Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W drodze ku wolności - MuraLOVE Historie. Obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski w Godowie [ZDJĘCIA]

- Wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Musimy o nią dbać, zabiegać o nią, ale również musimy być przygotowani, by o nią zawalczyć - mówiła podczas wydarzenia senator Ewa Gawęda.

W drodze ku wolności - MuraLOVE Historie. Obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski w Godowie [ZDJĘCIA]

Dziś (3.07) w Skrzyszowie na terenie gminy Godów odbyły się uroczystości rocznicowe 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Odbyły się one pod hasłem „W drodze ku wolności - MuraLOVE Historie”. W ramach obchodów zorganizowano imprezę plenerową, koncert orkiestry, zespołu folkowego oraz prezentacja muralu okolicznościowego.

Uroczystości rozpoczęły się o 16.00 apelem na placu szkolnym Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. - 4 lipca 1922 r. po 595 latach obcego panowania, w tym 180 latach pruskich Skrzyszów powrócił do Polski. Wkraczające na nasze ziemie wojsko Polskie mieszkańcy Skrzyszowa wespół z kapelą strażacką witali na szosie Jastrzębskiej obok Blazego - mówiła prowadząca wydarzenie Dominika Brzoza-Piprek. Dalej odbyła się symboliczna okolicznościową inscenizację. Podczas tej części obchodów wójt gminy Mariusz Adamczyk wspólnie z m.in. senator Ewą Gawędą, posłem Adamem Gawędą oraz radnym sejmiku województwa śląskiego Jarosławem Szczęsnym zasadzili dąb, który ma być symbolem 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Po zakończeniu części oficjalne przy SP w Skrzyszowie uczestnicy wydarzenia uformowali korowód złożony m.in. z członków pocztów sztandarowych, orkiestry, przedstawicieli władz gminy i sołectw oraz samych mieszkańców. Przeszli oni ulicami Skrzyszowa do miejsca głównych uroczystości przy Ośrodku Kultury w Skrzyszowie. Tam wójt Adamczyk przywitał wszystkich gości. - Historia powrotu śląskich ziem do Polski rozpoczęła się wcześniej niż 100 lat temu. Rozpoczęła się ona u nas. 16 sierpnia 1919 r. to właśnie na terenie naszej gminy rozpoczęło się I powstanie śląskie - mówił Mariusz Adamczyk zwracając uwagę, że wielu mieszkańców gmin wzięło w tamtych, jak i w późniejszych walkach udział. Głos zabrała także senator Ewa Gawęda. W swoim krótkim przemówieniu wspomniała, że podobne uroczystości odbyły się wczoraj (2.07) w Wodzisławiu Śl. - Wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Musimy o nią dbać, zabiegać o nią, ale również musimy być przygotowani, by o nią zawalczyć - podkreśliła. Poseł Adam Gawęda zwrócił natomiast uwagę, że obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski są możliwe dzięki waleczności mieszkańców regionu. - Po stu latach od tamtych wydarzeń z udziałem młodzieży możemy dziś przeżywać prawdziwą lekcję patriotyzmu, śląskiego patriotyzmu - mówił.

W części artystycznej wystąpili m.in. Gminna Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz zespół Sunny Band. W ramach wydarzenia przewidziano również pokazy rekonstrukcyjne, śląską kuchnię oraz prezentację muralu "Kopiec wolności", znajdującego się na jednej ze ścian Ośrodka Kultury w Skrzyszowie.

Zobacz również:

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tytul (188.137. * .118) 04.07.2022 22:34

Ta w Godowie... Tytuł to wam chyba wójt dyktowal

~maciapała (185.135. * .173) 03.07.2022 22:00

Wójt razem z gośćmi w blasku fleszy sadzi kolejne dęby .....a jednocześnie pozwala na wycinkę wieloletnich drzew( także dębów) by zrobić drogę do pseudo rekultywacji godowskiej piaskowni! Obłuda i zakłamanie!