Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Matołek, Kajko czy Tytus - bohaterowie klasycznych komiksów na nowej wystawie w Muzeum w Raciborzu

- Zamierzamy tą wystawą wyciągnąć coś edukacyjnego z rozrywkowych komiksów - zachęca do odwiedzin Muzeum Iwona Mogielnicka. Jej zdaniem „Podróże małe i duże” to lekka, popkulturowa wystawa, którą placówka wpisuje się w akcję Lato w mieście 2022.

Matołek, Kajko czy Tytus - bohaterowie klasycznych komiksów na nowej wystawie w Muzeum w Raciborzu
Rodzice przyszli na wystawę pokazać dzieciom co czytali w ich wieku

Materiał wideo:

- Organizujemy zajęcia dla dzieci, plastyczne i czytelnicze, popularyzujące sztukę komiksu. Współczesne dzieci nie kojarzą tak jak my tych klasycznych postaci jak Koziołek Matołek czy Kajko i Kokosz - zaznacza kurator wystawy, którą można już obejrzeć w raciborskim Muzeum.

Prezent gwiazdkowy

Mogielnicka ma swój ulubiony komiks. To przeczytany w dzieciństwie „Skąd się bierze woda sodowa” Baranowskiego. - Był rewelacyjny - przyznaje pracownica Muzeum. Gdy otwierała wystawę w piątek 8 lipca, wspominała, że pierwszą książeczką, którą przeczytała w życiu, były przygody Koziołka Matołka. - Dostałam ją na gwiazdkę od cioci - mówiła uczestnikom wydarzenia.

Wystawa komiksowa wpisuje się w cykl prezentowany w Muzeum na przestrzeni kilkunastu lat i jest już piątą w raciborskiej placówce. - Wszystkie są bardzo ciekawe. Adresowane przede wszystkim do miłośników komiksów, ale może być tak, że właśnie na tej ktoś się zakocha w komiksach. Cieszymy się, że w wakacje, ktoś do nas przyszedł mimo upalnego lata - podkreśliła na otwarciu I. Mogielnicka.

Piąta z cyklu

Zaczęła cytatem z Koziołka Matołka, który „geografię znał wybornie”. Bo „Podróże małe i duże - 4 pory roku z satyrą i komiksem” są o podróżowaniu. To zbiory Wojciecha Łowickiego - autora cyklu. Wystawa przyjechała do Raciborza z Torunia. Wcześniej Muzeum pokazało historię polskiego komiksu; wystawę o Tytusie, o Kajko i Kokoszu oraz gościło słynnego rysownika Edwarda Lutczyna. - Wojciech Łowicki zna się na komiksie najlepiej w Polsce, jest popularyzatorem komiksu - zaznaczyła kuratorka wystawy.

Do obejrzenia są 22 plansze - kadry z różnych komiksów, tematycznie nawiązujące do podróży. - W różnym ujęciu wystawa bierze na tapetę przykłady podróży, np. jest czar czterech kółek, podbój Dzikiego Zachodu. Są tu najsłynniejsze komiksy, nie tylko polskie - opowiadała na początek zwiedzania pani Iwona.

Według niej ta wystawa ma bawić, ale w sprytny sposób też edukuje, przemyca ciekawe informacje, jak osiągnięcia technologiczne, historię wynalazków i spektakularnych przedsięwzięć. - Wakacje to czas podróży, dlatego prezentujemy ją teraz - podsumowała.

Iwona Mogielnicka otwiera wystawę o komiksach.mp3
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].