Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rudniku i Łubowicach pojawiły się torby bumerang. O co chodzi?

Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe, czyli KGW z Rudnika „Rudnickie Jabłonki”, nie spoczywają na laurach. Projekt „Nie marnuję - Wykorzystuję! Rudniczanki na tropie” nabiera tempa.

W Rudniku i Łubowicach pojawiły się torby bumerang. O co chodzi?
Takie torby znajdują się w dwóch sklepach na terenie gminy Rudnik

Świadome kroki

Zaledwie tydzień temu zakończyły się warsztaty kulinarne „zero waste” dla członkiń koła, a już pojawiła się kolejna inicjatywa. - Tym razem jest to działanie, które ma za zadanie sprowokować mieszkańców Rudnika, do podejmowania świadomych działań na rzecz ochrony środowiska - wyjaśnia przewodnicząca Beata Stępień.

To akcja „torba bumerang”. W dwóch sklepach spożywczych na terenie gminy, w Rudniku i Łubowicach pojawiły się specjalne worki. To oznacza, że od teraz gdy mieszkańcy zapomną wziąć z domu siatki na zakupy, nie muszą kupować plastikowej, a będą mogli skorzystać z darmowej znajdującej się w sklepie.

- Cała idea i zamysł akcji polega jednak na tym, aby każdy, kto weźmie torbę, oddał ją, gdy już nie będzie jej potrzebował, lub przyniesie inną, swoją, niepotrzebną, tak aby znowu torba mogła służyć innym - tłumaczy przewodnicząca.

Uszyte z resztek

Torby, które pojawiły się w sklepach, wcześniej zostały uszyte przez członkinie KGW w Rudniku z resztek materiałów pozyskanych z zakładów poligraficznych drukujących bannery.

- Łącznie przy szyciu pracowało 21 kobiet, a powstało 36 sztuk. Czy akcja „Rudnickich Jabłonek” przyniesie oczekiwany rezultat i będziemy kupować mniej plastikowych toreb? Czekamy z niecierpliwością na wyniki tego rudnickiego eksperymentu - dodaje Beata Stępień.

Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Czytaj więcej: 156 tysięcy złotych dla KGW w Rudniku. Na co panie przeznaczą pieniądze?

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].