combat.pl i znajdźcie odpowiednią półkę. Wystarczy kilka kliknięć i RAM-y nie będą miały przed Wami tajemnic.

Replika RAM – jak to działa?

Jak wspomniałem, Real Action Marker jest zasilany z kapsuł zawierającej dwutlenkiem węgla. Ładujemy taki gazowy nabój do rękojeści lub kolby, aktywujemy i replika jest zasadniczo gotowa do pracy. Kolejny krok to załadowanie amunicji. Teraz pozostaje tylko pstryknąć bezpiecznikiem i można strzelać. Tylko do czego? No i jak?

Trening z repliką RAM

Zabawa z RAM-ami pozwoli Wam, w pewnej oczywiście mierze, obyć się z bronią. W końcu jest tu rękojeść, lufa, magazynek, są przyrządy celownicze itp. Repliki swoje ważą, a rozmieszczenie poszczególnych elementów przypomina układ, który można znaleźć w ostrej broni. Słowem, bawiąc się taką wiatrówką możecie, niejako mimochodem, popracować nad tzw. manualem, czyli umiejętnością szybkiego i spawanego dobywania broni, ładowania i rozładowywania, składania się do strzału, pracy na spuście, operowania bezpiecznikiem itd. No i można też się przy tym wszystkim odrobinę wyżyć. Gumowe lub aluminiowe kule potrafią dać sporo satysfakcji strzelającemu.

Pamiętajcie tylko że strzelając, choćby i z takich replik, trzeba mieć głowę na karku. To nie jest to podwórkowa zabawa w wojnę. Kule mogą rykoszetować, a odpryski z trafianych przedmiotów mogą skutkować trwałymi urazami ciała. O przypadkowych postrzałach nawet nie wspomnę. Dlatego strzelając zawsze zachowujcie spokojny oraz trzeźwy(!) umysł i przestrzegajcie kilku elementarnych reguł. Po pierwsze zawsze powinniście wiedzieć, czy broń jest załadowana, czy rozładowana. Po drugie lufę kierujcie tylko w kierunku celu i zawsze sprawdzajmy tego celu otoczenie. Po trzecie palec na języku spustowym kładziecie tylko w momencie oddania strzału. 

I to by było na tyle. Życząc miłej zabawy raz jeszcze zapraszam na combat.pl.

 

 

Materiał zewnętrzny