Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Witaj Polsko! Uroczysta msza i złożenie kwiatów w rocznicę 100-lecia włączenia Śląska do Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

WyjątKową mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęły się uroczystości, związane z rocznicą 100-lecia włączenia Śląska do Polski. To pierwszy element obchodów, które ujęto w wydarzeniu Witaj Polsko!

Witaj Polsko! Uroczysta msza i złożenie kwiatów w rocznicę 100-lecia włączenia Śląska do Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

Witaj Polsko! Uroczysta msza i złożenie kwiatów w rocznicę 100-lecia włączenia Śląska do Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mszę celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej ks. Grzegorz Olszowski, a koncelebrowali kapłani ziemi wodzisławskiej wraz z proboszczem parafii WNMP ks. Bogusławem Płonką. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe, m.in. sztandar Wojska Polskiego, górnicy i harcerze. 

- Jeśli oddalamy się od Pana Boga, jeśli gdzieś między mną, a Panem Bogiem zaczyna rosnąć jakiś mur, to może właśnie jest sygnał, ze mamy zacząć pościć. Że mamy zacząć zmieniać swoje życie, kontynuować ten trud nawrócenia. By być blisko Pana Boga i mieć blisko Pana Boga. Czynić to, co pobożne w skrytości swojego serca, w jedności z Jezusem Chrystusem, który nadaje sens naszemu sercu - mówił podczas homilii bp Grzegorz Olszowski, nawiązując do sobotniej ewangelii. 

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie zaproszeni goście i delegacje złożyły kwiaty. Przygotowano również asystę honorową Wojska Polskiego. 

Następnie uformowano orszak, który przemaszerował spod pomnika na rynek, gdzie już czekała idealnie odwzorowana brama z 1922 roku. 

Wydarzenia w ramach Witaj Polsko! w Wodzisławiu Śląskim potrwają do późnego wieczora. Na rynku na finał zaplanowano koncert z gwiazdami. 

17.15 Część oficjalna uroczystości
17.30 Część artystyczna

ZPIT „Vladislavia”

Zespół Pieśni i Tańca "Vladislavia" specjalizuje się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i Świata. Wielokrotnie reprezentował Polskę na Międzynarodowych Festiwalach m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, Czarnogórze, na Węgrzech, Serbii, Bułgarii i Portugalii. W tym roku zespół świętuje 40-lecie swojego istnienia.

18.00 - Zespoły wokalne z regionu wodzisławsko-rybnickiego (Olzanki, Pielgrzymowianie, grupa Koher)
19.00 - Koncert zespołu ROSZAK SHOW

Zespół muzyków, którzy wychowali się na muzyce pop/rocka lat 80’ i 90’, śpiewanej po angielsku i po polsku. Pomyśleli, że fajnie byłoby grać taką muzykę z tekstami osadzonymi w „Ślonskij Godce” i stworzyć SHOW, które na długo pozostanie publiczności w pamięci. Ich muzyka jest pozytywna. Miała i ma za zadanie przede wszystkim podnosić na duchu.

20.30 - Koncert „Witaj Polsko!”

Koncert w wykonaniu dwóch połączonych orkiestr, wystąpi: ORKIESTRA ROZRYWKOWA GMINY MSZANA i ORKIESTRA ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW (Silesian Chamber Players). Artyści zagrają pod dyrekcją Aleksandra Knury.

Wokaliści: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson, Rafał Kozik - finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].